כלכלת טורקיה: לחיות בין מזרח למערב בעולם ההשקעות

השקעות

כלכלה מסורתית עם פוטנציאל גדול

כלכלת טורקיה נחשבת לכלכלה מתפתחת, כבר שנים רבות מדברים על הפוטנציאל הגדול שצריך לפרוץ קדימה. מאז תחילת המילניום, טורקיה עברה פיתוח כלכלי וחברתי מרשימים שהביאו להגדלת אפשרויות התעסוקה וההכנסה הפרטית. למרות שהמדינה נחשבת לחילונית חוקתית, בשנים האחרונות מפלגת הצדק של הנשיא טאיפ ארדואן רדפה אחר סדר יום איסלמיסטי ושחקה את הדמוקרטיה ואת הכלכלה בפרט. כיום, כלכלת טורקיה מונעת ממגזרי התעשייה והשירותים, אך חקלאות מסורתית עדיין מהווה כ-25% מהמשק הכללי.  למרות שהכלכלה הטורקית הוכיחה בעבר את חוסנה, ולמרות שמדובר בכלכלה בעלת פוטנציאל גדול, חוסר היציבות הפוליטית, משבר המטבעות ומיתון 2018 היו חלק מהגורמים שהרחיקו משקיעים זרים מהמדינה.

חקלאות היא חלק בלתי נפרד מכלכלת טורקיה, היא נחשבת ליצרנית הגדולה ביותר בעולם של אגוזי לוז, דובדבנים, תאנים, משמשים ורימונים. תעשיית גידול בעלי החיים הכוללת בשר, חלב, צמר וביצים תרמה ליותר מ-33% מערך התפוקה החקלאית של המדינה. טורקיה היא היצרנית השלישית בגודלה בעולם של שמן זית, ובכל שנה מייצרים במדינה כ-193.5 טון שמן.
התעשייה הטורקית מפותחת מאד, כאשר המדינה מייצרת בכל שנה כ-1.5 מיליון כלי רכב. שוק זה מתחלק ליצרניות מקומיות כמו Otokar, TEMSA ו-BMC יצרניות טנדרים, אוטובוסים ומשאיות. כמו כן, יצרניות רכב מהעולם אשר מייצרות בטורקיה כמו פיאט, יונדאי, טיוטה, הונדה ופורד. בשנת 2018 נכנסה לענף הרכב הטורקי שחקנית מקומית בתחום הרכבים החשמליים בשם TOGG.

כיצד משפיע הממשל על ההשקעות במדינה?

לדעת רבים, טורקיה צריכה לעבור רפורמות, ושינוים בממשל כדי להבטיח יציבות שלטונית, ובכך לעודד משקיעים זרים לבוא ולהשקיע במדינה. ברבעון הראשון של 2021, הכלכלה הטורקית חזרה לצמוח ב-7% אך אסור לשכוח כי הריביות נמוכות, סובסידיות ממשלתיות, ותקופה ממשוכת של סגר גרמה לפער גדול כל כך.
גם במרכז העצבים הפיננסים הממשל עדיין מתערב, כאשר 49% ממניות הבורסה מוחזקות על ידי השלטון המקומי, וחברות גדולות ומובילות מוחזקות על ידי הממשל.

אילו אפיקי השקעה ייחודיים מציעה טורקיה למשקיעים?

לסיכום, אפשר לומר שטורקיה תמשיך להיות מדינה מסקרנת ובעלת פוטנציאל עצום, היא תמשיך למשוך משקיעים ככל האפשר, והם יחפשו את האלטרנטיבות הטובות ביותר להרוויח מהקסם שהיא מציעה. למשקיעים ישראלים אשר מעוניינים לשלב את הכלכלה הטורקית בתיק ההשקעות חשוב להבין שיש מעט אלטרנטיבות, ניתן באופן ישיר תעודות סל על המדד הטורקי, ניתן באופן עקיף לבצע השקעה בשווקים מתפתחים. על פי מומחים חמשת המגזרים החזקים ביותר במדינה כיום הם:
1 ) טכנולוגיה, בשנים האחרונות טורקיה מובילה מהפכה של ממש בתחום ומקדמת מחקר ופיתוח
2 ) בנייה, נדל"ן ותשתיות
3 ) תחום הטקסטיל, טורקיה נחשבת לאחת המדינות המובילות בעולם
4 ) סקטור התעשייה, טורקיה מייצרת לוחמה צבאית, כלי רכב, ומכשור מתקדם
5 ) אנרגיה, סביבה ומחזור
ככל שטורקיה תייצב את השלטון, כך השקעות זרות יופיע ויקדמו את הכלכלה המקומית, לטורקיה ללא ספק יש פוטנציאל גדול, כרגע התוצר המקומי לנפש הוא כ-8 אלף דולר, לשם השוואה, התוצר המקומי הממוצע בארץ הוא כ-40 אלף דולר.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן