משקיעים טכנולוגית: עלייתו של סקטור הטכנולוגיה

טכנולוגיה

בתקופת הקורונה, סקטור אחד בלט מעל כולם, עם כשש מניות שהציגו עליות שערים דרמטיות בתקופה של אי וודאות. מי שהשכיל להשקיע במניות הטכנולוגיה הגדולות, כמו פייסבוק, אפל, מייקרוסופט, גוגל ואחרות, בתחילת 2020 או אפילו טוב יותר, בתחילת הרבעון השני של השנה – גרף תשואות של שתי ספרות בתיק ההשקעות שלו.

שנת 2020 התחילה ברבעון של ירידות ערך חדות, עם תחילת נגיף הקורונה ומגיפת אי הוודאות שהו הביא עימו, לתחומים רבים בשוק ההון, בתעשייה, בתעסוקה, בניהול הקריירה והעבודה ובתחומים רבים נוספים במדינות מסביב לעולם. במוצרי השקעה רבים, ובפרט במדדים הגדולים של שווקים יציבים בעולם, אנחנו רואים ירידות שערים חדות בערך מתחילת שנת 2020 ועד לסוף מרץ – ומשם והלאה אנחנו רואים עליות שערים בדרך כלל.

לצד המגמה הכוללת שתוארה לעיל, סקטור אחד שללא ספק כיכב מבחינת תשואות בשנת הקורונה היה סקטור הטכנולוגיה. מניות בולטות בסקטור הזה כמו מניות פייסבוק, אפל, מייקרוסופט, גוגל, ומניות טכנולוגיה ענקיות, בינוניות וקטנות אחרות, השיגו תשואות גבוהות גם כאשר שוק ההון באופן כללי דשדש בחוסר עקביות, וגם לאחר מכן, כאשר עליות השערים כבר ניכרו בסקטורים רבים. סקטור הטכנולוגיה זכה למוניטין של הסקטור היציב, הבטוח והרווחי של שוק ההון בתקופת הקורונה.

הרכיב היציב בניהול תיק ההשקעות בשוק ההון

מספר סקטורים בלטו במהלך שנת 2020 ביציבות יחסית או אפילו בעליות ערך. השנה התחילה עם השקתו של מדד חדש בבורסה של תל אביב – מדד הקלינטק למניות של אנרגיה מתחדשת, שהושק בסוף שנת 2020 ואנליסטים חזו לו עליות שערים גבוהות, עם הפופולאריות הגואה של השקעות בתחום. אבל מדד הקלינטק דווקא לא עמד בציפיות והפסיד במהלך השנה החולפת מעל 13%. סקטורים שהשיגו תשואות גבוהות יחסית היו למשל: סקטור הבריאות וטכנולוגיות הבריאות, סקטור הצריכה המחזורית (המכונה בלעז Staples), תקשורת, ופינטק. בלט מעל כל אלה סקטור הטכנולוגיה, שהשיג תשואות גבוהות ויציבות במיוחד:

מדד הנסדא"ק, המכונה גם מדד הטכנולוגיה, השיג במהלך שנת 2020 תשואה של כ – 40%

מדד תל אביב טכנולוגיות השיג מתחילת השנה תשואה של כ – 13%, ובמהלך שנת 2020 השיג תשואה של כ – 27%.

מניות בודדות בסקטור הטכנולוגיה: המניות הבולטות בסקטור השיגו תשואות דרמטיות במהלך שנת 2020: פייסבוק השיגה תשואה של 31%, גוגל השיגה תשואה של כ – 32%, מייקרוסופט השיגה במהלך שנת 2020 תשואה של מעל 60%, אפל השיגה תשואה של כ – 57% אשתקד.

האם נכון להיום, הבורסות בעולם עדיין נשענות על סקטור הטכנולוגיה?

ניראה שבמהלך שנת 2020, על הסגרים, הבידודים וחדשות הבריאות שהורעפו עלינו במהלכה, הסקטור הטכנולוגי כיכב בהשקעות שוק ההון לא רק בשל היציבות של חברות הטכנולוגיה הגדולות אלא גם בשל השינויים בהרגלי צרכנים והעלייה בשימוש בטכנולוגיות בימי בידוד וריחוק חברתי – ראו למשל את חברת זום, שהמניה שלה נמכרה בתחילת שנת 2020 סביב מחיר של כ – 64 דולרים, בסוף שנת 2020 מחיר המניה עמד על כ – 337 דולרים.

היום, עם האופטימיות שהגיעה לצד מבצעי החיסונים המוצלחים מסביב לעולם, ניראה שסקטור הטכנולוגיה שומר על יציבות אבל הוא כבר לא לבד בפסגת הסקטורים המוצלחים להשקעות. בסך הכל, שנת 2021 מסתמנת כשנה שורית עם עליות שערים גורפות כך שקשה לטעות בבחירת מוצרי השקעה לתיק ההשקעות הבורסאי. לצד זאת, תחומים אטרקטיביים במיוחד לצד סקטור הטכנולוגיה שממשיך לשמור על עליות שערים יציבות לעת עתה, יהיו למשל סקטור האנרגיות המסורתיות והאקולוגיות, סקטור הרכבים החשמליים, סקטור הסייבר סקיוריטי ואבטחת הרשת, אינשורטק, ואפילו סקטור המסחר בחומרי גלם.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן