קופות גמל הן מכשיר חיסכון לטווח ארוך אשר יכול לשמש כחיסכון פנסיוני. בדומה לחיסכון בקרן פנסיה שכירים החוסכים בקופת גמל מבצעים הפרשות חודשיות לקופה ישירות מתלוש השכר והמעסיק משתתף בהפקדות אלה. גם עצמאיים החוסכים בקופות גמל מבצעים הפרשות חודשיות לקופה. נציין כי קופות גמל להשקעה, למרות הדמיון בשם, הם מוצר שונה בתכלית, אינן מיועדות לחיסכון פנסיוני (לא יכולות לבוא במקום חיסכון בקרן פנסיה או בביטוח מנהלים), וניתן למשוך את הכספים מהן בכל שלב.
נהוג לחלק קופות גמל לשלוש קבוצות, קופות גמל לחוסכים עד גיל 50, קופות גמל לחוסכים בני 50 – 60 וקופות גמל לחוסכים מגיל 60 ומעלה. כמו מכשירי חיסכון רבים אחרים, ישנן לא מעט קופות גמל (כמחצית מקופות הגמל המובילות הפועלות בארץ) אשר הניבו תשואה שלילית ב – 12 החודשים האחרונים. להלן השוואת ביצועי קופות גמל מובילות לפי חלוקה לקבוצות שפורטו לעיל. 

השוואת קופות גמל 2022

כידוע, שנת 2022 לא הביאה עימה, עד כה, בשורות טובות ויציבות למשקיעים – גם לא לאלה שבוחרים להשקיע דרך מוצרים מנוהלים כמו קופות גמל. מבין כל קופות הגמל בישראל, רק קופה אחת מציגה תשואה חיובית השנה, זוהי קופת הגמל של סלייס במסלול רג”ח עם תשואה מאז תחילת השנה של 1.54%. שיאנית ההפסדים מאז תחילת השנה היא קופת הגמל של הפניקס לבני 60 ומעלה, עם הפסד של 4.48%.

מכיוון שקשה היה לצפות שקופות הגמל יציגו תשואות שונות מאלה שאנחנו רואים לרוחב שוק ההון, נציג להלן גם נתונים של תקופה ארוכה יותר שהם נכונים לשנת 2022, על מנת להציג סיכום ריאלי יותר שלפיו ניתן לקבל בחירה בין קופות גם מוצלחות יותר או פחות בניהולן.

השוואת התשואות של קופות גמל לחוסכים עד גיל 50

מבין קופות הגמל המיועדות לחוסכים עד גיל 50 הייתה זו קופות הגמל “כלל תמר עד 50” שהשיגה את התשואה הגבוהה ביותר בחמש השנים האחרונות, 35.86%. קופה זו הניבה תשואה חיובית של 0.28% בשנה האחרונה. דמי הניהול הממוצעים לשנת 2021 עמדו על 0.45%, מדד שארפ ממוצע לחמש שנים 0.76 והיקף נכסי הקופה הוא 2,161 מיליוני שקלים. קופה זו מבצעת השקעות ברמת סיכון גבוהה יחסית למסלולים האחרים המותאמים לגיל החוסך.

קופת הגמל “אלפא מור תגמולים מדרגות עד 50” פועלת פחות מחמש שנים (החלה לפעול ב -27/12/2018) והיא שהשיגה את התשואה הגבוהה ביותר בשלוש השנים האחרונות, 48.14%. קופת גמל זו מבצעת השקעות ברמת סיכון גבוהה יחסית לזו הנהוגה במסלולים האחרים המותאמים לגיל החוסך. בשנה האחרונה השיגה הקופה תשואה חיובית של 1.25%. דמי הניהול הממוצעים לשנת 2021 היו 0.7%, היקף נכסי הקופה 1,371 מיליוני שקלים. 

השוואת התשואות של קופות גמל לחוסכים מגיל 50 עד 60

מבין קופות הגמל המובילות לחוסכים מגיל 50 עד 60 זו שהניבה את התשואה הגבוהה ביותר בחמש השנים האחרונות היא “מיטב דש גמל לבני 50-60”, 32.55%. קופה זו היא השנייה ברשימה מבחינת תשואה בשלוש השנים האחרונות, 23.15%. דמי הניהול הממוצעים לשנת 2021 היו 0.49%, מדד שארפ ממוצע לחמש שנים 0.84 והיקף נכסי הקופה 10,269 מיליוני שקלים.
קופת הגמל “אלפא מור תגמולים מדרגות 50-60” פועלת פחות מחמש שנים (וותק הקופה 4.4 שנים), היא הניבה את התשואה הגבוהה ביותר לשלוש השנים האחרונות בקבוצת קופות הגמל לבני 50-60, 39.68%. דמי הניהול הממוצעים לשנת 2021 היו 0.67%, היקף נכסי הקופה הוא 8,554 מיליוני שקלים. הקופה מבצעת השקעות ברמת סיכון בינונית יחסית לשני המסלולים האחרים המותאמים לגיל החוסך. 

השוואת התשואות של קופות גמל לחוסכים מגיל 60 ומעלה

בקבוצה זו הקופה שהניבה את התשואה הגבוהה ביותר בחמש השנים האחרונות היא “מיטב דש לבני 60 ומעלה”, 25.24%. קופה זו היא השנייה ברשימה מבחינת גובה התשואה בשלוש השנים האחרונות, 17.75%. הקופה מבצעת השקעות ברמת סיכון נמוכה יחסית לשני המסלולים האחרים המותאמים לגיל החוסך. דמי הניהול הממוצעים לשנת 2021 היו 0.46%, מדד שארפ הממוצע לחמש השנים האחרונות 0.88 ולקופה נכסים בהיקף של 5,185 מיליוני שקלים.
את התשואה הגבוהה ביותר בשלוש השנים האחרונות הניבה קופת הגמל “אלפא מור תגמולים מדרגות 60 ומעלה”, 24.95%. וותק הקופה 4.4 שנים, דמי הניהול ששולמו בממוצע בשנת 2021 היו 0.68%, היקף נכסי הקופה 4,126 מיליוני שקלים. הקופה מבצעת השקעות בסיכון נמוך יחסית לזה המקובל בקופות המותאמות לשתי קבוצות הגיל האחרות.

רוני מור
*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

  * אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

  בוקר כלכלי 12.7.24: סגירה מעורבת בארה”ב וחיובית באירופה, השווקים במזרח לקראת סגירה מעורבת, הנפט עולה, המתכות היקרות נחלשות, השקל מאבד מערכו ובקריפטו עליות מתונות הבוקר
  • ליאור מור
  • 6 דק’ קריאה
  • לפני 6 שעה

  בוקר כלכלי 12.7.24: סגירה מעורבת בארה”ב וחיובית באירופה, השווקים במזרח לקראת סגירה מעורבת, הנפט עולה, המתכות היקרות נחלשות, השקל מאבד מערכו ובקריפטו עליות מתונות הבוקר בוקר כלכלי 12.7.24: סגירה מעורבת בארה”ב וחיובית באירופה, השווקים במזרח לקראת סגירה מעורבת, הנפט עולה, המתכות היקרות נחלשות, השקל מאבד מערכו ובקריפטו עליות מתונות הבוקר

  ארצות הברית המסחר בוול סטריט יפתח בהמשך היום והחוזים על המדדים המרכזיים מצביעים על פתיחה מעורבת. אמש, המדדים סגרו במגמה

  • לפני 6 שעה
  • 6 דק’ קריאה

  ארצות הברית המסחר בוול סטריט יפתח בהמשך היום והחוזים על המדדים המרכזיים מצביעים על פתיחה מעורבת. אמש, המדדים סגרו במגמה

  כלכלנים מובילים פסימיים . להקשיב להם או לא ?
  • אור שושן
  • 8 דק’ קריאה
  • לפני 9 שעה

  כלכלנים מובילים פסימיים . להקשיב להם או לא ? כלכלנים מובילים פסימיים . להקשיב להם או לא ?

   כלכלנים מובילים פסימיים . להקשיב להם או לא ? כותב: שגיא חבסוב, מנהל השקעות לקוחות כשירים. בעולם ההשקעות והכלכלה, תחזיות

  • לפני 9 שעה
  • 8 דק’ קריאה

   כלכלנים מובילים פסימיים . להקשיב להם או לא ? כותב: שגיא חבסוב, מנהל השקעות לקוחות כשירים. בעולם ההשקעות והכלכלה, תחזיות

  בשלושת החודשים האחרונים נרשמה ירידה מתמשכת באינפלציה בארצות הברית, מה שמעיד על יציבות כלכלית והתאוששות בשווקים. הנתונים החדשים פורסמו במועדים הבאים:
  • siteguru
  • 4 דק’ קריאה
  • לפני 22 שעה

  בשלושת החודשים האחרונים נרשמה ירידה מתמשכת באינפלציה בארצות הברית, מה שמעיד על יציבות כלכלית והתאוששות בשווקים. הנתונים החדשים פורסמו במועדים הבאים: בשלושת החודשים האחרונים נרשמה ירידה מתמשכת באינפלציה בארצות הברית, מה שמעיד על יציבות כלכלית והתאוששות בשווקים. הנתונים החדשים פורסמו במועדים הבאים:

  בשלושת החודשים האחרונים נרשמה ירידה מתמשכת באינפלציה בארצות הברית, מה שמעיד על יציבות כלכלית והתאוששות בשווקים. הנתונים החדשים פורסמו במועדים

  • לפני 22 שעה
  • 4 דק’ קריאה

  בשלושת החודשים האחרונים נרשמה ירידה מתמשכת באינפלציה בארצות הברית, מה שמעיד על יציבות כלכלית והתאוששות בשווקים. הנתונים החדשים פורסמו במועדים

  בוקר כלכלי 11.7.24: צפי לפתיחה שלילית בארה”ב, באירופה נעילה חיובית ובאסיה לקראת סגירה ירוקה, הנפט מתחזק אחרי כמה ימים של ירידות, בקריפטו התנודתיות נמשכת, השקל מתחזק והבורסה בת”א תיפתח לאחר נעילה שלילית אתמול
  • אור שושן
  • 6 דק’ קריאה
  • לפני 1 ימים

  בוקר כלכלי 11.7.24: צפי לפתיחה שלילית בארה”ב, באירופה נעילה חיובית ובאסיה לקראת סגירה ירוקה, הנפט מתחזק אחרי כמה ימים של ירידות, בקריפטו התנודתיות נמשכת, השקל מתחזק והבורסה בת”א תיפתח לאחר נעילה שלילית אתמול בוקר כלכלי 11.7.24: צפי לפתיחה שלילית בארה”ב, באירופה נעילה חיובית ובאסיה לקראת סגירה ירוקה, הנפט מתחזק אחרי כמה ימים של ירידות, בקריפטו התנודתיות נמשכת, השקל מתחזק והבורסה בת”א תיפתח לאחר נעילה שלילית אתמול

  ארצות הברית המסחר בוול סטריט יתחדש אחר הצהריים והחוזים על המדדים המרכזיים מאותתים על פתיחה שלילית מתונה. אמש, הבורסות בניו-יורק

  • לפני 1 ימים
  • 6 דק’ קריאה

  ארצות הברית המסחר בוול סטריט יתחדש אחר הצהריים והחוזים על המדדים המרכזיים מאותתים על פתיחה שלילית מתונה. אמש, הבורסות בניו-יורק