סיכום שנה בבורסות באסיה 2020

הבורסה באסיה

סיכום שנה בבורסות באסיה 2020 – מגמות עיקריות

זו הייתה שנה מאתגרת עבור הבורסות המרכזיות במזרח הרחוק. ראשיתה היא בהתפרצות של דלקת הריאות אשר החלה בעיר ווהאן שבמחוז חוביי בסין, והמשכה הוא ב- "רכבת הרים פיננסית" אשר יצאה לאיטה מהפסים וגרמה לתנודתיות קיצונית אשר הכתה בשווקים ללא רחם.

בסוף פברואר השנה, השווקים האסייתיים ספגו מהלומות קשות, כאשר הניקיי והטופיקס, המדדים המובילים בבורסת טוקיו, חוו ירידה של 4% והבורסה הסינית בשנחאי צנחה ב- 3.4%. הודו, המדינה השנייה בגודלה בעולם מבחינת אוכלוסייה והשלישית בגודלה בעולם במונחי כוח קנייה (PPP), חוותה ירידה של 3.5% במדדיה המובילים אשר אותם הצליחה לתקן בתאריך ה- 2.3. עם זאת, שבוע לאחר מכן מדד הסנסקס של מומביי (SENSEX INDEX) התרסק בצורה קשה כאשר איבד תוך יום אחד כ- 1,900 נקודות (נפילה שנחשבה דאז לחמורה ביותר מאז אוגוסט 2015).

כלכלתה של ארץ השמש העולה שוקעת למיתון בגלל הקורונה

עד לאמצע מאי, כלכלת יפן התכווצה בכ- 3.4% (קצב שנתי), כאשר את הרבעון הראשון היא סיכמה עם ירידת תוצר של -0.9%. לראיה, יצרניות הרכב המובילות "טויוטה", "הונדה", "ניסן", "דהייטסו" ו- "מיצובישי" הקטינו כולן את היקף הייצור ואף סגרו מתקני ייצור אשר ממוקמים באירופה. בסך הכול, היקף המכירות של רכבים יפניים חדשים ירד בשיעור של 45% במהלך חודש מאי. בנוסף, היקף הייצוא היפני ירד ב- 21.8% וההשקעות צנחו דרמטית בהיקף של 17%.

סין מתאוששת מהקורונה במהירות ו"מכה" בתדהמה את השווקים

כבר בחודש אפריל, בזכות מדיניות מחמירה של הקפדה על הנחיות המשולבת עם סגר אשר הוכיח את עצמו, סין, המדינה שבה הכול התחיל, הצליחה לגבור על התפרצות הקורונה ולשטח את העקומה (זוכרים את המונח הזה?) באופן דרסטי. אך זה ממש לא הדבר היחיד שהיא שטחה, שכן כבר כמה חודשים לאחר מכן, היא הצליחה גם לגבור על "המגמה האדומה" שאפיינה את השווקים המובילים.

לראיה – תוך שבועיים בלבד במהלך חודש יולי, מדד שנחאי זינק ב- 17%. בנוסף, מדד ה- SZSE עבור 500 החברות הגדולות בבורסת שנז'ן, זינק מ- 10,440 נקודות בתחילת השנה ל- 12,907 נקודות שהם עלייה דרמטית של 24%. מדד שלישי נוסף, ה- A50, הרמה מגמת שיפור של 6%, כאשר עלה מ- 14,384 נקודות בתחילת השנה ל- 15,220 נקודות.

באותה עת, מדדי הנאסד"ק וה- S&P500 בארה"ב עלו ב- 23% ו- 3.5% בהתאמה ואילו מדד הדאו-ג'ונס רשם ירידה של 3.5%. מבחינה זו, היה כאן ניצחון קטן של המדדים הסינים על המדדים הבולטים של הבורסה האמריקאית.

ואם זה לא מספיק, סין השיקה מדד טכנולוגיה חדש עם 30 חברות סיניות חזקות כמו עליבאבא, טנסנט, JD.COM ו- נט-איז. המדד הוצג לעולם כגרסה סינית לבורסת הנאסד"ק ועיתוי השקתו ממש לא הייתה מקרית; היא התרחשה על רקע מתיחות הסחר שבין סין לארה"ב. והביצועים? תוך 2 ימי מסחר בלבד, המדד קפץ ב- 3.5% כאשר לצדו מדד ההאנג סנג, האינדיקטור המרכזי של בורסת הונג קונג, רשם עלייה קטנה של 0.69%.

הדרמה ההודית: המדדים המובילים התרסקו במרץ ו"שבו לחיים" בתחילת דצמבר

לאחר התכווצות כלכלית של 23.9% ברבעון השני, צניחות קיצוניות של 27% בהוצאה הצרכנית ו- 47% בהיקף ההשקעות, להודים הייתה סיבה לחייך לאחר חצי שנה "אדומה משחור" שבה השווקים רשמו מגמות שליליות אשר לא הותירו מקום לשביב של "תקווה ירוקה".

אבל אז, בתחילת דצמבר, ולא מעט בזכות הודעת ראש ממשלת הודו על חבילת תמריצים של 267 מיליארד דולרים (ופיתוח החיסונים המואץ של החברות "מודרנה" ו- "פייזר"), המדדים המובילים הראו התאוששות אדירה, כאשר הניפטי 50 עלה ב-70% מ- 7,610 נקודות במרץ ל- 12,969 נקודות בדצמבר וכך גם מדד הבומביי 30 (BSESN) אשר עלה ב- 70% מ- 25,981 נקודות במרץ ל- 44,150 נקודות בדצמבר.

מה צופים פני עתיד? אם תשאלו את קרן המטבע הבינלאומית (International Monetary Fund) כלכלת אסיה עשויה להתכווץ בכ- 2.2% בסיכום שנתי. האם זה מה שיקרה? ובכן, האנושות כרגע עסוקה בלחסן את עצמה מפני הקורונה ומדובר בחדשות חיוביות. כידוע, השווקים אוהבים לשמוע חדשות כאלה, אז אפשר לומר כי מדובר ב- "צ'ק פתוח" אשר יכול להתגלגל לכאן או לכאן.

סיכום שנה בבורסות באסיה 2020 – ביצועי מדדים מובילים

יפן:

הניקיי 225 (NIKKEI 225 Index), מדד הדגל היפני של 225 המניות המובילות בבורסת טוקיו, סיכם שנה חיובית עם עלייה של 16.01%.

סין:

שנחאי קומפוסיט (Shanghai SE Composite או בקיצור SSEC), המדד המרכזי הסיני אשר עוקב אחר למעלה מ- 1,000 חברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בבורסת שנחאי, סוגר שנה "ירוקה" עם 11.94%.

הודו:

הניפטי 50 (Nifty 50), מדד הייחוס ההודי עבור 50 החברות הגדולות של בורסת מומביי, סיכם את 2020 עם עלייה יפה של 14.9%.

בדיקה ,השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן