מניית גיימסטופ נסחרה בינואר 2020 סביב מחיר של חמישה דולר, ובכל אחת מאלפי חנויות הרשת לא קרה שום דבר מיוחד לאורך שנים, כך שמאז ההנפקה בשנת 2017, מניות גיימסטופ נסחרו תחת מחירים מנומנמים ויציבים. אבל בספטמבר 2020 משהו התחיל לקרות עם מחירי המניה. זה היה משהו שלא נולד מתוך שינויים ארגוניים או שינויים בהעדפות הצרכנים עבור מוצרי החברה, ובכל זאת, עד ה – 31 בדצמבר עלתה המניה למחיר של כ -31 דולרים ואז, ב – 29 בינואר היא זינקה למחיר של 325 דולרים.

מה שקרה הוא תיאום רכישה של משקיעים צעירים ומרדנים שמנהלים תיקי השקעות בסכומים קטנים, דרך פלטפורמות כמו רובין הוד, ומתאמים רכישות לטובת זינוקי מחירים דרך פורומים כמו למשל הפורום המוכר Wall Street Bets  באתר רדאיט. הזינוק של אלפי אחוזים בשווי המניה הפתיע את המשקיעים המסורתיים בשוק ההון, שנהגו להכיל את המניה בפוזיציית שורט (כלומר, להמר על כך שמחירה ירד) באותה התקופה בתיקי ההשקעות שלהם, ולמעשה הפסידו סכומי עתק בשל הזינוק הלא צפוי במחירי המניה. זו היתה הפעם הראשונה שבה “צבא” של אלפי משקיעים צעירים משנה באופן הזה את חוקי המשחק – והאמירה ששוחררה אז, עם מניית גיימסטופ לאוויר חדרי המסחר של הבורסות ברחבי העולם, נשמעה היטב.

קרנות “באזזז” החלו לצוץ, והן עקבו אחר שיחות בפורומים כמו Wall Street Bets על מנת לאתר את מניית הבאזז הבאה, שתעלה באלפי אחוזים ותביא שפע של תשואה למי שידעו להשקיע בה בדיוק בזמן. הפורומים עצמם התמלאו במשתמשים, שחלקם היה נאמן לפרופיל המקורי של המשקיעים – משקיעים צעירים, בסכומים קטנים, המבססים את הידע והבחירות בניהול תיק ההשקעות שלהם במידה רבה על מידע שזורם אליהם דרך הרשתות החברתיות. חלק מהמשתתפים בפורומים הללו היו אנשי עסקים ומשקיעים שרצו לשמוע את החדשות על מניית הבאזז הבאה לפני כולם.

מאז מקרה המניה של גיימסטופ עברה כבר שנה, ואנחנו יצאנו לבדוק: מה קרה מאז עם המניה, ועם המשקיעים הצעירים שחשבו אז שהם יכולים לשנות את חוקי המשחק?

מניית גיימסטופ – ידעה לנצל את הזרמת הכספים הפתאומית לטובת התפתחות העסק

גיימסטופ עצמה, בוודאי הופתעה מהעובדה שדווקא בחיקה נפל המזל של אירוע השורט סקוויז שהביא לעליות מחירי המניות וביקוש גבוה מאוד למניות שלה, והזרים אל החברה מיליוני דולרים. רק שצוות ההנהלה של החברה התפכח במהירות וידע לנצל את סכומי ההשקעה לטובת פיתוח החברה והעלאת הערך האמיתי שלה. כך, השקיעה גיימסטופ סכומים ניכרים אז בפיתוח מערכות הדיגיטל והחנויות אונליין שלה, בשנת הקורונה מדובר במהלך עסקי נבון. לאחרונה הקימה גיימסטופ פלטפורמה למסחר ב – NFTs.

אגב, המניה של גיימסטופ, שהפכה לסמל העוצמה של צבא המשקיעים בסכומים קטנים של הפורומים של רדאיט או של פלטפורמת רובין הוד לניהול השקעות, לא הצליחה – כמובן – לשמור על המחיר הגבוה שהרוויחה לזמן קצר בזכות צבא המשקיעים. כבר במחצית פברואר ירד מחיר המניה בחזרה לכ – 40 דולרים, לאחר מכן עלה שוב וכיום נסחרת מניית גיימסטופ סביב מחיר של 100 דולרים.

איפה משקיעי פורום רדאיט בשנה האחרונה?

במהלך השנה האחרונה עדיין נשמעים מידי פעם קולות של התאגדות והשקעה במנייה כזו או אחרת, לא תמיד אפשר להסביר במונחים פיננסיים עקביים את הבחירות של אותו “צבא משקיעים” במוצרי השקעה, וביחד עם זאת, ההתאגדות וההשקעה המשותפת כבר לא משפיעים על שוק ההון באותו האופן שבו הושפע השוק מרכישת גיימסטופ. לאחרונה (יוני 2021) התאגדו משקיעי רדאיט להשקעה במניית חברת הקנביס הקנדית טילריי שזינקה בכ – 45% אולם השינוי במחיר לא נשמר לאורך זמן.

בשוק ההון, מה שבא במהירות לעיתים גם נעלם באותו הקצב

כשנה לאחר שמשקיעי רדאיט הרעידו את השוק עם הזנקת מחיר מניית גיימסטופ והוכיחו למשקיעים המסורתיים את הכוח שבעבודה משותפת, אנחנו רואים שרבים מהם נמצאים פחות או יותר בדיוק באותו המקום בו היו לפני שהכל התחיל. הזנקת מחירי המניות לא נשמרה לאורך זמן, לא הפכה לתשואה ברת קיימא ולא שיפרה את תשואת תיק ההשקעות של משקיעי רדאיט או אחרים. ייתכן שהמסקנה המתבקשת היא שבשוק ההון כדאי להסתמך בעיקר על כוחות השוק ופחות על כוחו של פורום WSB, לשינויי מחירים שישפיעו לאורך זמן על התשואה בתיק ההשקעות.

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.


להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

  * אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

  עקומת התשואה ההפוכה ושוק האג”ח: אינדיקטור חכם לניבוי
  • אור שושן
  • 7 דק’ קריאה
  • לפני 4 שעה

  עקומת התשואה ההפוכה ושוק האג”ח: אינדיקטור חכם לניבוי עקומת התשואה ההפוכה ושוק האג”ח: אינדיקטור חכם לניבוי

  עקומת התשואה ההפוכה ושוק האג"ח: אינדיקטור חכם לניבוי מאת: שגיא חבסוב, מנהל השקעות לקוחות כשירים מבוא שוק האג"ח נחשב לשוק

  • לפני 4 שעה
  • 7 דק’ קריאה

  עקומת התשואה ההפוכה ושוק האג"ח: אינדיקטור חכם לניבוי מאת: שגיא חבסוב, מנהל השקעות לקוחות כשירים מבוא שוק האג"ח נחשב לשוק

  בוקר כלכלי 12.7.24: סגירה מעורבת בארה”ב וחיובית באירופה, השווקים במזרח לקראת סגירה מעורבת, הנפט עולה, המתכות היקרות נחלשות, השקל מאבד מערכו ובקריפטו עליות מתונות הבוקר
  • ליאור מור
  • 6 דק’ קריאה
  • לפני 14 שעה

  בוקר כלכלי 12.7.24: סגירה מעורבת בארה”ב וחיובית באירופה, השווקים במזרח לקראת סגירה מעורבת, הנפט עולה, המתכות היקרות נחלשות, השקל מאבד מערכו ובקריפטו עליות מתונות הבוקר בוקר כלכלי 12.7.24: סגירה מעורבת בארה”ב וחיובית באירופה, השווקים במזרח לקראת סגירה מעורבת, הנפט עולה, המתכות היקרות נחלשות, השקל מאבד מערכו ובקריפטו עליות מתונות הבוקר

  ארצות הברית המסחר בוול סטריט יפתח בהמשך היום והחוזים על המדדים המרכזיים מצביעים על פתיחה מעורבת. אמש, המדדים סגרו במגמה

  • לפני 14 שעה
  • 6 דק’ קריאה

  ארצות הברית המסחר בוול סטריט יפתח בהמשך היום והחוזים על המדדים המרכזיים מצביעים על פתיחה מעורבת. אמש, המדדים סגרו במגמה

  כלכלנים מובילים פסימיים . להקשיב להם או לא ?
  • אור שושן
  • 8 דק’ קריאה
  • לפני 16 שעה

  כלכלנים מובילים פסימיים . להקשיב להם או לא ? כלכלנים מובילים פסימיים . להקשיב להם או לא ?

   כלכלנים מובילים פסימיים . להקשיב להם או לא ? כותב: שגיא חבסוב, מנהל השקעות לקוחות כשירים. בעולם ההשקעות והכלכלה, תחזיות

  • לפני 16 שעה
  • 8 דק’ קריאה

   כלכלנים מובילים פסימיים . להקשיב להם או לא ? כותב: שגיא חבסוב, מנהל השקעות לקוחות כשירים. בעולם ההשקעות והכלכלה, תחזיות

  בשלושת החודשים האחרונים נרשמה ירידה מתמשכת באינפלציה בארצות הברית, מה שמעיד על יציבות כלכלית והתאוששות בשווקים. הנתונים החדשים פורסמו במועדים הבאים:
  • siteguru
  • 4 דק’ קריאה
  • לפני 1 ימים

  בשלושת החודשים האחרונים נרשמה ירידה מתמשכת באינפלציה בארצות הברית, מה שמעיד על יציבות כלכלית והתאוששות בשווקים. הנתונים החדשים פורסמו במועדים הבאים: בשלושת החודשים האחרונים נרשמה ירידה מתמשכת באינפלציה בארצות הברית, מה שמעיד על יציבות כלכלית והתאוששות בשווקים. הנתונים החדשים פורסמו במועדים הבאים:

  בשלושת החודשים האחרונים נרשמה ירידה מתמשכת באינפלציה בארצות הברית, מה שמעיד על יציבות כלכלית והתאוששות בשווקים. הנתונים החדשים פורסמו במועדים

  • לפני 1 ימים
  • 4 דק’ קריאה

  בשלושת החודשים האחרונים נרשמה ירידה מתמשכת באינפלציה בארצות הברית, מה שמעיד על יציבות כלכלית והתאוששות בשווקים. הנתונים החדשים פורסמו במועדים