דבר הכותב:

אומרים שהעולם שלנו גדול, אומרים שיש מקום לכולם בין הג'ונגל האורבני לבין מרחבי הטבע האין סופיים, בין מגדלי הבטון מלאי אורות לבין עצי ענק מלאי פירות אנחנו בני האדם שואפים להגיע גבוה לעננים, הכי קרוב לאלוהים. כל אדם מוצא את מקומו ומשתלב בגלגל החיים שרץ בקצב משלו. כמו בטבע גם בעולם העסקים יש חוקים מאד ברורים, קיימת היררכיה מאד ברורה שמניעה את גלגלי הקפיטליזם המערבי ואת הכלכלה החופשית. כן, השוק החופשי שאנחנו כל כך אוהבים ברגעי ההצלחה אבל כל כך שונאים ברגעי השפל. אסור לנו לשכוח, רק כלכלה חופשית מאפשרת לבני המעמדות לטפס בסולם הדרגות ולהגשים את כל החלומות.

הסימפוניה השביעית של מניות הטכנולוגיה

בפתיחת שבוע המסחר השבוע ננעלו הבורסות בארה"ב לצלילי הגאות הכלכלית, מניות הטכנולוגיה הגדולות המשיכו לשבור שיאים והגיעו יחדיו לשווי כולל של כ-7 טריליון דולר!
מדובר בנתון מדהים לכל הדעות. אפל, אמזון, מיקרוסופט, גוגל, פייסבוק, טסלה ונטפליקס יחדיו שוות כ-7 טריליון דולר ואם אתם שואלים כמה זה מדהים? לשם השוואה, הסתכלנו על מדד המניות Russell2000 בארצות הברית שכולל כ-2000 חברות שנסחרות בשווי כולל של כ-1.9 טריליון דולר, לחובבי הבורסה הישראלית כל החברות במדד ת"א 35 יחדיו שוות כ-465 מיליארד ₪ או כ- 136 מיליארד דולר על פי שער דולר 3.402 ולכן, כבר בימי קדם חכמי חז"ל כתבו עבור ציבור המשקיעים את החוק ההשקעות הראשון, פיזור השקעות ופיזור נכסים.

טכנולוגיה

כוכבי הרוק של העידן המודרני – המנכלים של חברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם

1 – אפל ( AAPL )  – שווי שוק של כ- 2.13 טריליון דולר

הוקמה בשנת 1976
מנכ"ל: טים קוק
מייסדים: סטיב ג'ובס, סטיב ווזניאק ורונלד ויין.
מספר עובדים: 137,000

2 – אמזון ( AMZN )  – שווי שוק של כ-1.65 טריליון דולר

הוקמה בשנת 1994
מנכ"ל: ג'ף בזוס
מייסדים: ג'ף בזוס
מספר עובדים: 840,000

3 – מיקרוסופט (  MSFT ) – שווי שוק של 1.61 טריליון דולר

הוקמה בשנת 1975
מנכ"ל: סאטיה נאדלה
מייסדים: ביל גייטס ופול אלן
מספר עובדים: 151,163

4 – גוגל ( GOOGL )  חברת אם אלפאבית – שווי שוק של כ-1.07 טריליון דולר

הוקמה בשנת 1998
מנכ"ל: סונדאר פיצ'אי
מייסדים: סרגיי ברין ולארי פייג'
מספר עובדים: 114,000

5 – פייסבוק ( FB  ) – שווי שוק של כ- 760 מיליארד דולר

הוקמה בשנת 2004
מנכ"ל: מארק צוקרברג
מייסדים: מארק צוקרברג, אדוארדו סברין, דסטין מוסקוביץ', כריס יוז ואנדרו מקקולום
מספר עובדים: 52,534

6 – טסלה מוטורס ( TSLA )  – שווי שוק של כ-375 מיליארד דולר

הוקמה בשנת 2003
מנכ"ל: אילון מאסק
מייסדים: אילון מאסק, מרטין אברהארד, מארק טארפנינג, ג'יי.בי. שטראובל ואיאן רייט
מספר עובדים: 48,016

7 – נטפליקס ( NFLX  )  – שווי שוק של כ-215 מיליארד דולר

הוקמה בשנת 1997
מנכ"ל: ריד הייסטינגס
מייסדים: ריד הייסטינגס ומארק רנדולף
מספר עובדים: 8,600

מספר עובדים בחברות טכנולוגיה

אפל, החברה הטכנולוגית הגדולה בעולם – סוד החיים ועץ התפוח

"האם אתה רוצה למכור מים ממותקים כל חייך, או שאתה רוצה לשנות את העולם?" – סטיב ג'ובס

פלאי הטכנולוגיה

חברת אפל נוסדה בשנת 1976 על ידי סטיב ג'ובס, סטיב ווזניאק ומייק מרקולה שרכש את חלקו של מייסד קודם בשם רונלד ויין. חברת אפל ידעה עליות ומורדות, בשנת 1983 זמן קצר לפני הוצאת מחשב המקינטוש המתקדם, הצליח סטיב ג'ובס לשכנע ביכולתו הכריזמטית את ג'ון סקאלי, נשיא פפסי לבוא ולכהן כנשיא וכמנכ"ל אפל. המשפט המפורסם היה "אם אתה רוצה למכור מים ממותקים כל חייך, או שאתה רוצה לשנות את העולם?" חשוב לציין, פפסי הייתה תאגיד גדול באופן משמעותי מאפל הקטנה, אבל אנשים בעלי חזון יודעים לראות את המחר. בשנת 1985 שנתיים לאחר הבאתו של סקאלי מצא עצמו סטיב ג'ובס מפוטר מהחברה שהקים שמונה שנים קודם לכן ועל ידי אותו אדם שהוא המליץ עליו לתפקיד המנכ"ל בפני הדירקטוריון של אפל. בשנת 1993 מכירות אפל היו בירידה מתמשכת, שווי החברה דעך ודירקטוריון החברה החליט לפטר את ג'ון סקאלי, ואם כל זה לא מספיק, נכנס לשוק שחקן חדש בשם ביל גייטס עם Windows 95 של חברת מיקרוסופט שאיימה על המקינטוש ואפל במעוז האחרון שלהם. בשנת 1997 רכשה חברת אפל את חברת "נקסט" בסכום של כ-427 מיליון דולר, חשוב לומר, החלק החשוב ביותר בנוסף לטכנולוגיה והקניין הרוחני היה היכולות של סטיב ג'ובס שחוזר לקידמת הבמה להוביל את אפל לקונצרט הטכנולוגי הגדול ביותר. ג'ובס ביצע שינוים מרחיקי לכת בדמות פרויקטים חדשניים, כריתת ברית אסטרטגית בשנת 1997 עם חברת מיקרוסופט והיריב המר ביל גייטס  במסגרתה רכשה מיקרוסופט מניות אפל בסכום של כ-150 מיליון דולר במחיר מניה של כ-8.25$ ליחידה וכך הזרימה הון שמנע פשיטת רגל של אפל. בשנת 2003 חברת מיקרוסופט מכרה את מניות אפל בשער של 604.59$ ליחידה בסכום של כ-21.86 מיליארד דולר. אפל הצליחה לייצר בעולם, מהפכה טכנולוגית שגרמה למהפכה צרכנית. באוגוסט 2011 הכריזה חברת אפל על התפטרותו של סטיב ג'ובס מתפקידו כמנכ"ל אפל, במכתבו כתב ג'ובס "תמיד אמרתי שאם יבוא יום שבו לא אוכל יותר למלא את חובותיי ואת המצופה ממני כמנכ"ל החברה, אהיה הראשון שאודיע על כך" כחודש לאחר מכן נפטר סטיב ג'ובס כתוצאה מסרטן הלבלב ואת מקומו החליף טים קוק המנכ"ל הנוכחי שהיה מנהל התפעול של אפל. ג'ובס נפטר אך רוחו המהפכנית והתמדתו האין סופית עדיין נושבת בכל העולם.

הזרעים שהוא זרע צמחו להיות עץ התפוח הגדול בעולם, אפל

מניות ענקיות הטכנולוגיה האמריקאיות כבר מזמן הפכו לשם דבר בעולם

משבר הקורונה הצליח להשפיע על אזרחי העולם. הקורונה הופיעה בלי כל הודעה מוקדמת. ברגע אחד של טירוף. ממשלות, חברות ואנשים פרטיים ניצבו בפני אתגרים גדולים בתחום הבריאות, האבטלה והחינוך. וכמו שאומרים תמיד, למטבע יש שני צדדים והצד המרוויח ממשבר הקורונה היו מניות וחברות הטכנולוגיה שעבורם הקורונה היא המהפכה הטכנולוגית המושלמת. עד היום בעולם  צריכת הטכנולוגיה הייתה בגדר רשות והיא הפכה ברגע אחד לחובה. חברות שדורשות מהעובדים לעבוד מהבית, תלמידים וסטודנטים שהחלו ללמוד בזום, משפחות ששינו את הרגלי הצריכה והחלו לקנות און ליין. בנוסף לכך, הסגר והריחוק החברתי יצרו הרגלי צריכה חדשים על חשבון הישנים. לדוגמא, על חשבון הזמן הפנוי שלנו עם חברים, על חשבון בילויים אנחנו כיום רואים סרטים וסדרות בנטפליקס, אנחנו משחקים בקונסולות משחק של סוני פלייסטיישן או XBOX של חברת מייקרוסופט. ניתן לומר שכל ענקיות מניות הטכנולוגיה הצליחו להרוויח באופן משמעותי בעקבות מגפת הקורונה.

אמזון – חלוצת המסחר באינטרנט הפכה למונופול הסחר הגדול בעולם

אמזון

חברת אמזון הוקמה בשנת 1994 על ידי ג'ף בזוס, כיום האיש העשיר בעולם עם הון מוערך של כ-188 מיליארד דולר. בראשית דרכה החלה במכירת ספרים דרך האינטרנט אך בהמשך הדרך החלה למכור מוצרי קמעונאות נוספים כמו מוצרי אלקטרוניקה, מוצרי ספורט, ביגוד, תרופות ועוד. כיום אמזון היא יצרנית קורא הספרים הדיגיטלי הראשון בעולם, הקינדל  Kindle)  ). בנוסף לכך, לאמזון יש פעילות ענן ענפה, אולפני טלוויזיה, רשת סופרמרקטים רב-לאומית בשם הול פודס מרקט, חברת תעופה למטענים בשם אמזון אייר ועוד.

מיקרוסופט – פותחים חלון לעתיד

מייקרוסופט

חברת מיקרוסופט הוקמה בשנת 1975 על ידי ביל גייטס ופול אלן, כיום ביל גייטס הוא האדם השני בעושרו בעולם עם הון אישי מוערך של כ-105 מיליארד דולר. בשנת 1985 הוציאה את מערכת ההפעלה הראשונה "חלונות 1.0" בשנת 1987 את "חלונות 2.0" ובשנת 1989 את "חלונות 286". גרסאות אלו נכשלו מסחרית עד שנת 1990 כאשר מיקרוסופט הוציאה את "חלונות 3.0" וההצלחה המטאורית המתינה מעבר לפינה. לחברת מיקרוסופט קיימים מוצרים רבים בהם מערכות הפעלה למחשבים, מוצרי אינטרנט, תוכנות משרדיות, תוכנות ביתיות ,משחקים, מוצרי חומרה ושירותי ענן.

גוגל – המנוע הטכנולוגי עובר מהמוסך של סוזן  למאונטיין ויו

גוגל

חברת גוגל הוקמה בשנת 1996 כפרויקט מחקר של צמד יזמים ודוקטורנטים באוניברסיטת סטנפורד. לארי פייג' וסרגיי ברין אשר החלו את דרכם עם מערכת בשם PageRank"" אשר בדקה את כמות הדפים המקושרים לאתר מסוים וכך קבעה את איכות האתר. בהמשך הדרך השם שונה השם לגוגל. בשנת 1998 אנדי בכטולשיים אחד המייסדים של סן מיקורסיסטמס, ענקית המחשבים והתוכנה מעמק הסיליקון, שהשקיע מהונו הפרטי כ-100,000 דולר. בשנת 1999 פייג' וברין היו סטודנטים והחליטו שהעיסוק בחברה גוזל מזמנם, הם פנו לקרנות הון סיכון בשם Excite כדי למכור את הפעילות בתמורה למיליון דולר, מנהלי הקרן סירבו! חמש שנים לאחר מכן הונפקה גוגל בבורסה בשווי שוק של כ-23 מיליארד דולר ורבים מעובדיה הפכו למיליונרים.
ההנפקה בוצעה בשער של כ-85$ ליחידה וכיום נסחרת גוגל בשער של כ- 1585$ ליחידה.
לארי פייג' צבר הון של כ-67 מיליארד דולר וסרגי ברין צבר הון של כ-66 מיליארד דולר.

פייסבוק – הרשת החברתית המקוונת הגדולה בעולם

פייסבוק

חברת פייסבוק הוקמה בשנת 2004 על ידי מארק צוקרברג, אדוארדו סברין, דסטין מוסקוביץ', כריס יוז ואנדרו מקקולום, סטודנטים מאוניברסיטת הרווארד. בתחילת הדרך התאפשר רק לסטודנטים מהאוניברסיטה להצטרף לרשת החברתית, בספטמבר 2006 הרשת נפתחה לשימוש עבור כלל הציבור והשאר זה היסטוריה. בשנת 2007 רכשה חברת מיקרוסופט 1.6% ממניות פייסבוק תמורת 246 מיליון דולר סכום ששיקף לחברה שווי שוק של כ-15 מיליארד דולר. בשנת 2012 רכשה חברת פייסבוק את אפליקציית הצילום הידועה אינסטגרם תמורת סכום של מיליארד דולר. בשנת 2012 יצאה פייסבוק להנפקה הגדולה בהיסטוריה של נאסד"ק עד אז עם שווי חברה של כ-104 מיליארד דולר ומחיר מניה של כ-38$ ליחידה, מארק צוקרברג החזיק במועד ההנפקה 28.4% ממניות החברה וכיום הונו מוערך בכ-99 מיליארד דולר, בשנת 2014 הודיעה פייסבוק על רכישת ענק של חברת המסרונים וואטסאפ תמורת 19 מיליארד דולר.

טסלה – נוסעים לגלקסיה אחרת

טסלה

אחד השמות החמים בעולם הרכב והטכנולוגיה, טסלה ואילון מאסק. מה לא נאמר על החברה הכי מדוברת היום בשוק ההון?
חברת טסלה הוקמה בשנת 2003 כשאילון מסק משמש יו"ר ומעצב ראשי ומרטין אברהארד שימש כמנכ"ל החברה. כבר בשנת 2005 חתמה החברה חוזה ייצור עם הרכב הבריטית לוטוס, דגם המכונית היה הרודסטר, מכונית ספורט עם טווח נסיעה של כ-320 ק"מ ומהירות נסיעה מ-0 ל-100 ב-3.7 שניות, ובמהירות גבוהה יותר צובר אילון מאסק הון עצמי מוערך של כ-77 מיליארד דולר שמדרג אותו כאדם הרביעי בעושרו בעולם.

מכירות כלי רכב טסלה:

 • בשנת 2014 מכרה חברת טסלה כ- 31,655 כלי רכב
 • בשנת 2015 מכרה חברת טסלה כ- 50,658 כלי רכב
 • בשנת 2016 מכרה חברת טסלה כ- 76,297 כלי רכב
 • בשנת 2017 מכרה חברת טסלה כ- 103,181 כלי רכב
 • בשנת 2018 מכרה חברת טסלה כ- 245,162 כלי רכב
 • בשנת 2019 מכרה חברת טסלה כ- 367,386 כלי רכב
 • בשנת 2020 מכרה חברת טסלה כ- 179,050 עד 30/6/20

 

נטפליקס – צורכים תרבות מבית הנייר ועד הריקוד האחרון

נטלפיקס

חברת נטפליקס הוקמה בשנת 1997 כחברה להשכרת תקליטורי DVD דרך אתר אינטרנט אותם היא הייתה מפיצה באמצעות מאות מוקדי החברה כדי לקצר את זמן ההמתנה של הלקוח. כיום, עיקר פעילות החברה הוא במתן שירותי צפייה ישירה ובתוכן מקורי תמורת מנוי חודשי. כיום לחברה יש כ-193 מיליון מנויים פעילים. בשנת 2011, חדרה נטפליקס לתחום פעילות חדש והחלה עם הפקת המקור הראשונה של הסדרה "בית הקלפים", בשנת 2015 נערך שידור הבכורה של הסדרה המוכרת "נרקוס", שהפכה להצלחה בין לילה והוסיפה מיליוני מנויים מסביב לעולם. במהלך השנים הוציאה נטפליקס עשרות סדרות נוספות שהוסיפו עשרות מיליוני מנויים  וביניהן "בית הנייר" ו-"הריקוד האחרון" על כדורסלן העבר, מייקל ג'ורדן. על פי פרסומים מוציאה חברת נטפליקס בכל שנה מיליארדי דולרים על הפקות מקור. תקופת הקורונה הצליחה להקפיץ את הרווחים מצד אחד ולהקטין הוצאות מצד שני.

 • בשנת 2014 מספר מנויים עמד על כ-54 מיליון
 • בשנת 2015 מספר מנויים עמד על כ-71 מיליון
 • בשנת 2016 מספר מנויים עמד על כ-89 מיליון
 • בשנת 2017 מספר המנויים עמד על כ-111 מיליון
 • בשנת 2018 מספר המנויים עמד על כ-139 מיליון
 • בשנת 2019 מספר המנויים עמד על כ-167 מיליון
 • בשנת 2020 מספר המנויים עמד על כ-193 מיליון

אלטרנטיבות השקעה רבות בתחום הטכנולוגיה ממתינות במגוון בתי השקעות המובילים בארץ

 

 

האמור אינו מהווה ייעוץ השקעות או תחליף לייעוץ השקעות, הנ"ל מובא לצורך מידע בלבד ואינו מהווה המלצה לפעולה מסוג זה או אחר.


להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

  * אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

  סגירת שוק ארה״ב : המדדים נסגרו במגמה מעורבת
  • אביב פרוינד
  • 2 דק’ קריאה
  • לפני 5 שעות

  סגירת שוק ארה״ב : המדדים נסגרו במגמה מעורבת סגירת שוק ארה״ב : המדדים נסגרו במגמה מעורבת

  המדדים בוול סטריט סיימו את היום במגמה מעורבת לאחר חולשה במניות הטכנולוגיה ומנגד מגמה חיובית במניות הצריכה לאחר דוחות חיוביים

  • לפני 5 שעות
  • 2 דק’ קריאה

  המדדים בוול סטריט סיימו את היום במגמה מעורבת לאחר חולשה במניות הטכנולוגיה ומנגד מגמה חיובית במניות הצריכה לאחר דוחות חיוביים

  סגירת שוק ישראל: המסחר בת״א ננעל במגמה מעורבת
  • אביב פרוינד
  • 2 דק’ קריאה
  • לפני 11 שעות

  סגירת שוק ישראל: המסחר בת״א ננעל במגמה מעורבת סגירת שוק ישראל: המסחר בת״א ננעל במגמה מעורבת

  המדדים בתל אביב סיימו את היום במגמה מעורבת כאשר, מדד ת"א 35 סיים את היום בעליה של 0.10% ו- מדד

  • לפני 11 שעות
  • 2 דק’ קריאה

  המדדים בתל אביב סיימו את היום במגמה מעורבת כאשר, מדד ת"א 35 סיים את היום בעליה של 0.10% ו- מדד

  האם המניות של מייקרוסופט, אלפאבית ואפל נחשבות מניות ערך?
  • רוני מור
  • 7 דק’ קריאה
  • לפני 16 שעות

  האם המניות של מייקרוסופט, אלפאבית ואפל נחשבות מניות ערך? האם המניות של מייקרוסופט, אלפאבית ואפל נחשבות מניות ערך?

  מניות צמיחה הן מניות של חברות הנמצאות בתקופה בה הן צומחות בקצב מהיר, לעיתים קרובות מדובר בחברות צעירות יחסית אשר

  • לפני 16 שעות
  • 7 דק’ קריאה

  מניות צמיחה הן מניות של חברות הנמצאות בתקופה בה הן צומחות בקצב מהיר, לעיתים קרובות מדובר בחברות צעירות יחסית אשר

  כזה בטוח שעוד לא ראיתם: החשמלית הפצפונת של עליבאבא
  • אור שושן
  • 7 דק’ קריאה
  • לפני 16 שעות

  כזה בטוח שעוד לא ראיתם: החשמלית הפצפונת של עליבאבא כזה בטוח שעוד לא ראיתם: החשמלית הפצפונת של עליבאבא

  בשנת 2020 השיקה סיטרואן רכב חשמלי קטן שנקרא אמי (Ami) והיה בעל עיצוב לא שגרתי. האמי היא כמעט סימטרית לגמרי

  • לפני 16 שעות
  • 7 דק’ קריאה

  בשנת 2020 השיקה סיטרואן רכב חשמלי קטן שנקרא אמי (Ami) והיה בעל עיצוב לא שגרתי. האמי היא כמעט סימטרית לגמרי