סקירת שווקים שבועית 27/09/2020

סקירה שבועית

דבר הכותב – אהבת אדם ואהבת חינם

את הסקירה הכלכלית שלי הפעם אתחיל באופן שונה, ברצוני לומר מספר מילים לציבור הקוראים העצום של SKN וכמובן לכל בית ישראל. אני רוצה לאחל לכולם בריאות, שגשוג כלכלי ושיחד נחזור למציאות שאנחנו כל כך אוהבים. אנחנו נמצאים בתקופה מאתגרת, בריאותית וכלכלית, אבל האופטימיים יאמרו שכך נוצרות ההזדמנויות הטובות ביותר. אנחנו צריכים להמשיך להאמין, להתמיד וללכת בדרך שאנחנו כל כך אוהבים, אהבת אדם ואהבת חינם, צום מועיל וגמר חתימה טובה לכולם.

ישראל: עלות הסגר והשוק המקומי

  • טעות במספר ביום ו' האחרון (25.09.2020) פרסמה הכלכלנית הראשית של משרד האוצר, שירה גרינברג, את הערכת המשרד בנוגע לעלות המתוכננת של סגר עד לסוף החגים. ע"פ ההערכות העלות המתוכננת של סגר עד לסוף החגים מוערכת בכ-12 מיליארד ₪. הכלכלנית הראשית מרגיעה את הרוחות במשק וזאת לאחר שמוקדם יותר בשבוע, הוצגה הערכה לפיה הסגר עתיד לעלות כ-35 מיליארד ₪ למדינה. יש לציין כי הערכת העלות של הסגר משתנה ותלויה בחומרת ההגבלות אותן מטילה הממשלה על הציבור והמשק הישראלי.
  • ת"א יא חביבי ת"א ביום חמישי האחרון (26.09.2020)  נסגר המסחר בבורסת ת"א כאשר כל המדדים המובילים נצבעו באדום וננעלו בירידות שערים, כאשר ירידה משמעותית נראתה בעיקר בענף הבנקים והנדל"ן המניב. ירידות אלו מגיעות בעקבות החשש בקרב ציבור המשקיעים כי הסגר והמעבר לעבודה מהבית עלולים לפגוע בעולם הנדל"ן המניב וכן המצב הכלכלי עלול לפגוע בסקטור הבנקאי ולייצר אי יציבות בתחום ההלוואות והאשראי. למרות זאת נעילת השערים החיובית והעליות בארה"ב, כמו גם הצפי (חוזים עתידיים ירוקים) לפתיחה חיובית של שבוע המסחר בארה"ב וכן ההבנה כי מקומות עבודה רבים בארץ יוכלו להמשיך לפעול כסדרם ( בניגוד למתווה שהציע סגירה כמעט מוחלטת של כל מקומות העבודה), יכולים להוביל דווקא לפתיחה חיובית של שבוע המסחר בארץ.

ארה"ב: ירוק ירוק, התביעה של טראמפ והחיסון

  • אופטימיות מעבר לים לאחר שבתקופה האחרונה משקיעים רבים צפו בחשש בירידות ובתנודתיות אשר חוו המדדים המובילים בארה"ב, ביום שישי האחרון (25.09.2020) ננעל המסחר בארה"ב בצבע ירוק כאשר שלושת המדדים המובילים במדינה ( נאסד"ק, דאו ג'ונס, S&P500) הציגו עליות של מעל 1% ביום המסחר האחרון לשבוע. עליות השערים בארה"ב מגיעות על רקע תכנית סיוע נוספת של כ-2.3 טריליון דולר אותה מתכנן הממשל למשק האמריקאי ולנפגעי הקורונה. למרות הוויכוחים סביב תכנית הסיוע שהשפיעו על תנודתיות השוק בשבוע שעבר, חבילת הסיוע המתוכננת מרגיעה את השוק האמריקאי ויוצרת אווירה חיובית בשוק שגם מתבטאת בחוזים העתידיים הירוקים על שלושת המדדים המובילים. בנוסף לכך צפינו במשקיעים רבים חוזרים להשקיע במניות הטכנולוגיה כאשר מדד הנאסד"ק ננעל בעלייה של כ-2.5% ומשלים עלייה של כ-21% מתחילת השנה. הסקטור הטכנולוגי ממשיך לרכז סביבו עניין, כסף ומשקיעים רבים מכל רחבי העולם. האם הוא ימשיך לטפס בשבוע הקרוב?
  • טובע בתביעות ע"פ הדיווחים ביום שבת (26.09.2020) כ-3500 חברות בארה"ב החליטו להגיש תביעות כנגד ממשל טראמפ לפיהן בשנים 2018-2019 הטיל הממשל מכסים לא חוקיים על סחורות שיובאו מסין. ע"פ טענת החברות, שביניהן נמצאות גם חברות ענק כמו טסלה ופורד, ממשל טראמפ הטיל מכסים לא חוקיים על סחורות סיניות בשווי של 300 מיליארד שקלים. מלחמת הסחר של טראמפ עם סין גובה את המחיר של גם מבית. החברות האמריקאיות מבינות את החשיבות של המשך יחסי המסחר עם סין, האם העסקים והכסף ינצחו את הפוליטיקה והמסחר?
  • קרב מחטים לאחר שביום ד' האחרון (23.09.2020) הודיע חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון כי היא נכנסת לשלב האחרון של הניסוי לחיסון פורץ הדרך שלה לקורונה, בו ישתתפו כ-60 אלף איש, וכי בכוונתה לייצר כמיליארד מנות חיסון בהמשך, הודיעה ביום שבת (26.09.2020) חברת מודרנה, שמובילה את המרוץ למציאת חיסון, כי כ-60% ממשתתפי הניסוי שלה קיבלו את הזריקה השנייה בניסוי ולא הציגו תופעות לוואי. לחגיגה מצטרפת ביום ו' האחרון (25.09.2020) גם חברת התרופות האמריקאית נובהווקס, שהודיעה כי גם היא תתחיל את השלב ה-3 של הניסוי ועתידה לערוך ניסוי בכ-40 אלף אנשים בארה"ב ובריטניה. ללא ספק המרוץ למציאת החיסון מתחיל לעלות שלב ומעניק אופטימיות ותקווה לעולם כולו. האם האופטימיות תורגש השבוע גם בשווקים? ומה יקרה ביום שיימצא החיסון?

אירופה: הקורונה מכה שנית

  • הבידוד האירופאי מגמה מעורבת נצפתה בשבוע שעבר וביום המסחר האחרון בבורסות באירופה כאשר ברקע התפרצות משמעותית של נגיף הקורונה ברחבי היבשת ושיאים חדשים במספר הנדבקים בקורונה. התפרצות נוספת של הנגיף ברחבי היבשת האירופית הביאה מדינות רבות באיחוד להחמיר את המגבלות, ההנחיות והענישה אשר מוטלים על האזרחים והעסקים במדינות, וזאת במטרה למנוע התפשטות חמורה יותר של הנגיף. מדינות רבות ביבשת אף שוקלות את האופציה של  הטלת סגר שני וזאת בניגוד להפגנות הרבות נגד החמרת ההגבלות שנצפו בסוף השבוע האחרון במספר מוקדים מרכזיים באירופה, מחשש לפגיעה נוספת בכלכלות המקומיות. האם ההפגנות ישפיעו על החלטת המדינות ויצליחו לגרום לריכוך של ההגבלות? והאם אנו צפויים לראות חבילות סיוע נוספות מצד המדינות או האיחוד האירופאי?

אסיה: תודו להודו

  • מודים למודי ביום שבת האחרון (26.09.2020) הודיע ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, כי הוא מציע לעולם את עזרתה של הודו בייצור ובהפצה של החיסון לקורונה. לפי דבריו של מודי, הודו היא יצרנית החיסונים הגדולה ביותר בעולם וכי היא תשמח להעמיד את יכולות ההפצה והייצור האדירות שלה לטובת העולם כולו. אנו צופים בצעד נוסף של ממשלת הודו אל עבר קידמת הבמה העולמית ואת מאמציה להתברג כמעצמה, כחביבת המערב ובעתיד גם אולי כמחליפה של סין. בנוסף אנו עדים לכוח הייצור וההפצה האדירים של הודו, שלא מסתכמים רק בתחום החיסונים, וללא ספק מהווים איום על השכנה האדירה סין.

שערי נעילת המדדים נכון ליום ו' 25.09.2020:

סקירה כלכלית

 

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר.

ת"א 35 מול ת"א 125

בדיקה והשוואת מדדים

ת"א 35 מול ת"א 125 מדדים בבורסה הישראלית – רקע המדדים בבורסה הישראלית (הלא היא 'הבורסה לניירות ערך בתל אביב') מוגדרים כמדדי שווי שוק, ממש…

מניות המילניום

מניות המילניום

מניות הטכנולוגיה שהצליחו להביא את הקידמה לעולם ועל הדרך להפוך משקיעים רבים למעושרים "אנחנו יכולים להתלונן שלוורדים יש קוצים או שאנחנו יכולים לשמוח שבין הקוצים…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן