ניקולה – משא לעולם אחר

חברת ניקולה

מדברים על אהבה וגלגלים

העולם והטכנולוגיה מתקדמים במהירות וסוחבים אחריהם את האנושות כמשא. עד לפני מספר שנים היה הרושם שתעשיות ותיקות נשארו מאחור, היום הטכנולוגיה הצליחה להחזיר להם את הברק בעיניים עם פיתוחים ושינוים שעוזרים לחברות לייעל תהלכי עבודה ולחסוך משאבים רבים. העתיד כבר כאן, משאיות באנרגיה מתחדשת יחלו לנסוע מחוף לחוף, מעיר לעיר ומנמל למחסן.

חברת ניקולה ( NKLA ) הצליחה להגיע לכותרות באופן חיובי ובאופן פחות חיובי, חברת ניקולה הרבה יותר כמו חברת רכבות הרים, עליות חדות וירידות חדות. יש משקיעים אשר יגידו כי החברה מכרה חלום בשלב מסוים, ויש משקיעים אשר מאמינים עדיין בחזון של מילטון, מייסד החברה להפוך את ניקולה למובילה בתחום. נכון לרגע זה, לחברת ניקולה עדיין אין מוצר בשוק, אין הכנסות מספקות ולכן עבור הרבה אנשי שוק ההון העליות החדות גרמו להרמת גבה. האם זאת ג'נרל מוטורוס אשר גרמה לכל כך הרבה משקיעים להאמין במוצר או בפעילות?

 

ניקולה – סוגרים מעגל חשמלי

ב-1943 נפטר הפיזיקאי, המהנדס ואחד הממציאים החשובים בעולם ניקולה טסלה או במילה אחת "הגאון". ניקולה טסלה איש החשמל המציא כל כך הרבה המצאות שהצליחו להפוך את החיים לטובים יותר, למרות כל ההמצאות והפיתוחים הוא נפטר חסר כל מבחינה כלכלית, אבל לדורות הבאים הוא הצליח להשאיר עושר אינטלקטואלי, מורשת של פיתוחים ועד היום נחשב טסלה לדמות נערצת בקרב יזמים בכל העולם. על שמו של ניקולה טסלה ניתן למנות את חברת טסלה מוטורוס של ההמציא והיזם אילון מאסק, מכתש בצידו הרחוק של הירח, כרטיסי מסך של חברת NVIDIA וחברת המשאיות החשמליות NIKOLA ועליה אנחנו נדבר בכתבה הנוכחית. סיפור סינדרלה או הונאת ענק? תלוי את מי שואלים. לאחר השקעת ענק מצד ג'נרל מוטורוס ענקית הרכב האמריקאית הסיפור מתחיל להסתבך, דו"ח נוקב וקשה של חברת הינדנבורג ריסרץ האשים את מילטון בהונאה, ואם לא די בכך, שתי נשים הגישו נגדו תלונות על הטרדות מיניות. מגוון פרשות לא מחמיאות גרמו לקריסה משמעותית בשווי החברה ובאמון הציבור בפרט. על פי דיווחים החברה נמצאת בחקירות כך שההסכם עם GM איננו וודאי. כדי לעצור את הקריסה הזמינה הנהלת ניקולה את כתבים למטה בפיניקס אריזונה, המטרה הייתה לבחון את האב טיפוס של משאיות מימן ולראיין את מנכ"ל החברה, מארק ראסל אודות העתיד והפוטנציאל הגדול שהם חוזים לחברה ולפעילות העסקית שלה.

 צח עברי

צח עברי מדבר על אהבה וגלגלים

הפעילות והחזון – ניקולה הוקמה מתוך רצון לשנות את העולם

עבור משקיעים רבים, ניקולה היא טסלה של עולם המשאיות, ניקולה הוקמה מתוך מחשבה אמיתית לשנות את עולם המשאיות. החברה הוקמה ב-2014 על ידי היזם טרוור מילטון האמריקאי, הוא מחזיק כ-25% ממניות ניקולה אשר נסחרת בבורסת ארה"ב מאז 4/6/20. שווי החברה הצליח לעלות באופן משמעותי בחודשים הראשונים אך הירידות לאחרונה היו חדות וקשות, נכון ל-13/12 נסחרת החברה בשווי שוק של כ-7 מיליארד דולר בלבד. בחודש מרץ 2019, רכשה החברה שטח של 1575 דונם באריזונה בסכום כולל של כ-23 מיליון דולר, בחזון החברה היה לבנות מפעל ב-2020 ולהתחיל לייצר בשנת 2023 בין 35,000 ל-50,000 משאיות. לאחר עסקת ג'נרל מוטורס אשר רכשה כ-11% בשווי של כ-2 מיליארד דולר, כחלק מעסקה אסטרטגית לטווח הארוך. ג'נרל מוטורס מעוניינת להיכנס לתחום הרכב החשמלי כי היא מבינה שהעתיד נמצא שם, על פי תחזיות טרום העסקה פרסמה הנהלת ניקולה כי ההכנסות צפויות להגיע לכ-10 מיליארד דולר תוך שלוש שנים.

למרות ההפסדים של מאות מיליונים המשקיעים רואים את הפוטנציאל?

חברת ניקולה כרגע נמצאת בתחילת הדרך בתחום המשאיות החשמליות, בתחום זה קיים פוטנציאל גדול מאד, סעיף ההובלה והשינוע עולה הרבה מאד כסף לחברות והתייעלות בתחום זה יכולה להיות מהותית בשורת הרווח הנקי. לאחרונה, חברת אמזון רכשה 100 אלף משאיות חשמליות מחברה מתחרה כדי לספק שירות מהיר יותר ללקוחות באירופה וארה"ב, שוק המשאיות בארה"ב מעסיק כ-8.9 מיליון עובדים בתחום ההובלות, בארה"ב יש כ-3.5 מיליון נהגי משאיות כאשר חברת UPS לבדה מעסיקה כ-60,000. כיום בענף ההובלות כ-15% מהמשלוחים הם מהירים מהיום להיום. שוק המשאיות בארה"ב מונה כ-20 מיליון משאיות לערך במגוון סוגים. אחד הנתונים החשובים ביותר עבור חברות שירכשו את המשאיות של חברת ניקולה הוא החיסכון הגדול בדלק!
כיום, תעשיית המשאיות בארה"ב נוסעת מחוף לחוף כ-800 מיליארד ק"מ בשנה ומחיר ליטר דלק ממוצע בארה"ב הוא כ-2.3 ₪, אתם שואלים כמה חברת ניקולה חשובה לתעשיית המשאיות, לכלכלה העולמית ולסביבה? משאיות צורכות כ-55 מיליארד ליטר דלק בכל שנה למטרות עסקיות.
כלומר המשק האמריקאי, חברות ציבוריות ופרטיות יכולות לחסוך סכום של בין 1.5-2 טריליון ₪. העולם מתקדם והטכנולוגיה מצליחה לייעל תעשיות מסורתיות. 70% מנפח הסחורות המועבר בכל שנה מבוצע על ידי משאיות, בסכום כולל של כ-671 מיליארד דולר.

חמישה דגמים שיכולים לשנות את העולם

לחברת ניקולה קיימים כ-5 דגמים שעשויים לחסוך הרבה מאד כסף לחברות ענק אשר מובילות סחורות ומטענים מחוף לחוף, מעיר אחת לעיר אחרת ומהנמל למחסנים.

NIKOLA ONE
הספק מירבי ( כ"ס ) – 1000

טווח נסיעה –800 ק"מ ל- 1120 ק"מ

זמן טעינה:  בין 10 – 15 דקות

זמינות: צפון אמריקה

NIKOLA TWO
הספק מירבי ( כ"ס ) – 1000

טווח נסיעה –800 ק"מ ל- 1120 ק"מ

זמן טעינה: בין 10 – 15 דקות

זמינות: צפון אמריקה

NIKOLA TRE
הספק מירבי ( כ"ס ) – 750

טווח נסיעה –800 ק"מ ל- 1920 ק"מ

זמן טעינה:  בין 10 – 15 דקות

זמינות: אירופה וצפון אמריקה

NIKOLA REFUSE
הספק מירבי ( כ"ס ) – 1000 +

טווח נסיעה: 250 ק"מ ל-300 ק"מ

זמן טעינה: בין 10 – 15 דקות

זמינות: וצפון אמריקה

NIKOLA BADGER
הספק מירבי ( כ"ס ) – 960

טווח נסיעה –1000 ק"מ

זמן טעינה: בין 10 – 15 דקות

זמינות: וצפון אמריקה

0-100 : 2.9 שניות
מחיר – 60-90,000$

סיכום – האם המשקיעים יכולים להיות אופטימיים או האם זה זמן עבור הפסימיים?  

מאז חודש ספטמבר האחרון העולם עבר הרבה, גם חברת ניקולה. ההסכם עם ג'נרל מוטורס בסופו של דבר לא בוטל אבל עבר מספר שינוים. המייסד מילטון התפטר מתפקידו, הנהלת ג'נרל מוטורס הסבירה כי לא מדובר בטעות מביכה מצידה וכי הדברים נבדקו לפני ההשקעה הגדולה. לאחר תקופה ארוכה של שקט יצאה הודעה חדשה, ג'נרל מוטורס תמשיך לספק תאי דלק מימן לשימוש עבור המשאיות של ניקולה. על פי החוזה החדש במידה וניקולה לא תייצר את הטנדר כמו שהובטח בחוזה, היא תהיה מחוייבת לחברת ג'נרל מוטורס בשווי 2 מיליארד דולר עבור ההשקעה של 11% ממניות החברה. מדובר בחוזה טוב עבור שני הצדדים, עבור ניקולה הקטנה השיתוף פעולה עם GM הגדולה הוא מהותי וחשוב, ועבור GM מדובר בחוזה חדש עם הגנות, במידה וחברת ניקולה לא תעמוד בהתחייבויות GM  תמכור את המניות במחיר זהה לרכישה!
האם זה מה שאמור להרגיע את המשקיעים? כרגע עושה רושם שלא כל כך.

הזדמנויות השקעה נמצאות בכל מקום

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

 

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר.

מה זה תיקון 190?

מה זה תיקון 190? מאיזה גיל אפשר לפתוח תיקון 190 איך מתנהל תיקון 190? איפה הכסף יושב? איך הכסף מתנהל? במאמר זה, תקבלו את כל…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן