מיזוגים והנפקות בעולם הספאק: האם יש דרך לבטח את ההשקעות ב-SPAC ?

ספאק

ביטוח לעסקים הוא נושא שאנחנו מכירים היטב. יש ביטוחי מבנה, רכוש ונכסים, יש ביטוחי צד שלישי ויש ביטוחי חברות מקצועית וכן הלאה. מה קורה בנושא חברות ספאק, שאין להן פעילות עסקית אולם הן משקיעות בהנפקה בורסאית בעלויות גבוהות יחסית, לטובת רכישתן בעתידו מיזוג עם חברה נוספת? בארץ עדיין אין חברות ספאק מונפקות – אבל בארה"ב, שוק הביטוחים המוצעים לחברות ספאק הוא בהחלט נוכח.

שינוי בעולם ההנפקת

אם פעם התהליך של הנפקה ראשונית (IPO) היה תהליך מורכב שנדרש לסבלנות, מקצועיות ושקיפות בדיווחים מהפכת הספאק הצליחה להביא שינוי גדול לעולם ההנפקות הראשוניות, כאשר הפכה את ההנפקות באמצעות מיזוג עם חברת ספאק פופולאריות. כשחברה מעוניינת לגייס הון באמצעות הנפקת מניות לציבור, היא נדרשת בתהליך הכניסה לבורסה שבחרה להפיק שפע של דו"חות ונתונים כספיים. התהליך הקפדני נועד בעיקר על מנת לוודא שהמשקיעים שירכשו את מניות החברה לא יפלו לתרמית כספית שתותיר אותם בהפסדים גדולים. לשם כך, נדרשת חברה שמנפיקה מניות להוכיח עמידות כלכלית, יציבות בפעילות, רווחים ותחזיות, ועוד שפע של נתונים שנבדקים בקפידה.

בהנפקת ספאק – כל אלה אינם נדרשים. הנפקת ספאק מתרחשת במהירות, כאשר חברות ספאק הן שלדים בורסאיים שכבר ביצעו הנפקה ראשונית והגישו את הדו"חות הנדרשים, ממתינות להצעת רכישה מטעם חברה המבקשת לגייס הון בתהליך של הנפקה, ורוצה לקצר את התהליכים. המיזוג בין שתי החברות כרוך בדרך כלל בתשלום גבוה עבור חברת הספאק, ובהנפקה כמעט מידית. אם מכל המידע שלהלן מובן כי המשקיעים הם בטוחים פחות בהשקעה בחברות שהונפקו באמצעות מיזוג עם חברת ספאק – זה בדיוק המקרה. חשוב להבין כי השקעות מסוג זה צריך לבצע באמצעות חברות או אנשי מקצוע מהטובים שיש כדי להגדיל את הסיכוי לעסקה טובה יותר. ההנפקה של "היפו", חברת אינשורטק ישראלית קטנה שנהנתה לפני ולאורך ההנפקה שלה באמצעות חברת ספאק משווי שוק לא ריאלי כתוצאה מעניין רב של משקיעים במניה שלה. מאז שווי השוק צלל מטה וכשליש מהמניות שנרכשו נמכרו, מה שאומר ששווי השוק כמו גם הסכום שגויס על ידי החברה בהנפקה – צנחו באופן משמעותי.

איך מבטחים השקעות באמצעות חברת ספאק?

בארצות הברית, חברות ספאק רבות מבוטחות בביטוחים שונים המבטיחים את השווי והערך שלהם לאורך חייהן, בשלושה שלבי חיים שהם המשמעותיים בחברה מסוג זה, והם השלב הראשון במהלכו החברה מתכוננת להנפקה ראשונית (IPO), השלב השני שהוא שלב החיים של החברה עד למיזוג עם חברה נוספת, והשלב השלישי, שהוא השלב התפעולי לאחר המיזוג. בכל אחד משלושת השלבים, חברות ספאק מבוטחות באופן אחר אולם הדגש, בכל שלב, הוא בעיקר על כוח האדם של החברה, מכיוון שאחרי הכל חברות ספאק אינן מייצרות או מציעות שירותים או מוצרים – הן רק ממתינות עד למיזוג עם חברה יצרנית שתשתמש בעובדה שהן כבר ביצעו הנפקה ראשונית. ברוב המכריע של המקרים, המיזוג עם חברה נוספת מתרחש בין שנה לשנתיים לאחר הנפקה ראשונית. עד לשלב החתימה על הסכם המיזוג, ביטוח חברת הספאק הוא משמעותי ומגן עליה מפני הפסדים כלכליים, הפסדים משפטיים והפסדים הקשורים במצבת כוח האדם, הנכס העיקרי של החברה. בארצות הברית ניתן למצוא סוכנויות ביטוח המתמחות בתהליכי ביטוח לחברות ספאק, והמציעות מסגרת ביטוחית שמתאימה את עצמה לשלבי החיים השונים של חברת הספאק. בישראל, אגב, הרשות לניירות ערך אישרה הנפקה של חברות ספאק מקומיות רק במאי השנה (2021), ועדיין לא נרשמה היענות להיתר החדש. בארה"ב, במהלך שנת 2020 גויסו מעל 83 מיליארדי דולרים על ידי 248 חברות ספאק שעברו תהליך הנפקה ראשונית.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן