מלחמת הסחר ומלחמת הכוכבים

מלחמת הסחר

האם העולם עגול או משולש? תלוי את מי שואלים

מספרים שהעולם הוא עגול, מספרים, שאנחנו בני האדם יודעים לעגל בעיות ולהמשיך בתנועה מעגלית כחלק ממחזור החיים שלנו. אנחנו יודעים להתגבר על משברים ואסונות, אך כנראה, כשמדובר בכוח, שליטה וכבוד, העולם משנה את צורתו, העולם הופך להיות משולש, ובקצה יש מקום רק למעצמת על אחת. בין ארצות הברית לסין קיים מאזן אימה, כך שמלחמת עולם שלישית לא עומדת על הפרק בשלב זה, אך מלחמת הסחר ממשיכה לשגשג ולפרוח, והרבה אהבה, אין בין מנהיגי המדינות.

הקללה הגדולה ביותר או הברכה הגדולה ביותר?

ב-1 באוקטובר 1949 הכריז מאו דזה-דונג על הקמת "הרפובליקה העממית של סין", ארצות הברית כבר הייתה מדינה ותיקה בת 173 שנים, מעצמת על בכל מובן, צבאי, כלכלי, טכנולוגי, תרבותי ועוד. בכל זאת, מדובר במדינה שהצליחה להכריע שתי מלחמות עולם. ב-1949 ארצות הברית תחת הנהגתו של הארי טרומן, המנהיג היחיד בעולם שנתן את הפקודה להטיל צמד פצצות אטום, "ילד קטן" על הירושימה ואת "איש שמן" על נגסקי, התמודדה עם  בעיות וסוגיות מול מעצמת על אחרת בשם ברית המועצות. המציאות יודעת להשתנות כמו יום ולילה, זה רק עניין של זמן. ב-9 בספטמבר 1976 נפטר מנהיג סין מאו דזה-דונג, ב-25 בדצמבר 1991 התפטר מיכאל גורבצוב מתפקידו כנשיא הסובייטי, הדגל האדום ירד, מעצמת העל הסובייטית כיבתה את האור ונכנסה לדפי ההיסטוריה העמוסים. במערב, ארצות הברית לא הזילה דמעה, הנוף והסביבה הפכו לנוחים יותר. הרי,  אין יותר מדי מקום על קצה המשולש. האנושות הייתה באופוריה, ואף אדם בעולם, באותה נקודת זמן, לא דמיין,  שמתחת לשמש, נבנית מעצמת על חדשה, כזאת שלא יהיה ניתן לעצור.

שקר החן והבל היופי

ב-1976 דנג שיאופינג הפך למנהיג העליון של סין, איש אדמה, איכר שיהפוך ויזרע עבור הדורות הבאים של סין, מנהיג שידע להסתכל עשורים קדימה ולהוציא מיליונים מקו העוני. אדם, שתחת הנהגתו נבנו היסודות  המרשימים שהופכים כיום את סין למעצמת על. דנג היה אחר, הוא חשב כיצד להפוך את סין למודרנית, לטכנולוגית, למתקדמת יותר למרות הקומוניזם. במהלך שנות ה-80 ושנות ה-90, סין פתחה את שעריה לתעשייה, מדינות מערביות החלו לתעש את סין. עבור תאגידים מערבים היה מדובר בעסקה מושלמת, מייצרים בזול במזרח, ומוכרים ביוקר במערב. ככל שעברו השנים, סין התפתחה ומפעלים נוספים קמו באמצעות יזמים סינים מקומיים, התחרות גדלה והפכה את תעשיית המערב ללא רלוונטית. בשנים האחרונות, למדנו לקנות מרחוק, האינטרנט עזר לקשר בין הצרכן ליצרן, יותר נכון, לחנויות מפעל דיגיטליות במזרח, התיווך המערבי נעלם. דבר זה גרם לחברות מערביות ומפעלים רבים לקרוס בזה אחר זה, כמו מגדל קלפים. העולם עבר לייצר ולקנות מסין, והיא ידעה לחבק אותם, לשמור ולצמוח.

מלחמת הסחר

מלחמה כלכלית או משחק כוחות?

שתי הכלכלות הגדולות בעולם נמצאות כרגע בעימות, עיקר המחלוקת היא בנושאי כלכלה ומסחר, הממשל האמריקאי טוען כי הסינים משחקים משחק לא הוגן, גונבים קניין רוחני ומנסים לשלוט בעולם בכל מחיר. הסינים מנגד טוענים, כי ארצות הברית עושה הכל כדי לרסן את הכלכלה הסינית, ובכך למנוע מסין להפוך למעצמת על. תחת ממשל טראמפ הוטלו מכסים רבים, וזאת כדי לעודד את האזרח האמריקאי לקנות סחורה תוצרת ארצות הברית, היקף המכסים מסכם בכ-360 מיליארד דולר על סחורות, ומנגד סין השיבה מלחמה והטילה מכסים על סחורות בהיקף של כ-110 מיליארד דולר. מה הלאה? סין התחייבה להגדיל באופן משמעותי את הייבוא והסחר מארה"ב, הרף שסוכם עליו הוא כ-200 מיליארד דולר, וחיזוק האכיפה בנושא הקניין הרוחני. אך כרגע במעצמת העל ארצות הברית יש נשיא חדש, האם ביידן יבחר בדרך אחרת מול הסינים או שהם יבחרו לחזור למלחמה?

ג'ו ביידן ושי ג'ינפינג סיבוב ראשון מתחילים עכשיו

בארבע השנים האחרונות, ממשל טראמפ השקיע משאבים רבים במלחמת הסחר מול סין, ובמלחמה בתוך הבית נגד חברות הטכנולוגיה האמריקאיות, פייסבוק, גוגל, מייקרוסופט, אמזון ואפל. אמנם, ביידן ממלכתי יותר מקודמו, רגוע יותר אך על פי מדיניותו הוא מתכוון להמשיך בקו הלוחמני מול הסינים בכל הקשור לסחר וטכנולוגיה. ג'נט ילן, שרת האוצר האמריקאית אמרה כי היא מתכוונת לפקח מקרוב על התנהלות הממשל הסיני ועל תהליכים לא הוגנים, כרגע יהיה מעניין לראות כיצד יגיב הממשל האמריקאי על אי העמידה של הסינים בחוזה רכישת סחורת ומסחר על סך 200 מיליארד דולר תוך שנתיים, נכון לרגע זה, הסינים נמצאים רק במחצית הדרך. למרות זאת, ביידן טוען כי הוא רוצה להתקרב לסין ולחמם את היחסים בין המדינות, רוחות של שלום ואהבה? תלוי את מי שאולים.

איך מלחמת הסחר עשויה להשפיע על עולם ההשקעות?

כמו שיצא לנו לראות בשנים האחרונות, כל ציוץ או אמירה של אחד המנהיגים עשויה לעלות או להוריד את השווקים הפיננסים בכל העולם. סקטור ומניות הטכנולוגיה ככל הנראה ימשיכו ליהנות ממלחמת הסחר כתוצאה מביקוש גדול ללוחמת סייבר, פתרונות ופיתוחים טכנולוגים שיוצרים בידול ויכולים להפוך את הכלכלה למובילה בתחום מסוים. יהיה מאד מעניין לראות כיצד הודו ששואפת להפוך למעצמת על בעצמה תצליח להשתלב בין סין לארה"ב. בתקופת הקורונה, כל אחת מהמדינות השקיעה סכומי עתק בחברות טכנולוגיה כדי לקדם את הכלכלה, חברות הטכנולוגיה הוכיחו עליונות במשבר הנוכחי. אז האם מדובר בשקט שלפני הסערה? ימים יגידו, אך במלחמת הסחר המילה האחרונה טרם נאמרה על ידי סין, ארצות הברית והודו.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן