קרנות מחקות VS השקעה במניות – מבחן ההשקעות הגדול

השקעה במניות או קרנות מחקות

השקעה במניות או קרנות מחקות – רקע

היום ב- "משווה" אנחנו הולכים להתמקד בשתי אופציות השקעה נפוצות – השקעה במניות וקרנות מחקות. כמו תמיד, אנו ניתן רקע על כל אחד מהאפיקים שעל הפרק וננסה לענות על השאלה שלשמה התכנסנו: היכן עדיף להשקיע? בואו נתחיל!

השקעה במניות

השקעה במניות היא השקעה בחברות כאשר ברגע שאנו משקיעים במניה כזו או אחרת, אנחנו הופכים למעשה לשותפים בחברה – דרך החזקה בנתח בעלות מסוים. ואיך זה קורה בדיוק? מאוד פשוט: אותה חברה מנפיקה מניות בבורסה (שבישראל זו הבורסה לניירות ערך בתל אביב) ומאפשרת לנו להשקיע בה על ידי רכישה של אחת או יותר מהן.

לדוגמה, אם חברה הנפיקה 3,000 מניות ומתוכן רכשנו 300, זה אומר שאנו מחזיקים ב- 10% מההון שלה והרווח שלנו (הפוטנציאלי כמובן) יחושב בהמשך בהתאם. וכיצד נגיע להגיע למצב שאנו מתרגמים מניות לרווח? ובכן, דרך פעילות מסחר שוטפת של קנייה ומכירת מניות; אנחנו נרצה למכור מניה כשהערך שלה עולה או לקנות אותה כשערכה נמוך ולמכור אותה לאחר מכן כשהוא מטפס כלפיי מעלה.

השקעה בקרנות מחקות

קרנות מחקות הן מכשיר השקעה ייחודי העוקב אחר מדדים של קבוצת ניירות ערך ושואף להגיע (קרוב ככל הניתן) לביצועי התשואה הממוצעת שלהם. כאן יש לומר, כי להבדיל ממניות, הקרנות המחקות אינן מאפשרות "תמרון השקעתי" אלא אופציה להשקיע בדבר אחד בלבד: במעקב אחר ביצועיו של מדד ספציפי.

לדוגמה, אם נבחר להשקיע במדד ניירות הערך של תל בונד 60 ו/או ת"א 25, אנו נשקיע באופן בלעדי רק במניות של אותן הקבוצות. אי לכך, ובשונה מהשקעה במניות, השקעה בקרנות מחקות היא השקעה פאסיבית כיוון שהיא לא מצריכה ניהול שוטף וביצוע ניתוחים פיננסיים אלא רק לבחור מדד – ולהשקיע בו. זה הכול.

השקעה במניות או קרנות מחקות – היבט הסיכון

ראשית, חשוב שנשים את הקלפים על השולחן ונאמר את הדברים ביושר: אין דבר כזה השקעות חפות מסיכון. הוא תמיד שם; כי בכל מקום בו קיים פוטנציאל לרווח, קיים פוטנציאל להיפך מכך. אך יחד עם זה, לא כל רמת סיכון היא בהכרח באותה עוצמה וזה תלוי כמובן במאפייניו הייחודיים של כל מכשיר השקעה. ומה זה אומר לגבי מניות וקרנות מחקות?

בואו נבדוק…

הסיכון הכרוך בהשקעה במניות

לזכותן של המניות יאמר, שהן עדיין אפיק ההשקעה הפופולארי והנפוץ בישראל ובעולם. הסיבה לכך, כמובן, היא שהן יכולות (פוטנציאלית) להניב תשואות גבוהות אשר בהסתכלות היסטורית על פני עשורים רבים – הגיעו לממוצע שבין 6%-8% (ולעיתים אף למעלה מכך) בשנה. אך למטבע הזה יש צד שני וחשוב שנהיה מודעים אליו: השקעה במניות מאופיינת בתנודתיות גבוהה. אין בה "נוסחת קסם" שיכולה להבטיח רווחיות.

למשל, נוכל לשער שמניית אנרגיה מקומית תזנק לשמיים עקב הקמת תחנת כוח פוטו-ואלטאית גדולה בשוודיה. אך בפועל, לא בטוח שזה יקרה וייתכן שתתרחש דווקא ירידת ערך. וכי למה? הרי מדובר בצעד חיובי בשוק…

ובכן, כשמדובר בהשקעה במניות, לא הכול הוא כפי שנדמה לנו; צריך לנסות ולקרוא את ה"תמונה הפיננסית" הרחבה: מה קורה ברמת המיקרו והמאקרו, בפוליטיקה, ברגולציה בתחום, האם קיימים אי אילו חסמים המונעים כניסה אליו, מהו היקף התחרות בו וכו'. ולמרות הכול, גם אם נדע לקרוא את השווקים בצורה ריאלית – אין ערובה וודאית שנראה רווח מן ההשקעה שלנו. חשוב לקחת זאת בחשבון.

מעבר לזה, צריך להפנים כי השקעה במניות היא לא ריצת ספרינט אלא מרתון; התשואות הפוטנציאליות עשויות להיות גבוהות אך נזכה (אולי) לראות אותן בעיקר בטווח הרחוק. זה אומר שצריך "אורח רוח פיננסי" ומנה גדושה (מאוד) של סבלנות עיקשת.

הסיכון הכרוך בהשקעה בקרנות מחקות

קודם כל, השקעה בקרנות מחקות היא הרבה פחות "כאב ראש". הכול ברור ושקוף. אנחנו משקיעים במדד של קבוצת ניירות ערך ועוקבים אחר הביצועים שלו. מבחינה זו, במידה מסוימת, השקעה בקרנות מחקות היא פחות מסוכנת כיוון שאין צורך לנתח כל דבר; לא צריך לחשוב על הקשר שבין הריבית בישראל לשווקים העולמיים ולא צריך "להיכנס לכוננות" מכל אירוע כלכלי. פשוט בוחרים מדד – ומשקיעים. לצד זה, חשוב לדעת כי השקעות בקרנות מחקות מתבצעות בדולרים בלבד ואין נטרול לשער המטבע (אשר כן מתאפשר בעזרת אסטרטגיות גידור במקרה של תיקי השקעות במניות). כך לדוגמה, קרן מחקה המדד של בית ההשקעות הלמן אלדובי השיגה ב- 2019 תוצאה נמוכה מן המצופה וזאת מאחר שערכו של השקל התחזק.

השקעה במניות או קרנות מחקות – כמה דמי ניהול משלמים?

דמי ניהול הם עמלה הנגבית מאיתנו עבור ניהול מקצועי של הכסף שלנו; זה יכול להיות בבנק, קרן פנסיה, השתלמות, קופת גמל, קרן נאמנות, תעודת סל וכמובן בתיק השקעות מנייתי או בקרן מחקה מדד.

דמי הניהול בהשקעה במניות

דמי ניהול בהשקעה במניות יכולים לנוע בין עשיריות אחוזים לאחוזים בודדים. כעיקרון, ככל שגובה ההשקעה הוא גבוה יותר, גובה דמי הניהול הוא נמוך יותר. כמו כן, אפשר (ואף רצוי) לנהל על כך משא ומתן כיוון שדמי הניהול משפיעים ישירות על היקף התשואה הפוטנציאלי וגם אם מדובר בדמי ניהול בשיעור של 1.2% הם עשויים "לנגוס" (דרמטית) בשורת הרווח ברמה של עשרות ועד מאות אלפי שקלים. אגב, חוץ מדמי הניהול, צריך לקחת בחשבון שקיימות עמלות קנייה ומכירה ותשלומי מס על רווחים.

דמי הניהול בהשקעה בקרנות מחקות

בשל אופיין הפאסיבי, כאמור, קרנות מחקות אינן דורשות ניהול שוטף ולכן דמי הניהול בהן נמוכים מאוד ובהרבה מקרים אף לא קיימים. מבחינה זו, אם תרצו, ההבדל בין השקעה במניות להשקעה בקרנות מחקות הוא שהשקעה במניות היא נסיעה ליעד משתנה מאליו, בכל רגע נתון ואילו השקעה בקרנות מחקות זה לקחת את הסמארטפון, לפתוח, אפליקציה, לשים וויז ולדעת מראש את הדרך. אך עדיין, שלא תתבלבלו, ה"סיכון בנסיעה" קיים בשני המקרים.

נו, אז מה עדיף – השקעה במניות או קרנות מחקות?

התשובה לכך טמונה בסוג המשקיע. השקעה במניות תתאים ל"הרפתקנים" – אנשים שמוכנים לקחת סיכון גבוה על ההון שלהם תוך הבנה כי התשואה (הפוטנציאלית) הגבוהה מחכה להם אי שם בטווח הרחוק . מנגד, השקעה בקרנות מדד רלוונטית יותר ל"שמרנים" – משקיעים שלא מחפשים "להסתבך" עם ניתוחים פיננסיים מורכבים אלא מעוניינים להשקיע בפשטות, בבהירות ובאופן סולידי יותר.

מה החלטתם? מניות או קרנות מחקות? מה שזה לא יהיה, אתם חייבים שיעמוד לצדכם גורם מקצועי אשר יסייע לכם לקבל החלטות נכונות. אז מה עכשיו?? אתם משאירים פרטים ואנו דואגים לקשר אתכם (ללא עלות) אל מתכנן פיננסי מנוסה!

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה יעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן