שלושים חברות גרמניות שוות פחות מתפוח אמריקאי אחד, מדד ה-DAX הגרמני על שולחן הניתוחים

DAX

מדד ה-DAX הגרמני נחשב לאחד מהמדדים היציבים והמעניינים להשקעה באירופה בשנים האחרונות. עם כלכלה יציבה ומתפתחת המתבססת על טכנולוגיה מתקדמת ועם תעשיית רכב מהטובות בעולם, עם חברות פיננסיות, בנקאות וחברות ביטוח, וכמובן עם חברות בעלות שם עולמי מדד הדקס הגרמני הופך להשקעה מעניינת בכל תיק השקעות. בחצי השנה האחרונה גרמניה התאוששה ממשבר הקורונה וממשיכה לדהור כקטר של כלכלת האיחוד האירופי. מדד הדקס השיג בחצי השנה האחרונה תשואה של כ-8.55%, ובהסתכלות של שנה לאחור המדד השיג תשואה של כ-20.37%. שווי כלל החברות במדד הדקס מוערך בכ-1.35 טריליון דולר, שווי השוק של חברת אפל האמריקאית לבדה הוא כ-2.56 טריליון דולר.

אפשר להגיד הרבה דברים על הכלכלה של גרמניה, הכלכלה הגדולה ביותר באירופה: היא מסורתית, מסתמכת על טכנולוגיות מתקדמות, אפשר להגיד עליה שדווקא התעשייה והייצור הם העוגנים של הכלכלה, אבל על דבר אחד אי אפשר להתווכח, היציבות, גם בתקופות פחות פשוטות, לאורך השנים. במהלך שנת 2020, גם כשכלכלות אחרות לא בדיוק ראו את האור בקצה המנהרה, הכלכלה הגרמנית המשיכה קדימה, בצעדי ענק מדודים, מבלי להתבלבל. תעשיות הרכב, מוצרי הצריכה, התעופה, התקשורת, ותעשיות "כבדות" אחרות המשיכו להתנהל באופן כמעט רגיל, גם דרך המשבר ולאחר ירידות השערים של הרבעון הראשון של השנה ושידרו יציבות – יותר מכל מדינה אחרת. המדד הבולט של שוק ההון הגרמני הוא מדד ה-DAX, או ה – DAX 30. הוא מכיל את 30 החברות הגדולות של הבורסה לניירות ערך של פרנקפורט. מיהו מדד הדאקס, מה היו הביצועים שלו בתקופה האחרונה ואיך משקיעים בו?

המדד של הבורסה הכי גדולה באירופה

הבורסה לניירות ערך של פרנקפורט הוקמה בשנת 1585, והיא נחשבת היום לבורסה העשירית בגודלה בעולם, ולאחת הבורסות הגדולות באירופה. בשנת 1998 השיקה הבורסה הגרמנית את ה"נויר מרקט" – שוק שמחקה את פעילות הנסדא"ק ונועד להסדיר בעיקר את המסחר במניות של חברות טכנולוגיות. עשור לפני כן, נוצר מדד ה – Deutscher Aktien IndeX, או בקצרה מדד ה – DAX, המדד המוביל של הבורסה בפרנקפורט. מדד הדקס כולל בתוכו את 30 החברות הגדולות ביותר הנסחרות בבורסה הגרמנית, והחישוב שלו מתבצע באופן שוטף (כל שנייה) על ידי מערכות אוטומטיות של הדויטשה בורסה. המדד מחושב מידי שנייה על ידי מערכת בשם Xetra מאז הראשון לינואר 2006. השער הבסיסי שלו נקבע ב – 30 לדצמבר 1987.

מדד המחירים ומדד הביצועים

מדד הדקס כולל שתי גרסאות שונות: האחת כוללת חלוקת דיבידנדים של המניות הכלולות במדד, והשנייה מתייחסת למחירי השוק של המניות של החברות הכלולות במדד בלבד. בעוד מדד המחירים, שאינו מתחשב בחלוקת הדיבידנדים, הוא זה המחושב באופן דומה למדדים גדולים אחרים בעולם, המדד המצוטט בדרך כלל הוא דווקא מדד הביצועים.

החברות הכלולות במדד ה – DAX הגרמני

לא נמנה כאן את כל 30 החברות שמניותיהן כלולות במדד הגרמני המוביל, אולם נזכיר את הבולטות והמוכרות לנו ביניהן, ואלו הן:

  • אדידס, חברת הלבשה
  • חברת הביטוח אליאנץ'
  • חברת התכשירים הרפואיים באייר
  • יצרנית הרכב BMW
  • דויטשה בנק
  • חברת טכנולוגיות המידע SAP
  • חברת האלקטרוניקה והתעשיות סימנס
  • יצרנית הרכב פולקסוואגן
  • יצרנית הרכב דיימלר המייצרת את מרצדס

ועוד רבות. החברה שמשקלה במדד הוא הגבוה ביותר היא סימנס עם 9.96% מהרכב המדד.

ביצועי מדד הדאקס

מדד הדקס הוא דוגמה טובה למשפט שאנחנו נוהגים לצטט בכל מדריך שעוסק במדדים – קשה מאוד לבנות תיק השקעות שיכה את המדד. בחמש השנים האחרונות, התשואה על מדד ה-DAX  עומדת על 50.2%. הדאו ג'ונס השיג בתקופה זהה תשואה של 95.5%. מאז תחילת השנה, השיג הדאקס מעל 13.72%, והדאו ג'ונס השיג 17%. מה – 14 לפברואר עד ה – 20 במרץ ירד ערך המדד בכ – 35%, ואז עלה בערכו ב – 78.7%.
איך משקיעים במדד הדאקס?
כמו בכל מדד אחר, גם במדד הדאקס ניתן להשקיע על ידי רכישת קרנות מחקות מדד. בישראל, יש שפע מאלה, למשל: תכלית סל DAX 30, הראל סל DAX 30, קסם DAX 30 מנוטרלת מט"ח, ועוד.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן