מה הסיפור של דוג'קוין?

דוגקוין

בשנת 2013 הושק "מטבע הכלבלב", ה – Dogecoin כסאטירה על שוק הקריפטו שאז, כמו היום אולי, קשה להבין את הלוגיקה שמאחוריו. מה שהתחיל כבדיחה צינית לפני כשבע שנים, הפך לאחד השווקים השוקקים ביותר ב"שנת הקריפטו", ושוק הדוגקוין שווה היום יותר מ – 6 מיליארד דולרים. יצאנו לבדוק, מי הוא הדוגקוין, איך באמת הוא קשור לכלבלבים והאם זה הזמן להשקיע בו?

ביום בהיר אחד, בסידני אוסטרליה

במשרדי חברת אדובי ישב מנהל המוצר ד'ייסון פאלמר והביט בחוסר אמון במסך המחשב שלו, מעליו גרפים נוסקים מעלה של מטבעות קריפטו עם שמות שוברי שיניים. הביטקוין, שאז עוד אפשר היה לכרות ולאסוף אותם, ושערכם לא היה ברור אז (כמו היום), בניגוד למטבעות פיאט שעומדים בדרך כלל כנגד רכוש (כמו זהב) ששייך למדינה, היה בעיניו מעין עולם לא ברור. על מנת להביע את אותה אי ההבנה שחש, הוא ייצר את הדוגקוין – מטבע הכלבלב, כלא יותר מאשר בדיחת אינטרנט. רק לאחר ששם לב שהציוצים שלו בטוויטר בנוגע למטבע החדש מתקבלים ברצינות – הוא החליט לרכוש את הדומיין dogecoin.com ולהתייחס ברצינות יתרה למטבע החדש שנולד.

בפורטלנד אורגון, ישב באותה העת מפתח צעיר שעבד אז ב – IBM, בשם בילי מרקוס. מרקוס זיהה את שיגעון הקריפטו וניסה לפתח מטבע משלו, אולם נתקל בקשיים בשיווק המטבע. להפתעתו, כשהוא שמע על שיגעון הדוגקוין, הוא גילה שיווק ללא מטבע, כשביביו היה אז מטבע ללא שיווק: שידוך משמיים. הוא פנה לפאלמר, והשאר היסטוריה. המטבע הרשמי הושק ב – 6 לדצמבר, 2013.

למה צריך עוד מטבע קריפטוגרפי?

כשהביטקוין הושק והתפרסם, הוא נחשב עניין רציני למדי. אמנם, ערכו היה ממש סנטים בודדים, אולם הוא תמיד הגיע עם מבע פנים רציני ונחשב עניין "למבינים בלבד". הדוגקוין הכניס משב רוח רעננה, כמעט מבודחת, לעולם ההייטקיסטי והבלתי מתפשר של הקריפטו. בכך, הוא פנה לשוק צעיר יותר, שמסוגל להתמודד עם תחכום אבל לא חייב לוותר על ההומור. זה היה סוד הקסם של המטבע עם השיבה-אינו (כלב יפני) כלוגו.

דוגקוין חוגג יום הולדת שנה ומתפתח

בניגוד לביטקוין ולמטבעות קריפטוגרפיים "רציניים" אחרים, הדוגקוין התפתח לצד קהילה נאמנה, וכבר לאחר שנה מיום השקתו, שווי השוק שלו עמד על 20 מיליון דולרים. בשנת 2014 תרמה אותה קהילה מטבעות דוגקוין בסך של 30,000 דולרים למימון נסיעת המשלחת הג'מאיקנית לאולימפיאדת החורף. באותה שנה במרץ, מימנה קהילת הדוגקוין חפירת באר בערבות קניה בתקופת בצורת קשה. הדוגקוין מותג כחברתי, כיפי, פשוט ואמין.

מה קרה לדוגקוין השנה?

בתחילת שנת 2021, היה שווה כל מטבע דוגקוין כחצי סנט. בסוף ינואר השנה, קפץ הדוגקוין בכ – 600% ונסחר סביב שער של שלושה סנט למטבע.

עד ממש לא מזמן (14 לאפריל 2021), הדוגקוין לא התרומם מעל 10 סנט למטבע. ואז קרה מה שקורה לאחרונה לא מעט והשפיע באופן דרמאטי על שווי הדוגקוין: אילון מאסק צייץ בנוגע אליו. ב – 21 לאפריל שבר הדוגקוין שיא והגיע לשווי של 33 סנט למטבע. שווי נמוך – אבל זינוק של 6600%.

שווי השוק של הדוגקוין מוערך כיום כאמור יותר משישה מיליארדי דולרים, ורק לאחרונה (24.4.21) דיווח צעיר אמריקאי כי שמע על "בהלת הדוגקוין" בפורומי המשקיעים הצעירים של רדאיט, השקיע במטבע כ – 180,000 דולרים – והפך מיליונר של דוגקוין בן לילה.

האם כדאי להשקיע בדוגקוין?

שוק המטבעות הקריפטוגרפים הוא תנודתי ואין שום הבטחה שההשקעה שלכם תישא תשואות חיוביות בהשקעות קצרות או ארוכות. לצד העובדה הזו, חשוב לזכור כי מטבעות ומוצרי השקעה אזוטריים שמקבלים "רוח גבית" ממאסק ומצעירי הפורומים דוגמת רדאיט בארה"ב, נוטים ליפול כלעומת שעלו. גם אנחנו משערים שהדוגקוין ישוב להיסחר סביב שווי שוק שקרוב יותר ל – 10 סנט ושהקפיצה בערכו כעת אינה נובעת מביקושים גבוהים ויציבים אלא מציוץ שהגלים שהכה ייעלמו בתוך זמן קצר מהעולם. ביחד עם זאת, שוק הקריפטו הפך לאחרונה הרבה משקיעים למיליונרים ואם יש לכם את המשאבים, הזמן והחשק לנסות לפענח מי יהיה המטבע הבא שיקפוץ, ייתכן שזה יהיה שווה לכם הרבה מאוד כסף…

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן