מדד הפחד – כל מה שצריך לדעת

מדד הפחד

מדד הפחד

כמו שווקים רבים אחרים, גם שוק ההון מבוסס על ביקוש והיצע, וכוחות השוק הם אלה שקובעים את המחירים. כשחברה מונפקת עושה חייל או כאשר הנתונים שלה צפויים לעלות – הביקוש למניות שלה עולה ואיתו עולה גם המחיר.

כשמסיבה כלשהיא קרנה של חברה נסחרת בבורסה יורדת, כשדו"חות החברה אינם מחמיאים או שהם שונים מהצפוי, או כאשר צפויה האטה בשוק שבו היא פועלת – משקיעים רבים נוטים להיפטר מנכסי החברה שבאחזקתם. זה בדרך כלל מתחיל ממשקיעים פרטיים שמוותרים על אחזקות בסכומים לא גבוהים. אם מספיק משקיעים מוכרים את המניה – מחירה מתחיל לרדת עקב היצע גבוה מביקוש. ככל שהמחיר יורד – יותר משקיעים מבקשים לצאת מההשקעה והמחיר ממשיך לרדת.

אם כן, תנועות המחירים של המוצרים בשוק ההון נגרמים במידה רבה מתוך היכולת של כל משקיע לחזות את העתיד בקשר למוצרי ההשקעה שלו. כשהפחד שלו להפסיד יעלה – הוא צפוי למכור את המוצרים שברשותו ועלול לגרום לירידות מחירים.

הפחד של משקיעים שיברחו ממוצרי השקעה ויורידו את מחיריה הוא נתון שמשפיע על שווי התיק של כל משקיע, ועל כן, יש היגיון בבנייה של מדד שישקף את פחד המשקיעים – ואכן, יש כזה מדד ואתם אפילו יכולים להשקיע בו.

מדד הפחד האמריקאי: צמוד למדד S&P 500

מדד הפחד האמריקאי נקרא מדד ה – VIX (Volatility Index). מדד ה – VIX מודד את סטיית התקן, או רמת התנודתיות, על מדד ה – S&P 500, מדד 500 החברות הגדולות שנסחרות בבורסה של ניו יורק. כשמדד ה S&P 500 יורד – מדד הפחד עולה, וההיפך.

ההיסטוריה והערכים האופייניים של המדד

מדד הפחד הראשון הומצא על ידי הישראלים מנחם ברנר ודן גלאי בשנת 1987 בבורסה של שיקגו. מאז ועד היום, הוא מתנהל באופן תנודתי למדי, עם ממוצע שיעורים של כ – 20 נקודות, והוא לא נוטה לעלות מעבר ל – 40 נקודות, כך שכאשר מדד הפחד מתקרב או אפילו עובר את סף 40 הנקודות, ניתן להבין שהשוק בלחץ כללי. בשנת 2008, במשבר הסאב פריים, מניות רבות צנחו ואילו מדד הפחד זינק לגובה שיא של 89.5 נקודות. בשנת 2020, ברבעון הראשון של השנה ועם פרוץ הידיעות על נגיף מסתורי שכבר עושה את דרכו אל מחוץ לסין, הגיע מדד הפחד בשיאו (ב – 20 במרץ) לגובה של כ – 66 נקודות. באוקטובר 2020 הגיע מדד הפחד לשיעור של 40.3 נקודות וירד שוב לשיעורים ממוצעים רק בתחילת נובמבר. ב – 29 בינואר השנה (2021) הגיע המדד לגובה של כ – 34 נקודות.

איך משקיעים במדד הפחד?

אפילו במדד הפחד אפשר לסחור. אופציות PUT ואופציות CALL, ותעודות סל שמנסות לחקות את ביצועי מדד הפחד, מאפשרות למשקיעים "להמר" על כיוון הרגיעה או הלחץ של משקיעים שונים, לעיתים אפילו בהשקעות ממונפות. ביחד עם זאת, חשוב לציין כי מדובר במדד תנודתי במיוחד, וההשקעה בו מתאימה למשקיעים שהם גם מנוסים וגם אוהבי סיכון.

מדד הפחד הישראלי – 35VTA

בשנת 2019 מדד הפחד "עשה עלייה" והבורסה לניירות ערך בתל אביב החלה לפרסם גם את נתוני מדד הפחד על פי סטיית התקן של האופציות על מדד תל אביב 35. ערכי המדד, כמו במדד הפחד בארה"ב, מודדים את סטיית התקן ביחד למוצרים המוכלים במדד תל אביב 35, ומספקים סוג של הערכת מספרית לרמת האופטימיות או הפסימיות השורה בשוק ההון המקומי, ולסיכוי שמשקיעים ייצרו רכישות יתר או מכירות יתר.

גם מדד הפחד הישראלי נוטה להיות תנודתי, עם שיעור ממוצע של כ – 20 נקודות ברגיעה. ב – 12 למרץ 2020 הגיע המדד לשיעורים שלא ניראו כמותם: יותר מ – 86 נקודות. המדד נוטה לעלות ולרדת לסירוגין, ובהחלט ניתן לראות את חוסר הרגיעה בשוק על פי הגרף השנתי שלו.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן