משפחה מהאגדות – משפחת רוטשילד, המשפחה העשירה והמשפיעה ביותר בעולם

משפחת רוטשילד

רקע – המשפחה העשירה ביותר בעולם

משפחת רוטשילד היא המשפחה המשפיעה ביותר בעולם, מדובר על אימפריה בנקאית שהוקמה במאה ה-18 על ידי מאיר אמשל רוטשילד, מעסק משפחתי קטן אשר עסק בסחורות ומטבעות, הצליח אמשל בזכות חוש עסקי יוצא דופן לפתוח בנק בעיר הולדתו, פרנקפורט. בהמשך הצטרפו בניו ופיתחו את העסק למימון ואשראי בינלאומי, הסניף הראשי נשאר תחת אמשל בפרנקפורט, ותחתיו נוספו סניפים נוספים בבירות אירופה המרכזיות. סניפי בנק אשר צמחו במהירות רבה והפכו את משפחת רוטשילד למשפחה העשירה, החזקה והמשפיעה ביותר בעולם. הבנים יצאו לכבוש את אירופה, סניף וינה נוהל על ידי סלמון מאייר רוטשילד, סניף לונדון נוהל על ידי נתן מאייר רוטשילד, סניף נאפולי נוהל על ידי קלמן מאייר רוטשילד וסניף פריז נוהל על ידי יעקב מאייר רוטשילד. כיום, מוערכת משפחת רוטשילד בכ-350 מיליארד דולר, על פי הערכות המשפחה מנהלת נכסים בהיקף של בין 2-3 טריליון דולר. לכן, כשאומרים משפחת רוטשילד מיד חושבים על כספים, בנקאות, ארמונות ואחוזות בכל העולם, אבל עבורנו הישראלים משפחת רוטשילד תמיד תהיה חלק בלתי נפרד מהציונות, חלק מהקמת המדינה והמפעל הציוני, משפחת רוטשילד תמיד תהיה חלק מאיתנו ומההיסטוריה שלנו.

 

מבנק קטן לתאגיד הפיננסים המשפיע ביותר בעולם

אנשל האב ומייסד שושלת רוטשילד, גדל בפרנקפורט בתקופה לא פשוטה, בתקופה שהאנטישמיות הרימה ראש וליהודים היו מגבלות רבות. למזלו הגדול, הוא היה בעל חושים עסקיים יוצאי דופן, הוא למד מאביו במהירות רבה את עולם המסחר ועסקים, סחר בבדים וסחר במטבעות,  כל אלה היו עבורו שיעורים מצוינים לחיים. בגיל 12 איבד את הוריו, בני משפחתו שלחו אותו ללמוד ולהתמחות אצל סיימון וולף אופנהיימר, בנקאי יהודי. שם למד אנשל שיעור נוסף וחשוב על עולם הבנקאות ושם החל ליצור את קשריו העסקיים הראשונים אשר יהפכו להיות משמעותיים בהמשך הדרך. לשלב הבא בעולם העסקים הוא הגיע מוכן, מסניף בנק קטן הוא פיתח פעילות עסקית ענפה יחד עם בניו, הפעילות כללה בנקאות פרטית, בנקאות מסחרית, ניהול נכסים, מיזוגים ורכישות בין חברות, ביטוחים, הון סיכון, פנסיות ואת אחת ההמצאות הגדולות ביותר בתחום, ההמצאה שהביאה את המהפכה הגדולה בעולם הבנקאות, אשראי ומימון עסקי. כיום, אנחנו מכירים זאת  כאגרות חוב. בנוסף לכך, משפחת רוטשילד השקיעה כספים רבים בפרויקטים לאומיים גדולים כמו בניית תשתיות של גשרים, מנהרות, רכבות, מלונות, תקשורת ויינות.

האימפריה צומחת לצד אנשי אצולה וכתר

בעולם העסקים לקשרים יש ערך רב, לאנשל רוטשילד היו קשרים רבים עם אנשי הכתר והממשל. הוא זכה לחסותו של הנסיך וילהלם שהכיר את אביו ממנו רכש מטבעות נדירים. להכרות זו הייתה משמעות רבה בפעילות העסקית של המשפחה, ב-1769 מקבל רוטשילד את תואר סוכן הכתר, תואר כבוד ובעל חשיבות גדולה. אימפריית הבנקאות צמחה במהרה במהלך המהפכה הצרפתית, סניפי הבנקים השונים הצליחו לממן פעילויות ממשלתיות, לממן מלחמות וזאת לאורך מאות שנים אשר סיפקו למשפחה הזדמנויות לצבור הון בזכות מגוון תעשיות שונות. לפני מותו השאיר אנשל מאייר הוראות קפדניות ליורשיו כיצד להתנהל עם ההון המשפחתי הגדול, מדובר על מערכת ירושה נוקשה. מבין בניו הבן השלישי, נתן מאייר זכה להצלחה הגדולה ביותר. הוא חיי בעיר מנצ'סטר באנגליה ובשנת 1798 הקים חברת טקסטיל בבעלותו, בשלב מאוחר יותר עבר ללונדון ושם הקים את N M Rothschild בשנת 1810, הפעילות העסקית קיימת עד היום, בשנת 2019 דיווח הבנק על הכנסות של כ-1.87 מיליארד אירו, וניהול נכסים של כ-78 מיליארד אירו.

עסקים, מלחמות וציונות

בשנת 1824 הקימו נתן מאייר רוטשילד עם משה מונטיפיורי את התאגיד .Alliance לצד פעילות עסקית גדולה וצומחת החלה המשפחה לתמוך בקהילה היהודית ברחבי העולם, הקמת בתי כנסת בלונדון, עזרה לאוכלוסייה בצרפת, בגרמניה ופיתוח הבניין הציוני בארץ ישראל. משפחת רוטשילד הייתה מעורבת בתהליכים היסטוריים רבים, מלחמות גדולות בתוך המשפחה ומחוץ למשפחה גרמו לפגיעה בצמיחה העסקית ובנכסי המשפחה. סניף הבנק בנאפולי נסגר בשנת 1863, סניף הבנק בפרנקפורט נסגר בשנת 1901 וסניף וינה נסגר בשנת 1938 בעקבות פלישת הנאצים לאוסטריה והסכנה הגדולה ליהודים. במהלך מלחמת העולם השנייה, הנאצים החרימו חפציי אומנות וכספים רבים מהמשפחה. בשנות ה-70, נותרו שלושה בנקים של משפחת רוטשילד, סניף לונדון, פריז והבנק השוויצרי שהוקם על ידי אדמונד אדולף דה רוטשילד. במשבר הפיננסים בשנת 2008, המשפחה איחדה את כל הנכסים והאחזקות תחת חברה אחת וזאת לאחר 200 שנות פעילות עסקית.

משפחת רוטשילד במאה ה-21

כיום, העושר הגדול של המשפחה מחולק בין הצאצאים והיורשים של המשפחה המורחבת. אחזקות המשפחה באות לידי ביטוי במגוון תחומים כמו למשל, תחום התעשייה, נדל"ן, השקעות בסקטור האנרגיה, פיננסים, ביטוח, השקעות ויקבים. למשפחה יש פעילות צדקה ופילנתרופיה ענפה בכל העולם, המשפחה ממשיכה לתמוך ולתרום גם לתחומי התרבות והמדע. משפחת רוטשילד ידעה לצבור הון רב בזכות אירועים משמעותיים אשר שינו את ההיסטוריה, האקונומיסט הגדיר זאת "הם קנו למשמע רעם התותחים ומכרו עם ניגון הכינורות". משפחת רוטשילד תרמה רבות למדינת ישראל ולהקמתה, משכן הכנסת בירושלים, בניין בית המשפט העליון ותמיכה גדולה בהקמת וסיוע ליישוב היהודי. גם ראש הממשלה והנשיא לשעבר ז"ל שמעון פרס צוטט "מעולם לא קמה משפחה אשר תרמה והקדישה כה רבות מהונה הפרטי ליצירת ההיסטוריה כמו משפחת רוטשילד".

לכתבות נוספות של רוני מור

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן