מה הסיפור של הדולר?

הסיפור של הדולר

היחלשות שער הדולר: התערבות מצד בנק ישראל

מגמת ההיחלשות של הדולר משפיעה באופן ממשי על המשק. מה קורה לשער הדולר והאם הוא צפוי להתחזק? להלן סקירה בנושא.

כאשר שער הדולר נמוך, כושר התחרות נחשק ומשפיעה באופן משמעותי על ההכנסות. נכון לנובמבר, שער הדולר הגיע לשפל חסר תקדים – ואף חמור מכפי שהיה בשנת 2008. השנה האחרונה הייתה שנה מורכבת מאוד לשער היציג של הדולר בעקבות תנודות בשווקים במרבית העולם, כאשר ביחס למטבעות זרים ההיחלשות של הדולר היא הדרמטית ביותר, זאת ביחס לשער השקל שהתחזק. מאחר והירידה בערך הדולר פוגעת באופן ממשי בייצוא ובתוצר, בנק ישראל החל להתערב ורוכש דולרים בהיקף נמוך, כך שהוא למעשה שומר על אלמנט של הפתעה בכל הקשור לפעילות המט"ח.

התאוששות בשוק המניות

הרקע להיחלשות שער הדולר נוגע כמובן לשנה הקשה שעבר העולם הפיננסי בעקבות הופעתו של נגיף הקורונה. בעקבות התנודות העזות, החלו השווקים להתערער וכתוצאה מכך שער הדולר צנח. נוסף לכך, המצב הפוליטי בארה"ב השפיע מאוד על חוזקו של השער בנוסף להצהרות מצד הממשל לגבי תוכניות חילוץ כלכלי אשר גרמו לציבור המשקיעים לחשוב מחדש לגבי השקעה במט"ח, לצד הדפסה של הבנקים הפדראליים האמריקאים גורמים לצמיחה נמוכה מכפי שהיה מצופה, ובהתאם לכך גורמים לשער הדולר לרדת לשפל שלא נראה כמותו שנים רבות. עם זאת, בעקבות הדיווחים על חיסוני קורונה ניתן בהחלט לראות התאוששות קלה, כאשר ע"פ אנליסטים בכירים תוצאות הבחירות בארה"ב השפיעו גם הם על מצבו של הדולר. מאחר והמשקיעים מושפעים באופן ישיר מהלך הרוח השלילי כלפי הדולר בטווח הקצר, ניתן בהחלט לומר כי רק שינוי מגמה בתחום המניות הוא זה שיכול לחזק את מצבו של השער היציג וזאת בנוסף להתערבות נוספת מצדו של בנק ישראל בהתאם לאילוצי גידור. מאחר והעולם עדיין נלחם להתאושש לאחר המשבר הכלכלי החריף, אין עוררין על כך כי רק במצב שבו השווקים ירדו למצב יציב גופים מוסדיים כמו גם משקיעים יחזרו לפעול בזירה הזו.

מתחרה מסקרן שמשפיע על הסיפור של הדולר

לא מעט משקיעים גורסים כי הסיבה לירידה בשערו של הדולר לא כוללת רק את השפעת הבחירות האמריקאיות כמו גם נגיף הקורונה אלא גם בעקבות שימוש הולך וגובר במטבעות וירטוראלים – ביטוקין. כיום שערו של הביטקוין נמצא בשיא של כל הזמנים ואף נהנה מעודפי ביקוש, מה שמשפיע באופן ישיר על שערו היציג של הדולר. בעקבות התעניינות הולכת וגוברת מצד משקיעים ניתן לראות כיצד רבים מחליטים לזנוח את המטבעות הזרים ובראשם הדולר ולעבור דווקא למטבעות וירטואלים שזוכים לביקוש אדיר ואף מניבים למשקיעים רווחים נאים, כפי שניתן היה לראות במרץ של השנה שעברה. משקיעים שהחליטו להשקיע במטבע הוירטואלי גילו כי הוא הגיע לערך של 3,800 דולר – מה שהניב בעבורם רווחים אותם קשה היה לדמיין שהיו משיגים בתחום האג"ח. על כן, שערו של הדולר בהחלט מטריד לאור התנודות ובייחוד על רקע הגדלת החוב הגלובלי בכ-11 טריליון דולר, רק בשנה האחרונה. אולם, ככל שהמשק העולמי ייפתח בהתאם לקצב חיסון האוכלוסייה ניתן יהיה לצפות כי משקיעים יחזרו להשקיע במט"ח מתוך מטרה למתן את המגמה, ובהתאם לכך לגרום לדולר לשוב ליציבות, באמצעות הגדלת החשיפה מצד המשקיעים המוסדיים כמו גם פרטיים באג"ח ודולר בפרט.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

סקטור התעופה

סקטור התעופה: עוף גוזל חתוך את השמיים

האם סקטור התעופה יתאושש מהמשבר הגדול ביותר בתולדותיו? אחד הסקטורים שחטף את המכה הקשה ביותר בתקופת הקורונה הוא ללא ספק סקטור התעופה. חברות שנסגרו ואלפי…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן