השקעות בבורסה או השקעות אלטרנטיביות?

השקעות אלטרנטיביות

השקעות בבורסה – רקע

הבורסה היא זירה של היצע וביקוש המורכבת מניירות ערך כמו אג"ח (איגרות חוב), מט"ח (מטבע חוץ), קרנות סל, חוזים, נגזרים ועוד כאשר אנחנו, הציבור (וגם חברות וגופים מוסדיים) יכולים לבצע בהם מסחר שוטף במטרה לייצר רווח. הבורסה בישראל היא "הבורסה לניירות ערך בתל אביב" וכל מי שמעוניין לסחור דרכה יכול לעשות זאת באמצעות "חבר בורסה" – אחד מתוך 24 הבנקים או בתי ההשקעות הגדולים בישראל (כגון אלטשולר שחם, מיטב דש, הלמן-אלדובי ונוספים). הפעילות המרכזית בבורסה הינה מסחר במניות (Stocks) – ניירות ערך אשר מונפקות ע"י חברות במטרה לגייס הון מציבור המשקיעים הרחב. כל מניה מהווה פיסת בעלות ואף יכולה להקנות זכויות הצבעה וזכות להשתתף בחלוקת רווחים (דיבידנדים).

מהם היתרונות של השקעות בבורסה?

 • חברי הבורסה אשר דרכם מתבצע המסחר, מפוקחים באופן הדוק ע"י הבורסה והרשות לניירות ערך. מבחינה זו, אתם יכולים ליהנות בטוחים כי הכסף שלכם ינוהל באופן בטוח (ממש כמו ניהול של הכסף בבנק).
 • הזדמנות להשקיע בנכסים עם פוטנציאל רווחיות גבוה יותר מאשר זה של תוכניות חיסכון רגילות המתקשות להשיג תמורה בסביבה של ריבית אפסית.
 • חשיפה אל מגוון שווקים, בארץ ובעולם, מה שמאפשר לבצע פיזור הון יעיל ולהפחית ככל הניתן את רמת הסיכון בהשקעה.
 • במסחר דרך חבר בורסה שהוא בית השקעות – אתם נהנים מיתרון של ניהול מקצועי של מנהל השקעות מנוסה אשר חי ונושם את השווקים 24/7. מבחינה זו, אינכם צריכים להגיע עם ידע או ניסיון קודמים בהשקעות בבורסה.
 • בהשקעות בבורסה הכסף נשאר נזיל וניתן למשוך אותו תוך זמן קצר ברמה של ימים בודדים.

מהם החסרונות של השקעות בבורסה?

 • השקעות בבורסה הן לא לכל אחד. אם אתם רוצים לסחור בצורה מסודרת ולנהל תיק השקעות באופן מקצועי, אתם צריכים שיהיה לכם הון פנוי של 300,000 ₪ וצפונה.
 • הבורסה מאופיינת ברמת תנודתיות גבוהה, כאשר ניירות הערך הנסחרים בה (מניות בעיקר) מושפעים מפרמטרים רבים: פרסום דוחות כספיים, נתוני מאקרו-כלכלה, המלצות של אנליסטים, תמורות ושינויים טכנולוגיים, פוליטיקה ועוד.
 • תשלום עמלות קניה ומכירה ומיסוי משתנה על ניירות ערך שונים.

השקעות אלטרנטיביות – רקע

השקעות אלטרנטיביות, כשמן, מהוות חלופה להשקעות "מסורתיות" בשוק ההון. במילים אחרות, אלו השקעות חוץ-בורסאיות אשר מתמקדות בנכסים שאינם סחירים כגון נדל"ן, קרנות גידור, תשתיות, אנרגיה מתחדשת, טכנולוגיה, הלוואות חברתיות (P2P), פרייבט אקוויטיס (קרנות השקעות פרטיות), ונצ'ורס קפיטל פאנד'ס (קרנות הון סיכון), סחורות, מטבעות דיגיטליים (שוק הקריפטו) ועוד. בעבר, רק מעטים נחשפו להשקעות מסוג זה ואילו היום הן הולכות וצוברות תאוצה בקרב משקיעים רבים – גדולים וקטנים כאחד.

מהם היתרונות של השקעות אלטרנטיביות?

 • היתרון המשמעותי של השקעות אלטרנטיביות הוא שאין להן קורלציה עם שוק ההון. כלומר, הן לא מושפעות מתנודות בשווקים מה שהופך אותן, במקרים מסוימים, לסולידיות יותר.
 • השקעה בסקטורים מתחומים רבים המאפשרת ליצור פורטפוליו מגוון אשר יכול להפחית את רמת הסיכון הכוללת.
 • אופציה לקבלת דיבידנדים על בסיס רבעוני.
 • במקרה של השקעות נדל"ן דרך קרנות השקעה ייעודיות – מנהלי הקרנות דואגים לאינטרס של המשקיע דרך העמדת "תעודות ביטחון" חזקות כמו שיעבוד על הנכס וקבלת ערבות אישית מצד היזם.
 • שימוש באסטרטגיות השקעה מגוונות שמטרתן היא להגן על הכסף של המשקיע (רלוונטי בעיקר לקרנות גידור).

מהם החסרונות של השקעות אלטרנטיביות?

 • השקעות אלטרנטיביות מצריכות "אורח רוח פיננסי" שכן הן לא מאפשרות רמת נזילות גבוהה כמו זו המתאפשרת בהשקעות הבורסאיות. מבחינה זו, השקעות אלטרנטיביות תתאמנה בעיקר למשקיעים מתוחכמים עם ראייה לטווח ארוך.
 • במקרה של קרנות השקעה פרטיות – יתכנו עלויות של דמי ניהול גבוהים.
 • קשה להעריך במדויק את שווים של נכסים שונים.

שורה תחתונה – השקעות בבורסה או השקעות אלטרנטיביות?

התשובה לכך היא גם וגם, השקעות אלטרנטיביות לא צריכות לבוא על חשבון השקעות סחירות בבורסה.
השקעות בבורסה מאפשרות נזילות כספית – מה שלא קיים לרוב בעולם ההשקעות האלטרנטיביות.

אם אתם רוצים שיהיה לכם פורטפוליו אופטימאלי, כזה המשלב בין טווח השקעה רצוי לרמת סיכון סבירה, הדרך הנכונה להשיג זאת היא לגוון; לבנות תיק השקעות אשר מורכב מנכסים בורסאיים לצד נכסים אלטרנטיביים שאינם סחירים.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

תיק השקעות מנוהל

תיק השקעות מנוהל, בוא נדבר על זה!

למה אני צריך תיק השקעות מנוהל? "המשקיע הממוצע מספר רק על הרווחים ועל ההצלחות, בשורה התחתונה מחקרים מוכיחים שכ- 85% מהם מפסידים את כספם בגלל…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן