מניית טסלה צונחת, והסיבה לא קשורה לשוק ההון

טסלה

אילון מאסק, מקים טסלה ואחד האנשים העשירים בעולם (לעיתים קרובות, כמו גם בעת הזו, המוביל ברשימה), מרבה לעורר סערה ציבורית באמצעות רשת הטוויטר. בסוף השבוע האחרון ערך מאסק סקר בין עוקביו ברשת ובו שאל אם לדעתם עליו למכור חלק מן המניות שלו בטסלה. מאסק הציג את השאלה כאילו היא קשורה לענייני מיסוי, נראה שחלק מן העסקאות נקבעו עוד זמן רב לפני הסקר. מאסק גם לא הזכיר בציוציו בטוויטר שיש לו אופציות למיליוני מניות שעליו להחליט אם לממש לפני אוגוסט הבא. תוצאות הסקר היו חד משמעיות: הקהל קבע כי על מאסק למכור חלק מאחזקותיו בחברה. התוצאה בפועל לא איחרה להגיע: ירידה של 16% בתוך יומיים בערכה של מניית טסלה. מאז עלה ערך המניה מעט אולם בסך הכול נראה שהיא נמצאת במגמת היחלשות.

מאסק צפוי למכור מניות בסכום כולל של כ – 21 מיליארד דולרים

בסקר שערך מאסק בטוויטר, הוא שאל את קהל העוקבים שלו אם לדעתם כדאי לו למכור 10% מאחזקותיו בטסלה. מכיוון ש – 58% מן העוקבים ענו בחיוב מאסק החל לבצע את המכירות וערך מניית החברה החל לרדת בהתאם.
נכון לעת הזו לא ברור אם מאסק יעמוד ברף 10% המכירה שעליהם דיבר בסקר, כדי להגיע לשם הוא יצטרך להיפטר מכ – 17 מיליון מניות ואפילו יותר אם הוא כולל בחישוב גם אופציות שניתנות למימוש בסך האחזקות שלו. האופציות שמאסק יוכל לממש נובעות ממענק גדול שקיבל בשנת 2012, מאסק כבר הזכיר בעבר שהוא מתכוון לממש בעתיד את האופציות ממענק זה. מסים על עסקאות כאלה בדרך כלל מכוסים באמצעות מכירה מידית של חלק מן המניות שנרכשות.

לא ברור אם הסקר הוא אכן הסיבה למהלך

יתכן שמימושי האופציות והמכירות הנלוות היו מבוצעים ללא קשר לתוצאות הסקר בטוויטר בהתחשב בכך שהן בוצעו במסגרת תכנית שנקבעה מראש. עם זאת תנאי תכנית כזו אינם כפופים לחשיפה פומבית ולמנהלים יש מרחב תמרון לבטל או לשנות אותם בכל עת. ברור שעצם עריכת הסקר ותוצאותיו גרמו לנפילה בערך מניית טסלה ולמחיקת כ – 50 מיליארד דולרים מן השווי הנקי האישי של מאסק.

הפעם האחרונה שמאסק מכר מניות טסלה הייתה בשנת 2016 אז מימש חלק מן האופציות שהיו ברשותו ומכר חלק מן המניות החדשות שנרכשו כדי לכסות מס הכנסה בסכום של כ – 590 מיליון דולרים. בהודעה אודות הסקר שהוא עורך, שפורסמה ב – 6 בנובמבר, כתב מאסק שהרבה מופק בזמן האחרון מרווחים לא ממומשים שהם אמצעי להתחמקות ממס ולכן הוא מציע למכור 10% מן המניות שלו בטסלה. כ – 3.5 מיליון עוקבים השתתפו בסקר וכ – 58% אחוז מהם הצביעו בעד מכירת המניות.

סביר להניח שמאסק צריך היה למכור מניות

מומחי מיסוי מציינים כי סביר להניח שמאסק היה צריך למכור מספר מסוים של מניות בשל האופן בו חלק מן האופציות שלו למניות בנויות. המיסים שהוא יהיה מחויב לשלם בעת מימוש אופציות כאלה עשויים להיות משמעותיים מאוד להגיע לסכום כולל של כ – 15 מיליארד דולרים. מכירת 17 מיליון מניות לפי ערך של כ – 1,000 דולרים למניה מעניקה סכום השווה ל – 17 מיליארד דולרים, מספיק כדי לכסות את תשלום המס הנדרש.

נכון לעת הזו מאסק נחשב לאיש העשיר ביותר בעולם עם הון עצמי של כ – 338 מיליארד דולרים כאשר 208 מתוכם הם במניות טסלה. עד לירידות כתוצאה מן הסקר, מחיר מניית החברה טיפס באופן חד למדי בשבועות האחרונים ולחברה יש שווי שוק של יותר מטריליון דולרים. טסלה לא משלמת למאסק משכורת ולכן אלא אם הוא מוכר מניות הוא אינו מייצר הכנסה חייבת במס.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן