השקעה במט"ח: איפה השקל ביחס למטבעות מרכזיים אחרים?

השקעה במט"ח

במהלך שנת 2021 רכש בנק ישראל מעל 30 מיליארד דולרים בניסיון למתן את התחזקות השקל אל מול המטבע האמריקאי. האינטרס המשותף לשמור על יציבות של סל המטבעות הבולטים אחד מול השני משרת לא רק את המטבעות שנחלשים בזירה הבין לאומית אלא את הכלכלות כולן, למשל, כשמחירי הייבוא והייצוא משתנים באופן משמעותי עקב השינויים בשערי המטבעות.

אל מול המטבעות הגדולים שנחלשים, השקל הישראלי בולט ביציבותו ושויו היחסי עולה. זה לא רק בשל ירידות הערך של המטבעות הגדולים, אלא גם בשל המאפיינים היציבים של הכלכלה הישראלית, בימי פוסט קורונה. איפה השקל עומד ביחס למטבעות הגדולים בשוק המט"ח? והאם זה הזמן להיפטר מהדולרים?

איך קרה שהשקל שומר על שווי גבוה ויציב?

רבות מהמדינות המערביות מתמודדות עם ההשלכות רחבות ההיקף של הקורונה על פעילות המשק והכלכלה. בין השאר, אנחנו רואים אינפלציה משתוללת גם בארה"ב וגם במדינות אירופה, והורדות ריבית שכבר התרחשו באנגליה ומתוכננות להתרחש לאורך כל שנת 2022 וגם 2023 בארה"ב למשל. משבר האנרגיה פגע גם הוא בשוק באופן משמעותי, והערים קשיים על מסלולי התובלה והאספקה בימים של מחסור עובדים, נהגים ומסלולי תובלה פנים מדיניים ובין לאומיים בכל העולם. כל אלה השפיעו על שווי המטבעות של המדינות הגדולות, ביניהן אמריקה עם הדולר, מדינות ארה"ב עם היורו ואפילו סין עם היואן הסיני. בישראל האינפלציה נשמרת, לפחות בינתיים, ברמות שאינן עולות על התחזיות והמאפשרות לשמור על שוק מאוזן. אנחנו רואים גל של התייקרויות מחירים, גם בסופר, גם במסעדות המזון המהיר וגם ברשתות הגדולות למיניהן – אולם אלה עדיין לא הביאו לפתחנו עלייה בשיעורי האינפלציה ברמה שתשחק את המטבע המקומי. השקל הישראלי שומר על יציבות ושווי גבוהים, וביחס למטבעות אחרים שפחות שומרים על ערכם – הוא הופך יקר יותר.

מה מצב השקל אל מול המטבעות הבולטים בשוק המט"ח?

בשנה האחרונה, ראינו מטבעות גדולים שערכם נשחק והשקל עבר ייסוף לעומתם. הנה סיכום קצר של שנת 2021 בשוק המט"ח עם המטבעות הבולטים בעולם:

הדולר: התחיל את השנה בשער של בערך 3.3 שקלים ומסיים אותה בשער של כ – 3.12, ירידה של כמעט 5% בשווי הדולר אל מול השקל. בחמש השנים האחרונות, אגב, איבד הדולר כמעט 18% אל מול השקל הישראלי.

האירו: בתחילת ינואר 2021 היה מחיר האירו בשקלים 3.95 ₪, והוא מסיים את השנה עם שווי של 3.52 ₪ לאירו – ירידה של כמעט 11%. בחמש השנים האחרונות האירו פחת ביחס לשקל בכ – 12% אולם הוא ראה גם תקופות של עליות שערים נאות בתקופה זו.

לירה שטרלינג בריטית: איבדה השנה כ – 5% ביחס לשקל

היין היפני: איבד השנה כ – 14.5% ביחס לשקל הישראלי.

הרנמינבי, או היואן הסיני, איבד השנה כ – 3.5% ביחס לשקל הישראלי.

מה אנחנו למדים מהיחס בין מחיר השקל הישראלי למחירי מטבעות חזקים אחרים בעולם?

הכלכלה הישראלית נמצאת באיזון מפתיע לאחר שנתיים של נגיף הקורונה, והנתונים של המשק הישראלי הם מרשימים אפילו יותר כשמשווים אותם לנתוני כלכלות אחרות בעולם. מי שבוחרים לפזר השקעות על בסיס גיאוגרפי ובשוק המט"ח, עשויים לגלות שזה זמן נהדר להחזיר את הכספים הביתה ולהשקיע במוצרים ומניות בשוק הישראלי המשגשג. לצד אלה, חשוב גם לדעת שבהשקעות, רכישת מוצרים יציבים במחירים נמוכים עשויה להתגלות כהחלטה רווחית מאוד, עבור מי שיש להם את הזמן להמתין לתוצאות, השקעה בדולר, באירו, או במטבעות גדולים אחרים עשויה להוכיח את עצמה כרווחית מאוד בטווח זמנים ארוך יותר.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן