כלכלת אפריקה: היבשת האבודה או הדבר הגדול הבא?

כלכלת אפריקה

האדמה צמאה לגשמי ברכה

ליבשת אפריקה יש קסם מיוחד, זר לא יבין זאת, טבע עוצר נשימה, שטחים בלתי נגמרים, היבשת השנייה בגודלה בעולם והשנייה באוכלוסייתה מיד אחרי אסיה. לאפריקה קיים פוטנציאל כלכלי שהולך לאיבוד בסוואנות האין סופיות. אפריקה, היא יבשת שסובלת מעוני רב, על פי נתוני הבנק העולמי, אפריקה היא היבשת הענייה ביותר. מדינות רבות סובלות ממלחמות אזרחים. כלכלת היבשת מורכבת מסחר, מתעשייה ובעיקר מחקלאות. אפריקה, היא בית לכ-1.25 מיליארד בני אדם, יבשת מאד עשירה באוצרות טבע, חיות מיוחדות ותרבות קסומה. לאחרונה, עלייה במחירי הסחורות ומחשבות על תעשייה טכנולוגית, החזירו את הניצוץ והתקווה, מחשבות על זריחה במקום בו רואים בעיקר את השקיעה, אולי עכשיו כלכלת היבשת תעלה למסלול צמיחה לו מחכים שנים רבות. האם זאת שאגת האריה האפריקאי והאם כדאי להקשיב לה? בואו נדבר על זה.

מנוע צמיחה עולמי: שאגת האריה ויללת התנים

מצבה הכלכלי של יבשת אפריקה ללא ספק טעון שיפור, היא היבשת הענייה ביותר. אך גם תחת שרב כבד האדמה מצליחה להוציא ניצנים של תקווה. איך? כנראה שהאמונה מעולם לא עזבה. מאז 2013 אפריקה היא היבשת הצומחת ביותר עם קצב צמיחה שנתי של כ-5.4%, ועלייה שנתית של כ-6% בתוצר. נתון נוסף ומעודד בקרב שליש ממדינות היבשת קיימת צמיחה של כ-6%, וכ-40% מהמדינות מדווחות על צמיחה של בין 4%-5%. רבים בעולם כבר מבינים, אפריקה היא מנוע כלכלי שאי אפשר להתעלם ממנו. משבר הקורונה תפס את העולם לא מוכן, המגפה פגעה גם במדינות רבות באפריקה ובמיוחד בספקיות הנפט הגדולות כמו אנגולה וניגריה, אך על פי כלכלנים רבים, הערכות מדברות על נתוני צמיחה חיוביים בשנת 2021. במבט לאחור, האינדיקטורים הכלכליים של אפריקה מרשימים מאד, נתון הסחר צמח בכ-200% בפחות מעשור, אחרי שנים רבות מדברים באפריקה על כך שמשקיעים רבים מגיעים בגלל ההון האנושי, ובגלל ההזדמנויות הגדולות ולא בגלל האדמה ואוצרות הטבע שלה. אם בעבר, נפט וכרייה נחשבו לענפי ההשקעות המובילים, כיום הטלקומוניקציה, הקמעונות והשירותים מהווים את חוד החנית של הכלכלה הצומחת.

האתגרים הגדולים של היבשת?

האתגרים הגדולים ביותר ביבשת הקסומה הם בעיות תשתיות, פשיעה גדולה וחוסר יציבות שלטונית במדינות רבות. למרות זאת, ניתן לראות כי השקעות פנים אפריקאיות נמצאות בצמיחה מתמדת. מאז שנות ה-90 ועם תום המלחמה הקרה מדינות רבות הקימו מוסדות דמוקרטים, למרות שהעוני ירד באחוזים מסוימים, במדינות המובילות הוא עדיין מהווה בעיה גדולה למרבית היבשת, דבר שמסכן את הדמוקרטיה והופך אותה לשברירית. כבר ראינו בעבר מהפכות ואלימות ברחובות שדרדרו מדינות רבות. אתגר נוסף עבור מדינות רבות ביבשת יהיה הנפט, עבור מדינות מובילות, הנפט הוא מקור הכנסה עיקרי ומשמעותי, לכן, קריסה במחירי הנפט עלולה לפגוע בצמיחה ולהוביל מדינות מסוימות למיתון. בנוסף לכך, יהיה מעניין לראות כיצד ספקיות הנפט באפריקה יתמודדו עם צמיחתה של אנרגיה ירוקה ומתחדשת, שבסופו של דבר תוריד את המסך על תעשיית האנרגיה המסורתית. למרות הקלות והבירוקרטיה האפסית בהקמת עסקים בקרב המדינות המובילות ביבשת, דבר שעשוי בהחלט למשוך משקיעים רבים, התשתיות נמצאות הרחק מאחור, כבישי אפר, אזורי תעשייה ללא חיבור למים, חיבור חלקי לחשמל ועוד. הפוטנציאל באפריקה הוא בלתי נגמר, ויהיה מעניין לעקוב האם רצון טוב, פוטנציאל גדול ואמונה יצליחו הפעם להוביל את היבשת לזריחה מחודשת.

בדיקה ,השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן