כל הדרכים מובילות אל השקעות בשוק ההון: תיק השקעות, פוליסת חיסכון וקופת גמל להשקעה

כל הדרכים מובילות לשוק ההון

השקעות בשוק ההון – רקע

השקעה (בשוק ההון) איננה מילה גסה, להפך; זו דרך ריאלית לגרום לכסף לעבוד בשבילכם במקום לתת לו להמשיך לשכב בעו"ש ולקוות להשיג תשואות נאות מריביות אפסיות בתוכניות החיסכון והפק"ם. בתוך זה, שלושה אפיקים פופולאריים לביצוע השקעות בשוק ההון הם תיק השקעות, פוליסת חיסכון ו- קופת גמל להשקעה. מה אומר כל אחד מהם ואילו יתרונות גלומים בו? בואו נדבר על זה!

השקעות בשוק ההון באמצעות תיק השקעות

תיק השקעות (או תיק השקעות מנוהל) הוא האפיק ה"מסורתי" והמוכר ביותר לביצוע השקעות בשוק ההון. המדובר הוא בחשבון השקעות אישי המאפשר להשקיע בניירות ערך כמו מניות, אג"ח (איגרות חוב), קרנות סל, חוזים, אופציות ועוד. את תיק ההשקעות ניתן לנהל ב- 2 אופנים:

 • באמצעות יועצי השקעות בבנקים.
 • באמצעות מנהלי השקעות באחד מבתי השקעות המובילים בישראל כמו אלטשולר שחם, פסגות, מיטב דש,  אי.בי. אי (IBI) ובתי השקעות נוספים.

עפ"י רוב, משקיעים יעדיפו את האופציה השנייה. וכי למה?? כיוון שבהשוואה למנהלי השקעות מנוסים, יועצי ההשקעות ותיקים עשויים להיות פחות זמינים, וחשופים לפחות מידע בהשוואה למנהלי השקעות באחד מהגופים הפיננסים. מנהלי השקעות יושבים בוועדות השקעה, פורום השקעות ועוד.

והנה היתרונות המרכזיים של תיקי השקעות מנוהלים:

 • ניהול מקצועי: כאמור, תיקי השקעות יכולים להתנהל בבתי השקעות מוכרים תחת ידיהם המקצועיות של מנהלי/ות השקעות החיים ונושמים את השווקים 24/7. בתוך זה, מנהל/ת השקעות ידעו לתפור לכם "חליפת השקעות Custom Made" (ב'התאמה אישית') אשר תתאים למטרות והיעדים שלכם וכמובן אל רמת הסיכון שאתם יכולים ומוכנים להשקיע בה.
 • שקיפות טוטאלית: תיק ההשקעות שלכם ינוהל בצורה פתוחה ובהירה – ללא הפתעות ובלי 'אותיות קטנות'. אתם יכולים לדעת בכל רגע נתון מהו הרכב הנכסים, מהם דמי הניהול, מהי אסטרטגיית ההשקעות (כמובן) מה הייתה היסטוריית הביצועים או כל דבר אחר שצריך וחשוב לדעת עליו. ה-כ-ו-ל !
 • חטיבות מחקר ואלגוריתמים מתקדמים: מלבד הניסיון והידע של מנהל/ת ההשקעות, ניהול תיקים מקצועי נשען על חטיבות מחקר כלכליות ואלגוריתמים מתקדמים. חטיבות המחקר הם צוותים מנוסים אשר בוחנים ועוקבים אחר מגמות בולטות בשווקים ומעבירים המלצות מקצועיות לידי מנהלי ההשקעות. אלגוריתמים הם תוכנות עזר למסחר אשר יודעות לקבל החלטות אוטומטיות המבוססות על עובדות ומספרים ריאליים ולא על תחושות בטן. מבחינה זו, מדובר בדרך לנטרל את 'מרכיב הרגש' ולגבש החלטות השקעה מושכלות יותר.
 • חדרי עסקאות ייעודיים: בניהול תיקים בבית השקעות ניתן לבצע פעולות מסחר באמצעות חדרי עסקאות מקצועיים אשר זמינים גם עד 23:00 אם צריך.

כל הדרכים מובילות לשוק ההון 2

השקעות בשוק ההון דרך פוליסת חיסכון

פוליסת חיסכון היא מכשיר פיננסי המוצע ומנוהל בחברות הביטוח (כגון הראל, מגדל, הפניקס, ואי.די.אי ) אשר באופן דומה לתיקי השקעות, מאפשרת להשקיע במניות, אג"ח, קרנות סל ועוד. כמו כן, הניהול מתבצע ע"י מנהלי השקעות מקצועיים אשר להם ניסיון רב בניהול מכשירים אחרים כמו קרנות פנסיה, קרנות השתלמות, ביטוחי מנהלים וקופות גמל.

והנה היתרונות המרכזיים של פוליסות החיסכון:

 • אין מגבלה על גובה ההשקעה: פוליסות חיסכון אינן "נכנסות לכם לכיס" ומאפשרות לכם להשקיע בכל סכום שתבחרו. כמו כן, אתם אלה שמחליטים על מועד ואופן ההשקעה: הפקדה שוטפת, שבועית, רבעונית וכו'.
 • ניתן לשמור על נזילות כספית: את הכסף המנוהל בפוליסת החיסכון תוכלו למשוך בכל רגע נתון ולראות את אותו בחשבון בתוך מס' ימים בלבד.
 • אפשר לבצע השקעות מגוונות: מלבד השקעות באפיקים "מסורתיים" כמו אג"ח, מניות וקרנות סל, פוליסות חיסכון מאפשרות להשקיע בנכסים אלטרנטיביים שאינם סחירים כמו תשתיות, אנרגיה ירוקה, מוצרים מובנים, קרנות נדל"ן, הלוואות חברתיות, קרנות הון סיכון ועוד. לעובדה שניתן לעשות זאת יש 2 בשורות חשובות:
  הראשונה – מדובר בנכסים אשר אינם נמצאים בקורלציה עם שוק ההון כך שמדובר בדרך להפחית תנודתיות בהשקעה.
  השנייה – יצירת גיוון בתיק ההשקעות תורמת בהכרח להורדה ברמת הסיכון.
 • ישנה אופציה לדחות מס על רווחים: ניתן לעבור בין מסלולי השקעה שונים מבלי שהדבר ייחשב לכם כ"אירוע מס".
 • הטבות מס לפנסיונרים: סעיף 125 ד' לפקודת מס הכנסה קובע, כי ישראלים שנולדו ב- 1948 (או לפני כן) זכאים להטבות מס ייחודיות בפוליסת החיסכון שלהם:
 • יחידים: זכאים לפטור ממס רווח הון בתקרה מקסימאלית של 13,440 ₪ בשנה.
 • זוגות: זכאים לפטור ממס רווח הון בתקרה מקסימאלית של 16,560 ₪ בשנה.

השקעות בשוק דרך קופת גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה היא מכשיר פיננסי-פנסיוני אשר הושק לראשונה בסוף 2016. מטרתו היא לעודד את הציבור להגדיל את החיסכון לפרישה, תוך אפשרות ליהנות משמירה על נזילות כספית. בדומה לתיקי השקעות ופוליסות חיסכון, קופות גמל להשקעה מנוהלות ע"י מנהלי השקעות מנוסים וניתן להשקיע דרכן באפיקים בורסאיים בשוק ההון.

והנה היתרונות המרכזיים של קופות הגמל להשקעה:

 • ניתן להפקיד אליהן עד עשרות אלפי ₪ בשנה: בקופת גמל להשקעה אתם יכולים להפקיד עד 70,913 ₪ בשנה (נכון ל- 2021). בדרך זו, תוכלו לפתוח קופת גמל לבני משפחה נוספים וליצור עבורם קופת חיסכון עתידית.
 • מעבר חופשי בין מסלולי השקעה: מלבד הגמישות בנזילות הכספית, ניתן לעבור בין מסלולי השקעה (ואפילו בין חברות המנהלות את קופת הגמל) מבלי שהדבר ייחשב לכם כ"אירוע מס".
 • פטור ממס על רווחי הון: כאמור, בקופת גמל להשקעה ניתן לשמור על נזילות כספית לכל אורך הדרך. לצד זה, אם מושכים את כספי הקופה לפני גיל 60, אז צריכים לשלם מס של 25% (זהו מס 'רווח הון' על הרווח הנצבר בקופה). מנגד, אם מושכים את הכסף לאחר גיל 60, אז יכולים לעשות זאת מבלי לשלם מיסים !

סיכום הבדלים בין תיק השקעות, פוליסת חיסכון וקופת גמל להשקעה:

השוואת אפיקי השקעה

מילות סיום

כדי לדעת האם תיק השקעות, פוליסת חיסכון או קופת גמל להשקעה הם הדרך הנכונה עבורכם להשקיע בשוק ההון, עליכם לעשות "שיעורי בית " ולהשוות כל אפיק אל המטרות והיעדים הפיננסיים שלכם. אם ברצונכם לעשות זאת באופן יסודי ומקצועי, אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לקשר אתכם (ללא עלות) אל מתכנן/ת פיננסים מנוסים!

בדיקה ,השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן