פוליסת חסכון או תיק השקעות מנוהל – מה מתאים לכם?

פוליסת חסכון או תיק השקעות מנוהל

פוליסת חיסכון או תיק השקעות מנוהל – הקדמה

עשרות אלפי ישראלים כבר הגיעו למסקנה המתבקשת, כי הדרך הטובה ביותר להבטיח את עתידם הפיננסי היא לגרום לכסף "לעבוד בשבילם" באמצעות השקעות מגוונות. שתיים מן האופציות הפופולאריות הן פוליסות חיסכון ותיקי השקעות מנוהלים אשר בהן אנו הולכים להתמקד היום כדי לנסות ולספק תשובה לשאלות הגדולות שעל הפרק: באיזה אפיק עדיף להשקיע? מי מהם יכול להתאים לכם יותר? אך לפני הכול, בואו נבין מהם פוליסות חיסכון ותיקי השקעות מנוהלים.

מה זו פוליסת חיסכון?

פוליסת חיסכון היא מכשיר פיננסי המנוהל על ידי סוכנויות ביטוח. הוא מאפשר לנו להשקיע בנכסים סחירים (כמו מניות, איגרות חוב, תעודות סל ומט"ח) ובנכסים שאינם סחירים (כגון נדל"ן, תשתיות, הייטק וקרנות גידור). בנוסף, פוליסות חיסכון הן מוצר השקעה גמיש כיוון שהן מאפשרות מעבר חופשי בין מסלולי השקעה שונים ואופציה ליהנות מנזילות כספית בכל עת לצד אפשרות להפקיד בהן סכומים משתנים עפ"י בחירה. באופן כללי, פוליסות החיסכון נחשבות כאפיק השקעה מעולה לטווח הבינוני.

מהו תיק השקעות מנוהל?

תיק השקעות הוא חשבון ייעודי המאפשר לנו לבנות תמהיל אישי המורכב מנכסים סחירים כמו מניות, איגרות חוב, חוזים, כתבי אופציה, מט"ח תעודות סל ועוד. את התיק ניתן לפתוח ולנהל בשתי דרכים: הראשונה היא לפתוח ולנהל חשבון השקעות בבנק והשנייה היא לפנות לבית השקעות מוביל (כמו אלטשולר שחם, אנליסט, מיטב דש, מגדל, אקסלנס, הלמן-אלדובי, אינפיניטי ונוספים) ולהיעזר בצוות שלם של מומחים בעלי ניסיון נרחב בניהול תיקים.

בפועל, מי שאחראי על ניהול תיקי השקעות הם מנהלי תיקים מנוסים אשר פועלים על פי רישיון מן הרשות לניירות ערך. בשטח, תפקידם מתבטא בארבע פעולות מרכזיות: לסייע לנו לגבש אסטרטגיית השקעות, להמליץ על תמהיל השקעות אופטימאלי, לקנות ולמכור נכסים במטרה להשיג תשואות ולהעלות הצעות לשינויים שכדאי לבצע בתיק. כדי לפתוח תיק השקעות, אתם צריכים שיהיה לכם הון פנוי בהיקף של 300,000 ש"ח במינימום (רלוונטי עבורכם? לחצו כאן וגלו 3 אופציות השקעה אטרקטיביות לבעלי הון פנוי של 300,000 ומעלה).

מהם היתרונות והחסרונות של פוליסות חיסכון?

פוליסות חיסכון – יתרונות (7)

 • נזילות כספית בכל רגע נתון.
 • הפחתת הסיכון דרך פיזור באפיקים סולידיים כמו נדל"ן (בארץ ו/או בחו"ל), קרנות גידור, השקעה בתשתיות ועוד.
 • מעבר חופשי בין מסלולי השקעה ללא עמלות/קנסות למיניהן כולל האפשרות לבצע דחיית תשלומי מיסים.
 • אין עמלות קנייה ומכירה.
 • הזדמנות לייצר מעין "משכורת" דרך משיכה חודשית קבועה מפוליסת החיסכון.
 • גמלאים ילידי 1.1.1949 (ומטה) זכאים להחזר מס על רווחי ההון בפוליסת החיסכון בתקרה של עד 13,500 שקלים לפנסיונר/ית יחידים ועד תקרה של 16,500 ₪ לזוג פנסיונרים.
 • דמי ניהול אטרקטיביים אשר יכולים לנוע בין עשיריות בודדות ל – 2% במקסימום. בנוסף, ניתן לנהל משא ומתן על גובה דמי הניהול הסופי.

פוליסות חיסכון – חסרונות (1)

 • התשקיף למשקיע הוא כללי ביותר ובד"כ אינו מכיל פירוט על גיוסים ופדיונות וגם לא מידע על תמהיל הנכסים המרכיבים את פוליסת החיסכון.

מהם היתרונות והחסרונות של תיקי השקעות מנוהלים?

תיקי השקעות מנוהלים – יתרונות (3)

 • להבדיל מפוליסות חיסכון, בתיקים מנוהלים קיימת שקיפות מקסימאלית והמשקיע יכול להיכנס ולבחון את התמהיל הקיים – בכל רגע נתון.
 • ניהול התיק מתבצע ע"י מנהלי השקעות מקצועיים אשר נעזרים אף הם ב"צבא" שלם של חטיבות מחקר כלכליות.
 • אופי ההשקעה נקבע בצורה מושכלת, לאחר שמנהל התיק מבצע שיחת אפיון עם המשקיע ודואג לגבש עבורו אסטרטגיית השקעות אישית ולהמליץ לו על מסלול אופטימאלי אשר מתאים אל צרכיו הפיננסיים ואל רמת הסיכון שהוא מוכן לקחת על הכסף שלו. למשל, "אוהבי סיכונים" יהיו מוכנים להשקיע יותר במניות ואילו שמרנים המעדיפים להימנע מ- "הרפתקאות", יעדיפו להשקיע באג"ח ממשלתי הנחשב לאפיק סולידי ובטוח יותר.

תיקי השקעות מנוהלים – חסרונות (3)

 • תיקי השקעות מנוהלים מתמקדים באפיקים סחירים אשר כידוע מאופיינים ברמת תנודתיות גבוהה. מבחינה זו, אפשר אומנם לצפות לתשואות פוטנציאליות גבוהות – אך צריך לקחת בחשבון כי תנודתיות השווקים משפיעה לטוב ולרע. זה חלק בלתי נפרד מ"חוקי המשחק".
 • תיקי השקעות מנוהלים זה לא לכל אחד. בראש ובראשונה – אתם חייבים שיהיה לכם הון פנוי משמעותי (כפי שכבר ציינו קודם – סדר גודל של 300,000 ₪ במינימום). כמו כן, תיקי השקעות מנוהלים הן השקעות לטווח ארוך בלבד. אם אתם חושבים להיכנס ל"הרפתקה" קצרה ולהשיג תשואות גבוהות במהירות – אז זה לא המקום.
 • בהשוואה לפוליסות החיסכון, דמי הניהול בתיקי ההשקעות עשויות להיות גבוהות יותר אך ניתן לנהל משא ומתן על גובהם הסופי.

לסיכום, פוליסות חיסכון ותיקי השקעות מנוהלים הם 2 אפיקים איכותיים עם יתרונות מעולים למשקיע. עם זאת, לכל משקיע יש "פרסונה פיננסית" משלו; בעוד האחד מוכן להשקיע יותר ברמת סיכון גבוהה, השני יעדיף להשקיע פחות וללכת על אפיקים סולידיים. זה הכול שאלה של מה אתם צריכים ובעיקר מה יכול להתאים לכם. ואם אתם לא לגמרי סגורים וזקוקים להכוונה מקצועית – תמיד כדאי (ואף רצוי) להתייעץ עם מתכנן פיננסי מקצועי. כמונו למשל :

מתלבטים בין פתיחת פוליסת חיסכון לתיק השקעות מנוהל? רוצים ליהנות משירות השוואה מקצועי בין הצעות השקעה מגוונות? אז כל מה שעליכם לעשות הוא להשאיר פרטים למטה ואנו נדאג לקשר אתכם (ללא עלות) אל מתכנן פיננסי מנוסה!

בדיקה ,השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מפוליסות חיסכון או תיקי השקעות מנוהלים ואין האמור בו  מהווה ייעוץ המלצה לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן