סקירת שווקים שבועית, הסגר האחרון?

סקירת שווקים שבועית

ישראל: חיסונים, בחירות וסגר אחרון?

פעם שלישית סגר נעילה חיובית ועליות שערים חדות נרשמו ביום המסחר האחרון בבורסה בת"א וכמעט מחקו לחלוטין את ירידות השערים בהם צפינו כמעט לכל אורך שבוע המסחר בארץ. את המגמה השלילית וירידות השערים שנרשמו בבורסה בת"א הובילו הפעם בעיקר הידיעות המקומיות שערערו את השוק והמשקיעים בארץ. ההחלטה על הטלת סגר שלישי מלא (החל מהיום בשעה 17:00 ולמשך שבועיים), העלייה שנרשמה בנתוני התחלואה, המוטציה הבריטית והמשבר הפוליטי שמוביל אותנו לבחירות נוספות, יצרו את האווירה השלילית ואת תחושת אי הוודאות בקרב השוק והמשקיעים בשבוע שעבר.

אולם, ביום המסחר האחרון השוק בארץ לא הצליח להישאר אדיש למצב השווקים העולמי ועבר למגמת מסחר חיובית, וזאת בעקבות הסכם הסחר שנחתם בין בריטניה לאיחוד האירופאי ומגמת המסחר החיובית שנרשמה בוול סטריט, וצפינו כיצד השוק בארץ מוחק כמעט את כל ירידות השערים שנרשמו במהלך השבוע.

לסיכום, נראה כי למרות הסגר והמצב הפוליטי בארץ, שעלולים לייצר תנודתיות קלה בשוק המקומי, המשקיעים מבינים כי הסגר הנוכחי נועד להיות הסגר האחרון לפני תחילתה של חזרה מלאה לשגרה, מבצע ההתחסנות ממשיך בכל רחבי הארץ ולצערי המצב הפוליטי הרעוע אינו זר לשוק המקומי. לכן, בטווח הארוך נראה כי המצב דווקא טוב יותר מאשר הכותרות המלחיצות ששוטפות את עינינו מדי יום ויש לזכור תמיד את ההשפעה הרבה שיש לשווקי העולם על השוק הישראלי, כך שגם אם המצב בארץ אינו מאיר פנים נדע להסתכל אל מגמות המסחר ברחבי העולם שכמו שראינו בשבוע שעבר מסוגלות למשוך את השוק המקומי כלפי מעלה.

ארה"ב: חבילת הסיוע וחג המולד

ברכת חג המולד סיכום שקט יחסית לשבוע המסחר נרשם בארה"ב בשבוע שעבר, והסתיים ביום חמישי בשעה 20:00 לאחר יום מסחר מקוצר לכבוד חג המולד.

את שבוע המסחר האחרון פתחו בארה"ב, עם הידיעה לה חיכו משקיעים רבים, והיא אישורה של חבילת הסיוע הממשלתית בגובה של כ-900 מיליארד דולר. אולם המוטציה הבריטית לנגיף הקורונה האפילה למספר ימים על הידיעה המשמחת והכניסה את השוק והמשקיעים בארה"ב ובעולם כולו לתחושה של אי וודאות, עד אשר התבררו פרטים נוספים על המוטציה וצפינו כיצד חוזר השוק במהרה ואף מציג מגמות מסחר חיוביות.

בנוסף לכך, ידיעה נוספת שהתפרסמה בארה"ב לקראת סוף השבוע לפיה לראשונה מזה שלושה שבועות נרשמה ירידה במספר התביעות החדשות לאבטלה בארה"ב, ללא ספק העניקה דחיפה חיובית נוספת ואופטימיות לשוק האמריקאי שצמא לכל פיסת מידע שתעיד על התאוששות המשק והכלכלה האמריקאים.

כעת, ע"פ החוזים העתידיים שמצביעים על פתיחה חיובית של שבוע המסחר בארה"ב, יחד עם אווירת האופטימיות של חג המולד שידועה בארה"ב גם כתקופת "הראלי של סנטה קלאוס" וחבילת הסיוע שממתינה להיכנס סופית אל השוק, מסתמן כי מצפה לנו פתיחת מסחר חיובית ביום שני בוול סטריט.

אולם, נמתין למספר ידיעות נוספות שעלולות להשפיע על השוק האמריקאי:

  • דונלד טראמפ ממשיך להפעיל לחצים על מנת להגדיל את מענק הסיוע לאמריקאים מ-600$ ל-2000$ ויוצר מצד אחד חשש שחבילת הסיוע תעוכב שוב ומנגד תקווה להגדלה של המענק האישי אותו יקבלו האזרחים.
  • נמתין לנתוני הקנייה והצריכה של האמריקאים בחג המולד, לפיהם משקיעים ואנליסטים רבים מעריכים את מצבם הכלכלי וכוח קנייתם של האזרחים בארה"ב.
  • חשש בארה"ב בעקבות עלייה נוספת בתחלואה בעקבות התקהלויות או מפגשים חברתיים הקשורים בתקופת חג המולד.

אירופה: הסכם הסחר ומבצעי ההתחסנות יוצאים לדרך

הסכם או מוטציה? נעילה שלילית מתונה נרשמה בבורסות המובילות באירופה בסיכומו של שבוע המסחר האחרון. את המגמה השלילית שראינו במהלך השבוע בבורסות ברחבי אירופה, הובילה בעיקר הידיעה על המוטציה הבריטית החדשה של נגיף הקורונה. המדינות באירופה שנפגעו בצורה משמעותית מהנגיף נכנסו למצב של אי וודאות וחשש מהמוטציה החדשה ומהתהייה האם החיסון לקורונה יעיל גם נגד המוטציה. הדבר הוביל למגמה שלילית גם בקרב המשקיעים ובבורסות המובילות ברחבי היבשת.

אולם דווקא לקראת סוף השבוע החל השוק להראות סימני התאוששות, כאשר החשש מהמוטציה הבריטית החל להתפוגג והידיעה כי בריטניה והאיחוד האירופאי רשמו התקדמות משמעותית אל עבר חתימה סופית על הסכם הסחר והסכם יציאתה של בריטניה מהאיחוד, יצרו מגמה חיובית ודחיפה משמעותית לשווקים רבים ברחבי אירופה ובעולם כולו, בתקווה של מדינות אירופאיות רבות כי קשרי המסחר הענפים שלהם עם בריטניה לא ינותקו.

לסיכום, נראה כי בזמן הקרוב השוק באירופה ימשיך להיות משופע בצורה משמעותית מכל ידיעה נוספת הנוגעת למוטציה הבריטית לקורונה וממצב התחלואה ביבשת שממשיך להדאיג מדינות רבות. מנגד, חתימתו הסופית של ההסכם בין בריטניה לאיחוד האירופאי (אמור להיחתם סופית עד ה-31.12.2020) וכן מבצעי ההתחסנות שמתחילות היום מדינות רבות ברחבי אירופה דווקא יעניקו לשוק ולמשקיעים את האופטימיות והאווירה החיובית לה הם ממתינים.

אסיה: מי תהיה הכלכלה הגדולה בעולם?    

האימפריה הסינית ברחבי אסיה כמו בכל שאר העולם אמנם נהנו מהאווירה החיובית שייצרה הידיעה בנוגע לחתימת ההסכם בין בריטניה לאיחוד האירופאי, אולם באסיה כמו באסיה כל מדינה תלויה בעצמה וכל אחת הציגה גם בשבוע שעבר מגמת מסחר שונה. בעוד ביפן נתוני התחלואה ממשיכים לעלות ולייצר חשש נוסף בקרב המשקיעים כי המדינה הולכת אל עבר הגבלות נוספות על המשק היפני, בסין דווקא ממשיכים להציג התאוששות מרשימה. כאשר המדינה הסינית מצליחה לשמור על נתוני תחלואה יציבים יחסית ואפילו מפתחת את החיסון שלה לקורונה, אותו היא מתכוונת למכור לאותן מדינות חלשות שלא הצליחו להשיג את החיסונים של מודרנה ופייזר.

בנוסף לכך, ע"פ מאמר שמוציא בשבוע שעבר ארגון המחקר הכלכלי הבריטי הבינלאומי CEBR, צפויה סין לעקוף את ארה"ב כבר בשנת 2028 ולהפוך לכלכלה הגדולה בעולם. לדברי הארגון, התנהלותה של סין אל מול משבר הקורונה העניקה לה יתרון משמעותי אל מול ארה"ב במירוץ להפוך לכלכלה הגדולה בעולם.

האם אנחנו לקראת סדר עולמי חדש והאם ניתן לעצור את המעצמה הסינית מלהפוך לחזקה בעולם?

שערי נעילת המדדים נכון ליום ו' 18.12.2020:

מדדים

בדיקה ,השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן