מהפכת הנשים בעולם העסקים

שוק ההון

מי שמדבר על שוויון הזדמנויות, שוויון יכולות וזכויות מגדרי – כנראה לא בדק מעולם את הסטטיסטיקות של תשואות בהשוואה בין תיקי השקעות המנוהלים על ידי גברים לבין כאלה המנוהלים על ידי נשים. באופן מובהק, נשים מצליחות לייצר תשואה גבוהה יותר בממוצע, זאת, כפי הנראה, בשל מאפיינים משותפים לכל הנשים, כמו פחות נטייה לקפריזיות או לפעולות מהירות כשהן בוחרות את מוצרי ההשקעה שלהן ומנהלות אותם.

בראשות הממשלה של ניו זילנד עומדת אישה. במהלך שנת 2020, שנת הקורונה, ראשת הממשלה של ניו זילנד (ששמה ג'סינדה ארדרן) הצליחה להשתלט על מגפת הקורונה במדינה מהר יותר ובאופן יעיל יותר ביחס להתמודדות של מדינות אחרות עם המדיפה. אפשר להגיד שניו זילנד היא מדינה קטנה וסגורה ושאולי קל היה להשתלט על המגיפה שם אפילו רק באמצעות סגירת הגבולות – אבל, ייתכן מאוד שמדובר לצד הנסיבות המקלות גם בניהול מצויין שמביא לא רק להתמודדות טובה עם מגיפות אלא לצמיחה כוללת במדינה.

בחודשים האחרונים אנחנו רואים יותר ויותר סיפורי הצלחה של נשים גם בעולם העסקים, ולמעשה בתחילת חודש יוני 2021 ניתן להגיד כי חודש מאי היה פנומנאלי בכמות ההנפקות של חברות המנוהלות על ידי נשים, כמו גם הגיוסים של חברות המנוהלות בידי נשים. מי הן הנשים המובילות בשוק ההון היום, ולמה זה כל כך לא נפוץ עדיין, לפגוש חברה בניהול של אישה?

הגיוסים בבורסה הישראלית במאי – 30% חברות המנוהלות בידי נשים

בחודש מאי דיווחה הבורסה לניירות ערך בתל אביב על 33 גיוסי הון שונים. מתוך אלה – עשרה ארגונים הם ארגונים המנוהלים בידי אישה או שנשים נמצאות בצוות המייסדים שלהם. הנה כמה דוגמאות לגיוסים שנוהלו בידי נשים רק במאי האחרון:

  • חברת HoneyBook המנהלת מערכת CRM לניהול לקוחות מבוססת ענן, גייסה במהלך חודש מאי כ – 155 מיליוני דולרים
  • חברת Sunbit המאפשרת שיטות תשלום ופריסות תשלום ייחודיות ללקוחות גייסה 130 מיליוני דולרים.
  • הפלטפורמה Snappy המנוהלת ע"י חני גולדשטיין, היא חברה רב לאומית המאפשרת אספקה של כמויות גדולות של מתנות לעובדים. החברה גייסה במהלך חודש מאי 70 מיליוני דולרים.

כאמור, יש עוד דוגמאות בשפע לגיוסים מוצלחים בחברות שחלק מהצוות המנהל שלהם מורכב מנשים. מתוך עשרת הגיוסים במאי של חברות שהצוות הניהולי שלהן מכיל נשים, רק בחמישה ארגונים אישה מכהנת כמנכ"לית החברה.

לצד הנתונים הקודרים הללו, כדאי להזכיר את חברת Figs, החברה שהוקמה על ידי שתי חברות, והמספקת בגדים לצוותים רפואיים בהתאמה אישית. בחודש מאי, הונפקה החברה בבורסה של ניו יורק והפכה להיות ההנפקה הראשונה אי פעם בבורסה זו של חברה שכל הצוות הניהולי שלה מורכב מנשים.

האם מדובר במגמה או במקרה חד פעמי?

לאורך כל השנים, נשים נוטות פחות להתברג לתפקידי מפתח ניהוליים בחברות גדולות. השכר של נשים הוא עדיין נמוך מזה של גברים ועל פי מחקר שבוצע ממש לאחרונה, פחות מ – 5% מכלל הארגונים וחברות הסטארט-אפ בישראל, מנוהלים על ידי נשים ורק כ – 11% נוספים מנוהלים על ידי צוות מעורב. כל השאר, מנוהלים עדיין על ידי גברים.

בעוד ניראה שנשים נמנעות מלהתחייב למשרות תובעניות כל כך, ניתן בהחלט לומר כי קרנות הון סיכון ואפילו משקיעים פרטיים מחפשים ארגונים וחברות סטארט אפ שנשים עומדות בראשם. זאת, אולי בשל הנטייה של מנהלות נשים לנהל ארגונים בצורה רווחית יותר ולהציג הישגים מרשימים. משקיעות רבות מחפשות השקעות בקרנות הון סיכון ומעדיפות השקעה בארגונים המובלים על ידי נשים, וניראה שגם אם השינוי הוא איטי, אנחנו רואים יותר ויותר נשים מובילות בשוק ההון וההשקעות, ובהצלחה מרובה.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן