מחירי הקפה בשיא של חמש שנים: כיצד משפיע מזג האוויר על כוס הקפה שלנו?

חקלאות

ההתנהלות האנושית משפיעה על מזג האוויר. רבים מאתנו כבר מרגישים את זה, כשאנחנו עדים לטמפרטורות הגבוהות בקיץ, כשאנחנו שומעים חדשות על הוריקן איידה או רבים לפניו הגורמים לנזקים כבדים בנפש או ברכוש, וכשהרכוש שלנו עצמנו ניזוק בעקבות שינויים במזג האוויר, למשל שריפות.
לאור היכולת שלנו להשפיע על התנהלות מערכות אקלימיות מעניין לבדוק: איך ישפיעו שינויים במזג האוויר על תפוקה חקלאית באזורים שונים בעולם? האם מחירי הסחורות צפויים לעלות או לרדת, בטווח הקצר, הבינוני והארוך? ובקיצור, האם אנחנו צפויים לשלם יותר על כוס הקפה שאנחנו מכינים לעצמנו בבוקר?

התפוקה החקלאית הכללית אינה צפויה לדעוך בעתיד הנראה לעין

ישנם מספר גופים בין לאומיים חשובים שעוסקים בניתוח ההשפעות של שינויי אקלים על חייהם של בני אדם באזורים שונים על פני הגלובוס. אחד מהגופים הללו הוא ה- EEA (European Environmental Agency) אשר פרסם לאחרונה תוצאות מחקר שערך אודות השפעת שינויי האקלים שאנחנו חווים ואשר צפויים להתגבר, על התפוקה החקלאית הגלובלית הצפויה.

מתוצאות המחקר עולה כי בעתיד הנראה לעין, עד שנת 2050, לא צפויה התפוקה החקלאית הכללית להיפגע באופן משמעותי משינויי אקלים. ההסבר הוא שאזורי הגידול נעים בהתאם לתנאים האקלימיים המשתנים במיקומם ועוצמתם. בני האדם העוסקים בחקלאות, כך מסתבר, לוקחים את מזג האוויר בחשבון בעת שהם בוחרים את הגידולים אותם ייזרעו או יישתלו.

היקף העיסוק בחקלאות בעולם המערבי גדל

מקובל לחשוב שבמדינות עשירות בהייטק ותעשייה, החקלאות נדחקת בהכרח לאחור. כדאי לדעת שבמדינות מפותחות רבות ניכרת מגמה של התרחבות הפעילות החקלאית. בדרך כלל מדובר בחקלאות הדוגלת בשיטות גידול הרמוניות עם הטבע. במקרה של מזג אוויר קיצוני, או משבר מסוג אחר הפוגע בקווי אספקה, אמנם יורגש מחסור במוצרים מסוימים כאלה ואחרים אולם באופן כללי השפע ממנו נהנים תושבי מדינות העולם המערבי צפוי להישמר לאורך העשורים הקרובים.

ההשפעה של תקופת הקורונה על מחירי חומרי הגלם

נקודה עכשווית ששווה להזכיר היא השינויים במחירי התשתיות וסחורות הבסיס בשנתיים האחרונות, במהלך ובהתאוששות מתקופת הקורונה. אחד המשתנים המשמעותיים שמשפיעים על מחירי חומרי גלם וסחורות הוא החוסר בכוח אדם לא מיומן, מקוטפים בשדה ועד נהגי משאיות, שבשל השכר הנמוך המאפיין את תחום העיסוק שלהם, העדיפו להישאר בבית ולאסוף את קצבאות הקורונה. ההנחה היא שממש בחודשים הקרובים מגמה זו תשתנה, עם העצירה של סיוע ממשלתי למי שלא יכולים לצאת לעבוד, יצאו מאות מיליוני עובדים לחפש עבודה בדיוק בתחומים שספגו את הפגיעה המשמעותית ביותר בכוח האדם בשנתיים האחרונות.

השפעה עקיפה

בשוק הסחורות מגוון אירועים שעשויים להשפיע, לטובה או לרעה, על מחיריהן של סחורות בסיס כאלה או אחרות. למזג אוויר קיצוני יש ללא ספק השפעה על מחירי סחורות כמו אורז, חיטה, תירס, שמן דקלים, בשר חזיר, בשר בקר וכדומה. סופה עזה בחוף המזרחי של ארה"ב וודאי תשפיע על מחירי מוצרים שונים בשוק ההון, אבל אולי חשוב לזכור כי בדרך כלל, שינויים כאלה מתקנים עצמם בתוך פרק זמן לא ארוך. לאור הדברים כפי שתוארו עד כה לא נראים בעתיד, בטווח הקרוב, הבינוני או הארוך, אירועים הקשורים בשינויים במזג האוויר ואשר בכוחם להוות גורם לטלטלה משמעותית בשוק הסחורות. עם זאת, חשוב לציין כי ככל שגידול מסוים יהפוך קשה יותר להפקה כך צפוי מחירו להאמיר. קפה בהחלט יכול להיות גידול מסוג זה, ממש כמו וניל, אננס, קוקוס, פולי קקאו ועוד מיני גידולים טרופיים.

המצב הכלכלי של הציבור רק הולך ומשתפר

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מסקר שפורסם לאחרונה (אוגוסט 2021), המצב הפיננסי הממוצע של משקי הבית בישראל הוטב משמעותית. משקי הבית בישראל, על פי אותו דו"ח, עשירים ב – 91.1% יותר משהיו בתחילת המאה. על פי נתוני קרדיט סוויס, בעולם כולו זינק סך העושר ב – 7.4% בשנת 2020, כשיבשות צפון אמריקה ואירופה מובילות את העלייה. מי שסך העושר שלהם צנח הן בעיקר מדינות דרום אמריקה והמזרח הרחוק.

אם כן, השפעות נקודתיות של עליית מחירי חומרי גלם, השפעות מזג האוויר והתרבות העולמית עשויות להשליך על מחיר כוס הקפה שלנו אולם בעתיד הנראה לעין, השינויים לא צפויים להיות משמעותיים ולצד זאת, ניראה כי משקי הבית במדינות המערב יוכלו לספוג עליות מחירים ולשמור על איכות חיים גבוהה.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן