אסטרטגיות השקעה: מה ההבדל בין ניהול פסיבי לניהול אקטיבי בתיק ההשקעות?

שחמט

בשנת 1885, ממש בימיה הראשונים של הבורסה בניו יורק, הוקם העיתון הכלכלי הראשון על ידי שניים, צ'רלס דאו ואדוארד ג'ונס, ובתוך זמן לא ארוך נולד כלי השקעות חדש שמשמש לבחינת מצב השוק ועוד הרבה יותר. אנחנו מדברים, כמובן, על המדד הראשון בהיסטוריה – הוא מדד דאו ג'ונס, ועל היתרונות רבי העוצמה שבמעקב אחריו, כמו אחרי מדדים חזקים אחרים.

מדד דאו ג'ונס עקב אחרי 30 המניות החזקות והיציבות ביותר של הבורסה בניו יורק. משכך, הוא שימש כלי יציב שמציב תמונת מראה לתנודתיות הכללית של הבורסה. היום, נהוג לומר ש"אי אפשר לנצח את המדד", כלומר – התשואה שאפשר להשיג בהשקעה במוצרים מחקי מדד, היא תשואה יציבה וגבוהה שקשה לייצר גבוהה ממנה בהרכבים אחרים של תיקי השקעות.

מכאן, נולדו שתי אסטרטגיות שונות בתכלית לניהול תיקי השקעות בשוק ההון: האחת היא תיק השקעות בניהול אקטיבי, והשנייה – תיק השקעות בניהול פסיבי. בניגוד לניהול אקטיבי של תיק ההשקעות, בניהול הפסיבי בוחר המשקיע במוצרים מחקי מדד, כמו תעודות סל או קרנות מחקות מדד – וסומך על מרכיבי המדד ש"יעשו את העבודה בשבילו". בתיק השקעות פסיבי, אין צורך לנהל את ההשקעות, לרכוש ולמכור – התיק נועד להשקעה לטווח ארוך ועל אף שאין מניעה למשוך את כספי ההשקעה, כולם או חלקם, בכל שלב – הוא בנוי לביצועים יציבים לאורך שנים ולתשואות קבועות ונאות.

היתרונות והחסרונות של תיקי השקעות בסוגי ניהול שונים

בניהול השקעות אקטיבי עשוי המשקיע לחפש ולמצוא חברות צמיחה בעלות מכפיל השקעה שמבטא סיכוי טוב לתשואות עודפות בפרק זמן קצר, להשקיע בחברות על פי העדפותיו ולקחת סיכונים לפי בחירה אישית, כמו גם לבצע השקעות לטווח קצר. הגיוון בתיק נוצר לעיתים קרובות מהשקעה במספר שווקים, למשל בשווקים שונים גיאוגרפית כמו השקעה בבורסה בתל אביב ובבורסות המזרח הרחוק, או בשווקים שונים מהותית כולל השקעות אלטרנטיביות, כמו השקעה במניות, ולצידן השקעה במטבעות קריפטוגרפיים, בנדל"ן וכדומה. בניהול תיק השקעות אקטיבי, ה"הרפתקאות" והסיכונים שהמשקיע לוקח עשויים להוליד תשואות גבוהות מאלה שישיג המדד היציב והבטוח – אולם הם עלולים גם לגרור את התיק להפסדים, וזו אולי הסיבה שנהוג לומר שתיקי השקעות מתקשים לנצח את התשואה שמשיג המדד לאורך זמן.

תיק השקעה פסיבי הוא תיק שעוקב אחר מדד נבחר. הוא נועד להיות חסר תנועות מבחינת ניהול התיק ולאפשר למשקיע ניהול תיק השקעות ללא מעקב צמוד. המשקיע משיג תיק מגוון בעל פיזור שמוכיח את עצמו על פני שנים – בהשקעה במוצר סל אחד בלבד. חשוב לזכור גם שכל פעולה בניהול תיק ההשקעות מגיעה עם דמי ניהול בצידה וכך יוצא שניהול תיק השקעות פסיבי הוא זול יותר מבחינת עלויות הניהול.

כמה מרוויחים מנהלי תיקי השקעות פסיביים?

אי אפשר, כמובן, לסקר את התשואות של מנהלי תיקי השקעות אקטיביים. אלו תיקים שהתשואה שלהם תלויה בהרכבם ומשתנה כל העת. לעומת זאת, קל מאוד לבדוק מה היתה תשואת המדדים הגדולים למנהלים תיקי השקעות פסיביים:

  • מי שהשקיע במדד הדאו ג'ונס הרוויח בשנה האחרונה 20.5%, ובחמש שנים כ – 91%
  • מי שהשקיע במדד ה – S&P 500 הרוויח בשנה האחרונה 29.1%, ובחמש שנים כ – 114.6%
  • מי שהשקיע במדד הדאקס הגרמני, הרוויח בשנה האחרונה כמעט 23% ובחמש שנים כ – 51%
  • מי שהשקיע במדד הניקיי היפני הרוויח בשנה האחרונה כמעט 15% ובחמש שנים כ – 65.8%
  • ובישראל שלנו, מי שהשקיע במדד תל אביב 125 הרוויח בשנה האחרונה 34.75%, ובחמש שנים כ – 59.2%

ניתן לראות, איפוא, כי המדדים באופן גורף מאפשרים השקעה שלאורך זמן היא חיובית, בשל המבנה היציב והפיזור האיכותי שהם מייצגים.

חשוב לדעת כי לא כל המוצרים מחקי המדד מייצרים תשואה זהה לזו של המדדים, תעודות סל וקרנות מחקות בדרך כלל משיגות תשואה דומה אך נמוכה יותר, בשל עלויות ניהול, שינויים בפרופורציית ההשקעה ביחס למדד וכדומה.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

פוליסת חיסכון

פוליסת חיסכון וסודות הכפר הגלובלי

בשנים האחרונות משקיעים למדו לחיות בסביבת ריבית אפסית, הם למדו לחפש אלטרנטיבות לפיקדון הבנקאי שהפך עם השנים לפחות רלוונטי, הם למדו לחפש אלטרנטיבות לנדל"ן שנסק…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן