קרן מול קרן: מהו ההבדל בין קרן השתלמות לקרן נאמנות?

קרן השתלמות וקרן נאמנות

לחסוך? להשקיע? אולי גם וגם? אלו הן השאלות שצריכות להישאל כאשר מדברים על ההשוואה שבין קרן השתלמות לקרן נאמנות. כי למעשה, פרט לעובדה ששתיהן מתחילות במילה "קרן", כל אחת מהן משמשת למטרה אחרת. אז מהו ההבדל בין קרן השתלמות לקרן נאמנות? הכינו כוס קפה, שבו רגל על רגל, המשיכו לקרוא וגלו!

היום נעסוק בשאלה המעניינת "מהו ההבדל בין קרן השתלמות לקרן נאמנות?" ולאחר שתסיימו לקרוא את המאמר הזה, תצאו "חמושים" בידע פיננסי שכנראה עוד לא היה לכם (נו, מה רע?) 

מהי קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא מכשיר חיסכון המיועד לשכירים ועצמאים, המאפשר להם לחסוך ולצבור בו כסף לתקופה בת 6 שנים, אשר אחריה הם רשאים למשוך אותו במלואו ולהשתמש בו למטרות שונות: תשלום חובות, חשבונות, תשלום שכירות, משכנתה יציאה לחופשה, החלפת רכב, מימון בר מצווה, מימון לימודים, חתונה וכו'.

בעבר, רק שכירים יכלו לפתוח קרן השתלמות כאשר השימוש היחיד שהיה ניתן לעשות בה הוא מימון השתלמויות כמו כנסים, קורסים, או לימודי המשך. אך היום, כאמור, גם עצמאים יכולים לפתוח קרן השתלמות ולהשתמש בה לכל מטרה.

יתרונות מרכזיים של קרנות השתלמות

לקרנות השתלמות יש מגוון יתרונות חשובים וכעת נסקור את העיקריים שבהם:

 • תוך ביצוע הפקדות אל קרן ההשתלמות שלהם, שכירים ועצמאים יכולים ליהנות מהטבות מס ייחודיות. מבחינת השכירים, הם נדרשים להפריש כ – 2.5% מגובה שכרם לקרן ההשתלמות בעוד המעסיקים משלימים לכך 7.5% נוספים (פי 3). במצב כזה ובהנחה שההפקדות הללו נמשכו לאורך 6 שנים – השכירים יוכלו למשוך את כספי הקרן במלואם ללא תשלומי עמלות ומס. מבחינתם של העצמאים, הם יכולים לקבל כאן הטבה כפולה: במידה שיפקידו עד 4.5% מגובה ההכנסה החייבת שלהם או עד תקרה מקסימאלית של 11,925 ₪ בשנה, ההפקדות הללו ייחשבו להם כ"הוצאות מוכרות" לצורכי הטבת מס. בנוסף, במידה שיגיעו לתקרה מקסימאלית של עד 18,600 ₪ בשנה, הם יענו מפטור על הרווחים אשר נצברו בקרן (מס רווח הון בשיעור של 25%).
 • בניגוד למכשיר חיסכון פיננסיים, קרן השתלמות היא אפיק החיסכון היחיד בישראל המאפשר לבצע משיכה הונית (שלא בצורת קצבה) הפטורה לחלוטין מתשלום מס.
 • אדם שהגיע למקום עבודה חדש ופתח בו קרן השתלמות חדשה, נהנה מצבירת וותק על קרן ההשתלמות הקודמת שלו. במקרה כזה, למשל, מי שהייתה לו קרן השתלמות פעילה במשך 5 שנים יוכל בחלוף שנה למשוך את הכסף שחסך – הן מהקרן הקודמת והן מהקרן החדשה וללא תשלום מס. 

דוגמה לקרן השתלמות מובילה: קרן השתלמות פסגות

לידע כללי, קרן השתלמות פסגות מנוהלת ע"י בית ההשקעות "פסגות", שהוא אחד מבתי ההשקעות הגדולים והמובילים בישראלים אשר מנהל נכסים פיננסיים בהיקף של למעלה מ – 170 מיליארד שקלים.

והנה הרשימה המלאה של מסלולי קרן השתלמות פסגות – כולל נתוני התשואה השנתית הממוצעת ב-3 שנים האחרונות (עד יוני 2020):

 • "פסגות שיא השתלמות כללי": 2.65%
 • "פסגות שיא השתלמות אג"ח": 1.81%
 • "פסגות שיא השתלמות כספי": 0.15%
 • "פסגות שיא השתלמות מניות": 2.79%
 • "פסגות שיא השתלמות פאסיבי-כללי": 3.04%
 • "פסגות שיא השתלמות ישראל": 2.62%
 • "פסגות שיא השתלמות אג"ח עד 10% מניות": 2.11%
 • "פסגות שיא השתלמות אג"ח ממשלת ישראל": 2.25%
 • "פסגות השתלמות בניהול אישי": 0%
 • "פסגות שיא השתלמות הלכה": 2.41%
 • "פסגות שיא השתלמות חו"ל": 5.17%

מהי קרן נאמנות?

קרן נאמנות היא חשבון השקעה משותף בניירות ערך, כאשר המטרה היא לייצר רווחים משותפים באמצעות מסחר בניירות האלה. מי שאחראי על ניהול הקרן הן חברות המוסמכות לכך (בעלות רישיון רשמי מהרשות לניירות ערך) והן מוגדרות בפועל כ"מנהלות קרן" (למשל – מוסדות פיננסיים כגון בתי השקעות).

יתרונות מרכזיים של קרנות נאמנות

 • קרנות נאמנות מאפשרות לנו להשקיע בפיזור נרחב של ניירות ערך. מבחינה זו, מדובר בהשקעה ברמת סיכון נמוכה יחסית, כיוון שהסיכון הכרוך בהשקעה כזו קטן (מה שלא קורה כאשר מדובר בהשקעות בנייר ערך בודד או במספר מצומצם מאוד של ניירות ערך). 
 • להבדיל מתיקים מנוהלים לדוגמה, בהם סכומי ההשקעה ההתחלתיים הם מינימום 100,000-300,000 ₪, בקרנות נאמנות ניתן להשקיע סכומים נמוכים בהרבה.
 • רכישת קרנות נאמנות יכולה להתבצע באמצעות הוראת קבע והיא אינה חייבת להיעשות ב"מכה אחת".
 • על תעשיית קרנות הנאמנות קיימים פיקוח ורגולציה מחמירים, מה שיכול להעניק ביטחון נפשי לכל מי שבוחר להשקיע בהן. כפועל יוצא מכך, "מנהלי הקרן" (החברות המנהלות את קרנות הנאמנות) מתנהלים בשקיפות טוטאלית אל מול ציבור המשקיעים.

דוגמה לקרן נאמנות מובילה: קרן נאמנות אלטשולר שחם

קרן נאמנות אלטשולר שחם מנוהלת, איך לא, ע"י בית ההשקעות "אלטשולר שחם" אשר עוסק בניהול נכסים פיננסיים בהיקף מרשים של 161.12 מיליארד שקלים. מבחינת אופציות השקעה בקרן נאמנות, אלטשולר שחם מציע לנו 10 מסלולים שונים: "קרנות אג"ח בארץ – כללי", "קרנות אג"ח בארץ – שקליות", "קרנות אג"ח – חו"ל", "קרנות מניות בחו"ל", "קרנות כספיות", "קרנות אג"ח בארץ – חברות המרה", "קרנות אג"ח בארץ – מדינה", "קרנות מניות בארץ", "קרנות ממונפות ואסטרטגיות" ו"קרנות גמישות" מיוחדות. 

לסיכום, ראינו שקרן השתלמות וקרן נאמנות נבדלות זו מזו במטרתן; המטרה של קרן ההשתלמות היא חיסכון וזו של קרן הנאמנות היא השקעה. עם זאת, בעזרת תכנון נכון של תמהיל משולב המאגד חיסכון והשקעה – תוכלו למנף את הכסף שלכם בצורה הטובה ביותר.

יש לכם קרן השתלמות ורוצים להשקיע בקרנות נאמנות? רוצים לגלות איך לשלב חיסכון והשקעה בצורה אופטימאלית? אין בעיה!

השאירו פרטים ואנו נדאג לקשר אתכם אל מתכנן פיננסי מקצועי – ללא עלות!

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

 

אין לראות באמור באתר משום ייעוץ או שיווק השקעות ו/או ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או תחליף לשיווק כאמור ו/או ייעוץ מס או תחליף לקבלת ייעוץ כאמור המתחשב בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם.

עצמאיים

עצמאי? יש כמה דברים שאתה חייב לדעת!

קרן השתלמות מול קרן פנסיה – איזו מהן חשובה יותר לעצמאיים? עצמאיים צריכים לדעת לתכנן קדימה; לראות את האופק ש"מעבר לאופק" כדי להטיב עם העסק…

השקעה אלטרנטיבית

אנרגיה מתחדשת – השקעה מעולם אחר

המהפכה הגדולה נמצאת כאן אנחנו למדים מההיסטוריה שמהפכות גדולות לא מודיעות על בואן, המהפכה התעשייתית לא הגיעה לצלילי פעמונים, היא הגיעה לצלילי מכונות שנבנו לשנות…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן