הסקטורים של העתיד

סקטורי החדשנות

לקראת תום הרבעון הראשון של שנת 2021, שנה אחרי שנת הקורונה המסיימת עשור שורי של עליות שערים רציפות, אנחנו יכולים להגיד: הכללים משתנים. אנחנו רואים מיליוני משקיעים צעירים מפורום רדיט שלרגע מנערים לחלוטין את המשקיעים הוותיקים והשורטיסטים ומפילים – או מזניקים לשמיים, מניות שאיש לא שמע עליהם. זהו כוח ההמונים; אנחנו רואים חברות מונפקות שנמאס להם מהבירוקרטיה והן מתאגדות עם חברות ספאק, שהוקמו במיוחד לצורך זה, וחוסכות את ה"טרטור" שבפרסום דו"חות טרם הנפקה; אנחנו רואים, כמובן, את שוק ההשקעות האלטרנטיביות פורח, עם מיליארדים של דולרים המושקעים באפיקים מחוץ לשוק ההון – מה שמסמן בבירור את הצורך ביותר גמישות ופחות תקנות, את החיפוש אחר אלטרנטיבות ואולי אפילו את חוסר האמון או הצורך לרענן את השורות, בהתנהלות של שוק ההון.

אנחנו רואים סקטורים שחשבנו שיתרוממו (כמו למשל סקטור הקלינטק) – והם מדשדשים במקום. אנחנו רואים סקטורים שקיבלו תנופה מחודשת, לא ברור מניין (כמו סקטור הסחורות שנסחר במחירים מאמירים והולכים). מה יהיו הסקטורים שיתפסו את מקומן של ההשקעות המסורתיות בעתיד הקרוב? כמה מחשבות בעניין, לפניכם.

התיישנות המדדים ומחשבות על אסטרטגיות השקעה חדשות

אחת הדרכים להשקיע באופן עצמאי בשוק ההון הייתה, כמעט מאז ומעולם, השקעה במכשירים מחקי מדד. האמרה הנפוצה "אי אפשר להכות את המדד" מעבירה את המסר כי השקעה במדד היא השקעה שתוביל – ממש בקלות – לתשואות הכי גבוהות שתוכלו להשיג, כל זמן שאתם לא מנהלי השקעות מנוסים שמשקיעים זמן ומשאבים בניהול התיק שלכם.

האם זה עדיין נכון? יש מי שיאמרו כי המדדים, ובמיוחד המדדים הכלליים שאינם מדדים של סקטורים ספציפיים, מתיישנים ואינם "מספקים את הסחורה" עוד. בחודשים האחרונים אנחנו רואים תנודתיות גבוהה גם בשערי המדדים – בדיוק הנושא שהשקעה במדדים אמורה להגן על משקיעים מפניו.

מה במקום מוצרים מחקי מדד? כדאי לשקול מוצרי השקעות אלטרנטיביים המאפשרים סל של יתרונות בתיק השקעות וניהול מקצועי ודינאמי של ההשקעות.
כמו כן, מוצרי השקעה כמו פוליסות חיסכון או קרנות סל מנוהלות – ETFs. מוצרים כמו אלה, הנחשבים מוצרי השקעות מסורתיים, מאפשרים למשקיעים קטנים וגדולים לקבל שירותי ניהול השקעות מקצועיים.

תחומי חדשנות ששווה לבחון

בנוסף לאפיקים אלטרנטיביים המאפשרים השקעות מגודרות שייתכן שבעתיד הקרוב יכו את המדדים, כדאי לשקול השקעה לטווח ארוך בתחומי חדשנות. בשנים האחרונות תחומי החדשנות כמו סקטור הפוד-טק (חדשנות בפיתוח אוכל, כמו למשל פיתוח בשר מתורבת), סקטור הקלינטק (העוסק בייצור אנרגיה ממקורות חלופיים, כמו שמש, רוח, ואנרגיה גיאותרמית), ונוספים. גם ההשקעות בקנאביס עלו בשנים האחרונות וזכו להצלחה מסחררת.

אולם בתחילת 2021, כל אלו נחשבים הבשורות של אתמול. היום, אנחנו מדברים על סקטורי מחקר בתחומים חדשניים כמו חקר החלל, חקר הגנום האנושי (המכונה גם המהפיכה הגנומית), ועוד. שווה לעקוב אחר תחומי חדשנות – אולם השקעה בכאלה תדרוש ידע וניהול אקטיבי של תיק ההשקעות שלכם.

בחירה גיאוגרפית בסקטורים

המשבר שהביא איתו וירוס הקורונה הצליח להשפיע בצורה אחרת על שווקים, אולם בכל העולם ראינו נטייה של השווקים "לאסוף את עצמם" ולהכניס פנימה חלק מן הייצור במקום להיסמך על ייבוא ושיתוף פעולה עם מדינות שמעבר לים. על כן, שווקים שונים עושים דרך שונה ומפתחים סקטורים שונים – מה שללא ספק מייצר הזדמנויות להשקעה. לא נדבר כאן על האהבה המחודשת למניות ארביטראז' הנמכרות במספר שווקים במחירים שונים, מפני שכאן מדובר על מסחר יומי, ואנחנו מדברים פחות על ניצוח הזדמנות רגעית ויותר על השקעות לטווח ארוך. כן נוכל להזכיר, שבשווקי המזרח הרחוק, בשווקים של ארה"ב ובשווקים של אירופה, סקטורים שונים מתפתחים ותופסים תאוצה – ופותחים דלתות להזדמנויות גם להשקעות לטווח ארוך עבור משקיעים.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן