מהסופר לנאסד"ק: העגלה החכמה הישראלית הראשונה בבורסה בארה"ב

טכנולוגיית קניות

בשבוע שעבר (21.12.21) הודיעה חברת A2Z הישראלית כי היא תתחיל להיסחר בבורסה בנאסד"ק החל מהשבוע הראשון של ינואר 2022. החברה, שנסחרת בבורסה הקנדית מאז דצמבר 2019, הציגה עליות שערים מאז ההודעה של מעל 35%. A2Z היא חברת טכנולוגיות ישראלית שבין השאר פיתחה בעבר רכיב קטן למניעת התלקחות רכבים לאחר תאונת דרכים. החברה עוסקת בעיקר בפתרונות בתחום הרכבים והתחבורה, בתחום הצרכנות והקמעונאות, בתחום האנרגיה,  בתמיכה טכנית ועוד. העגלה החכמה של A2Z נקראת Cust2mate והיא הוטמעה במספר חנויות מרשת יוחננוף. פריסת העגלות ברשת בוצעה לפני למעלה משנה אולם לאחרונה נאספו העגלות לביצוע עדכוני תוכנה ושיפורים. גם רשת EverGreen ורשת Morton Williams, שתיהן רשתות קמעונאות גדולות בארה"ב, הטמיעו את העגלות החכמות של Cus2mate בחנויות שלהן. האם זה הזמן להשקיע בחברות המייצרות טכנולוגיית העגלות חכמות, שחברת A2Z אינה הייצוג הישראלי היחיד הישראלי ביניהן?

ההצלחה האיטית של עגלות סופר חכמות

עגלת הקניות החכמה של A2Z מאפשרת שימוש כולל בפלטפורמה, כולל שקילת מוצרים (כמו פירות וירקות), סריקת ברקודים של מוצרים ואפילו תשלום. זאת, לעומת העגלה החכמה של שופיק למשל, המוטמעת בימים אלו בסניפי החנויות מבית שופרסל. עגלה זו אינה שוקלת ואינה גובה כספים – לקוח המעוניין לרכוש מוצרים שקילים יבצע זאת בנקודות שקילה במתחמים הפזורים בחנות, יבחר במערכת השקילה את המוצר הנשקל ויקבל מדבקה עם ברקוד מחיר לסריקה בעגלה. היתרון הגדול של המערכת של שופיק הוא ההתקנה המהירה שלה, ללא צורך בתכנון וביצוע של תשתיות בחנויות עצמן. אולם ללא ספק, העגלה החכמה של A2Z מעניקה ללקוחות שירות מקיף יותר. האם זה פועל, הלכה למעשה? בשלב התחלתי זה, לא מאוד ברור איזה מהפתרונות לחנויות חכמות, כולל קופות חכמות ועגלות חכמות, יהפוך להיות זה המספק ללקוחות את אותה התחושה הנכספת של טיול ואיסוף מוצרים ללא חוויית התשלום, העמידה בתור לקופות והסריקה בנפרד של כל מוצר בעגלה לפני היציאה מהחנות. נכון להיום, מרשתות רבות בעולם ומהרשתות שכבר פרסו עגלות או קופות חכמות בארץ, אנחנו יודעים כי הטכנולוגיה החדשה נתקלת ב"חבלי לידה", מספקת פתרונות אמינים רק באופן חלקי, ונתקלת בבעיות תפעוליות כמו סריקות לא מדוייקות, מגבלות תוכנה ותפעול, פתרונות חלקיים לצרכי הלקוחות, וכמובן – שגיאות של לקוחות המביאות לעריכת חשבון שאינה מתאימה לתכולת העגלה.

A2Z היא לא החברה היחידה בשוק, גם לא בשוק הישראלי

בשנתיים האחרונות אנחנו רואים תנופה של פיתוח פתרונות חכמים עבור הרכישות בסופר. בין השאר, נזכיר חברות כמו שופיק (שאת העגלות החכמות שלה כבר אפשר לראות בסניפים בודדים של שופרסל כאשר התכנית היא לבצע הטמעה כוללת במאות סניפים של שופרסל, רשת הפארם BE ורשתות הקמעונאות לקהל החרדי מטעם הרשת), Walkout, שמטמיעה את העגלות החכמות שלה ברשת מחסני השוק, Tracxpoint וסופרסמארט שפועלות במגוון רשתות בגרמניה, באיטליה, ברומניה ובעוד מדינות, ואינן משווקות את העגלות החכמות שלהן בארץ. A2Z היא הראשונה מבין החברות הישראליות שיצאה להנפקה בבורסה בארה"ב, וכאמור צפויה להתחיל להיסחר בבורסה של נאסד"ק, לפי שווי שוק של 210 מיליוני דולרים, בהתאם לשווי השוק לפי היא נסחרת בבורסה הקנדית. בחודש האחרון עלה מחיר מניות החברה בבורסה הקנדית בכמעט 50%, בעקבות בשורת ההנפקה בארה"ב, אולם לא ברור שטכנולוגיית העגלות החכמות בסופר נמצאת בשלב בשל מספיק על מנת להיחשב להשקעה יציבה. האם ערך המניה ימשיך לעלות באופן דרמטי שמתאים להשקעות קצרות טווח? לאחר עליה של 50% וכשתאריך ההנפקה כבר כאן – קשה לדעת מה יהיה כיוון השינויים במחיר המניה, ולא ניראה כי מדובר בעליות שערים בטוחות.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

סקטור התעשייה 2020

המצעד השנתי של SKN – סקטור התעשייה 2020

סקטור התעשייה בשוק ההון מורכב ממניות ומוצרי השקעה בתחומים כמו ייצור, מכונות, תחבורה, תעופה וחלל, ביטוח, ועוד. אפשר להגיד שחלקים נרחבים מהמוצרים המוכלים בסקטור התעשייה…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן