סקירת שווקים שבועית 11.10.2020

סקירת שווקים שבועית

ישראל: אווירה חיובית בתל אביב, השת"פ החדש עם דובאי והאנרגיה ירוקה

  • באווירה חיובית הבורסה הישראלית סיימה את שבוע המסחר הקודם באווירה חיובית ובעליות שערים בכלל המדדים המובילים (35,125,בנקים,נדל"ן) שרשמו עלייה שבועית ממוצעת של למעלה מ-3%. עליות השערים שחוו המדדים המקומיים ביום המסחר האחרון לשבוע הגיעו על רקע עליות השערים יום קודם לכן בארה"ב, בעקבות הודעתו של דונלד טראמפ כי בכוונתו לסייע לחברות התעופה האמריקאיות אשר נמצאות במצב כלכלי קשה וכן כי בכוונתו לנקוט צעדים נוספים על מנת לסייע לכלכלה האמריקאית, הודעה שהובילה את המדדים להיצבע בירוק.

גם בשבוע המסחר הקודם וגם בשבוע המסחר הקרוב אנו עתידים לראות כי רוב ההשפעה על השוק המקומי תגיע מהמסחר ומהידיעות בארה"ב. אנו עדים כי השוק המקומי כבר לא "מתרגש" ולא מושפע באופן מהותי מהידיעות ומהשינויים המקומיים, כמו הידיעה על הארכת הסגר הכללי בשלושה ימים שלא השפיעה על השוק המקומי בצורה משמעותית. כרגע , אנו צופים פתיחה חיובית של שבוע המסחר בארץ על רקע העליות שנרשמו בארה"ב בסוף השבוע וכן הירידה במספר הנדבקים החדשים בארץ והתקווה במשק כי אנו עתידים לראות הקלה בהגבלות ובהנחיות וכן חזרה של עסקים רבים בארץ לפעילות מלאה.

  • בורסת השלום ידיעה מעודדת שקיבלנו בשבוע שעבר הגיעה דווקא מחברינו החדשים מהמפרץ הפרסי. ע"פ הדיווחים הבורסה בתל אביב והבורסה בדובאי מקיימות ביניהם מגעים לשיתוף פעולה וחתימה על הסכם שיאפשר קשרי מסחר מלאים בין שתי הבורסות. הסכם זה צפוי לתת דחיפה אדירה ולהכניס כסף רב לשוק המקומי, ההסכם יעניק לחברות ישראליות רבות את החשיפה המלאה למשקיעים פוטנציאליים מאיחוד האמירויות והמפרץ הפרסי.
  • השקעה ירוקה הסקטור שבלט בשבוע המסחר האחרון בארץ היה דווקא סקטור האנרגיה המתחדשת. סקטור זה מושך עניין רב ומשקיעים רבים בתקופה האחרונה, כאשר גם בשבוע שעבר הציגו מניות אלו מחזורי מסחר גדולים ועליות שערים מרשימות. נראה כי בזמן האחרון מניות אלו וסקטור זה מושך תשומת לב רבה ויוצר שיח רב בקרב משקיעים רבים בארץ ובעולם. האם זהו טרנד חולף או שמא סקטור האנרגיה המתחדשת יצליח לטפס לפסגה כפי שראינו את סקטור הטכנולוגיה בחודשים האחרונים ?

ארה"ב: צפירת הרגעה וחבילת הסיוע שבדרך  

  • צפירת הרגעה ע"פ הצבע הירוק שהציגו המדדים המובילים בארה"ב ביום המסחר האחרון נראה כי העולם והשוק  שכחו את ה"דרמה" שיצרה בשבוע שעבר ההודעה כי דונלד טרמאפ חלה בקורונה. למרות הבהלה וחוסר הוודאות שיצרה ההודעה, מהר מאוד קיבל השוק צפירת הרגעה והבין כי מצבו של הנשיא האמריקאי טוב וכי לא נשקפת לא סכנת חיים. צפינו כיצד השוק מתייצב וכיצד בין רגע האווירה השלילית מתחלפת בתקווה ובאווירה חיובית בעקבות הציפייה בארה"ב לחבילת הסיוע של הממשל למשק שריכזה את מירב העניין והייתה הגורם המרכזי שהשפיע לטובה על השווקים והובילה את הנאסד"ק לשבוע הטוב ביותר שלו מאז יולי עם עלייה שבועית של 1.4%.

שבוע המסחר הקרוב בארה"ב, צפוי להיפתח במגמה חיובית, כשאר נכון לעכשיו, החוזים העתידיים על כלל המדדים המובילים צבועים בירוק. כמו כן, הדיון והמשא ומתן סביב חבילת הסיוע המתוכננת של הממשל בארה"ב אמורים להוות את ההשפעה המרכזית על מצב הרוח בשוק בנוסף לבחירות לנשיאות בארה"ב (03.11.2020), שמתקרבות בצעדי ענק, כאשר הצפי הוא שדונלד טראמפ ינסה לסייע לשוק ולייצר אווירה חיובית לקראת הבחירות.

  • החבילה עוד מעט עוברת לאחר שבשבוע שעבר לא הצליחו הרפובליקנים והדמוקרטים להגיע להסכמה בנוגע לגובה חבילת הסיוע למשק האמריקאי, אותה דרשו הדמוקרטים להעמיד על סכום של כ-2.2 טריליון דולר, נראה כי מסתמנת פשרה בין שתי המחנות וכי ההצעה האחרונה שהועלתה לפיה גובה חבילת הסיוע יעמוד על כ-1.8 טריליון דולר, היא ההצעה שעתידה להתקבל. אישור של חבילת סיוע זאת עתיד להשפיע על השווקים בארה"ב והעולם כולו בצורה חיובית מאוד, לכן חשוב שאנו כמשקיעים נישאר מעודכנים לידיעות ולדיווחים בארה"ב.

אירופה: אירופה מעכלת את הגל השני והכלכלה הבריטית מאכזבת  

  • רגוע באירופה גם אירופה רשמה נעילה חיובית של שבוע המסחר כאשר המדדים המובילים הציגו עליות שערים, על אף מצב התחלואה ביבשת. נראה כי גם באירופה השוק המקומי התחיל לתמחר ולהכיל את מצב התחלואה וההגבלות החדשות שנראו לאחרונה ביבשת. נראה כי האירופאים כבר לא בפאניקה כמו בתחילת ההתפרצות השנייה וכי השווקים התייצבו ואף רשמו עליות שערים.

מסתמן כי גם אירופה תושפע בשבוע הקרוב בעיקר מהמצב ומההתפתחויות בארה"ב, אך למרות זאת התפרצות נוספת של הנגיף במדינות האירופאיות או החמרה משמעותית בהגבלות המסחר והתנועה ביבשת או במדינות מובילות באיחוד עלולות להשפיע גם הן על מצב השווקים המקומיים. בנוסף לכך אסור לנו לשכוח את המלחמה המתקיימת בין ארמניה לאזרבייג'ן שעלולה להידרדר וליצור חיכוכים פוליטיים וכלכליים באיזור.

  • צומחת לאט נתונים מאכזבים התפרסמו בשבוע שעבר בממלכה הבריטית בנוגע לקצב צמיחת הכלכלה המקומית. ע"פ הדיווחים שיעור הצמיחה של הכלכלה הבריטית באוגוסט עמד על כ-2.1%, מתחת לתחזיות האנליסטים שצפו צמיחה של כ-4.6%. האם גל התחלואה השני בבריטניה ינחית מכה נוספת על הכלכלה הבריטית או שהאימפריה הגדולה תצליח לחזור ולזרוח?

אסיה: הכלכלה הסינית ממשיכה בהתאוששות

  • First In First Out הכלכלה הסינית ממשיכה גם השבוע לייצר כותרות רבות ברחבי העולם. נראה כי המדינה הראשונה שנפגעה מהנגיף היא גם הראשונה להתאושש ממנו, כאשר בשבועות האחרונים מציגה הכלכלה הסינית נתונים אשר מצביעים על התאוששות ואף חזרה לשגרה של אחת הכלכלות החזקות בעולם. למרות ההבנה שהשמחה אולי מוקדמת מדי, אין ספק שהנתונים שמציגה סין מעוררים תקווה רבה בקרב מדינות רבות בעולם שמתחילות לעקוב באופן הדוק אחר המתרחש בסין ואחר אסטרטגיית היציאה שלה מהמשבר.

שערי נעילת המדדים נכון ליום ו' 08.09.2020:

סקירת שווקים שבועית

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעה ואין האמור בו מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן