חושבים להשקיע באסיה? 4 מדדים שאתם חייבים להכיר

מדדים באסיה

מה עוד לא נאמר על שוק ההון של אסיה והמזרח הרחוק? אמרו עליו שהחוקים בו אחרים, שהוא שוק עולה ושכדאי לשים לב אליו, שהמשקיעים מהמערב לא יוכלו לנחש את כיווני השוק בגלל ההבדלים במנטאליות – אבל שעם הצמיחה לאחר הקורונה, כדאי בהחלט לשים לב לבורסות המובילות באסיה.

אנחנו כבר יודעים, שבשווקים של חוסר וודאות, נעדיף השקעות מגודרות היטב, ואחד הכלים הבולטים לעשות כן הוא, כמובן, המדד המקומי. לכן, יצאנו לבחון את ארבעת המדדים הבולטים של שווקי ההון של אסיה – והנה, כל המסקנות לפניכם.

מדד הניקיי והבורסה של טוקיו

בכל רשימות הבורסות הגדולות בעולם, קל לשים לב שהבורסה של טוקיו, יפן, היא הבורסה השלישית בגודלה (ובהיקף העסקאות שלה) בעולם, בדרך כלל אחרי שתי הבורסות הגדולות של ארה"ב, הן הבורסה של ניו יורק (NYSE) ובורסת הנסדא"ק.

הבורסה של טוקיו מגלגלת מעל 5.5 טריליוני דולרים בשנה, עם קצת יותר מ – 3,600 חברות רשומות בה (לשם השוואה, בבורסת הנסדא"ק רשומות כ – 3,500 חברות ובבורסה של ניו יורק כ – 3,200 חברות, והסיבה לכך שהן במעלה רשימת הבורסות הגדולות בעולם היא היקפי המסחר בהן, שהם יותר מכפולים ביחס לבורסה של טוקיו).

המדד הגדול ביותר בשוק ההון של יפן ואחד הבולטים בבורסות המזרח הרחוק בכלל, הוא מדד הניקיי 225, המכיל את 225 החברות הגדולות ביותר בבורסה של טוקיו. בין החברות המובילות במדד אפשר למצוא למשל את חברת הרכב איסוזו, חברת הצילום קאנון, חברת הרכבות המרכזית של יפן, ועוד. המדד, אגב, נמצא בעלייה מתמדת מאז סוף אוקטובר 2020, ומי שהשקיע במוצרים מחקי מדד הניקיי באותם ימים, הרוויח עד כה כ – 23.2% תשואה.

בורסת הונג קונג ומדד האנג סאנג

הבורסה לניירות ערך בהונג קונג (HKE) נוסדה בשנת 1891 ונסחרות בה, נכון להיום, כ – 1,400 חברות. היא הבורסה השנייה בגודלה בין הבורסות של המזרח הרחוק, אחרי הבורסה של טוקיו. המדד הבולט של בורסת הונג קונג הוא מדד האנג סאנג (HSI), והוא מחושב על ידי אחד הבנקים הגדולים במדינה, בנק האנג סאנג. במדד 50 מניות המחולקות לארבעה סקטורים: סקטור פיננסים, סקטור צריכה, סקטור תשתיות וסקטור התעשייה. כמו מוצרי השקעה רבים גם מדד האנג סאנג איבד מערכו במהלך הרבעון הראשון של 2020, אולם הוא עולה מאז ומי שהשקיע במוצר מחקה המדד של הונג קונג בסוף מרץ הרוויח מאז תשואה של מעל 24%.

הבורסה של סין ומדד שנגחאי

על אף חוסר הוודאות וכללי ההשקעה הכל כך שונים מאלה של המערב, סין נחשבת הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, אחרי ארה"ב, ויש שיגידו שבעוד זמן לא רב – היא תזכה במקום הראשון בדירוג העולמי בנוגע לגודל הכלכלה. בסין שלוש בורסות מרכזיות, אחת מהן היא הבורסה של שנגחאי, אחת נוספת היא הבורסה של הונג קונג. בבורסה של שנגחאי, המדד הבולט הוא מדד שנגחאי, אולם במדד זה לא מתאפשרת השקעה חופשית בשל רגולציות ותקנות, כמו גם מעקב אחר ההשקעות מטעם ממשלת סין. המדד מורכב מלא פחות מאשר 200 מניות של החברות הגדולות בבורסה של שנגחאי, והוא דווקא ירד מעט מאוד במהלך הרבעון הראשון של 2020. מי שהשקיע במדד בתחילת 2020, הרוויח נכון להיום תשואה של 12.7%, ומי שהשקיע בסוף מרץ הרוויח תשואה של כ – 27%.

הבורסה של מומביי, הודו, ומדד הסנסקס

הודו עוברת משבר נוראי בימים אלה בניסיונות להתמודד עם נגיף הקורונה, אבל למרות זאת המדד הבולט של הבורסה של מומבאי, הוא מדד הסנסקס, נמצא בעליות שערים. המדד מכיל 30 מניות של החברות הגדולות בשוק ההודי, ומי שהשכיל להשקיע במוצר שמחקה מדד זה בסוף מרץ 2020, הרוויח עד כה תשואה של לא פחות מאשר 83%.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן