ניהול תיק השקעות: הסקטורים והמדדים שנפגעו מהתפרצות הקורונה, ואיפה הם היום?

תיק השקעות

לכולנו ברור שלטלטלה עזה כמו זו שהביאה עמה מגפת הקורונה מוכרחות להיות השפעות מרחיקות לכת על סקטורים כאלה ואחרים במשק. משקיעים ואנליסטים רבים פועלים על מנת לנסות ולהבין אלו סקטורים עשויים להיפגע ואלו דווקא צפויים להתחזק. עם פרוץ המשבר, אי שם בתחילת 2020, שווקים רבים בעולם חוו ירידות שערים חדות. כך למשל בחודשים פברואר – מרץ 2020 השלים מדד נאסד"ק, המייצג בעיקר את סקטור ההיי – טק והטכנולוגיה, ירידה בת 27%. מדד הדאו ג'ונס, המייצג ענפים מסורתיים יחסית לאלה של מדד נאסד"ק, השלים אותה תקופה ירידה בת 35%. ההתרסקויות היו חדות אולם עד מהרה הבינו משקיעים כי מדובר במשבר מסוג מיוחד, משבר גלובלי המנוהל בדרך שעוצמתה עזה מאוד ביחס להיקף הנזק לו המשבר גורם, או עלול לגרום לו, אם לא ינוהל כהלכה.
תובנות דוגמת הנ"ל הובילו להתאוששות מהירה יחסית ותחילת היווצרות פערים בין סקטורים שאכן ספגו פגיעה קשה ואחרים שעבורם הקורונה היא בשורה טובה, כמו למשל ענקיות הטכנולוגיה וחברות מסחר אלקטרוני שנהנו מהבידודים והסגרים והציגו גרפי רווח עולים. משבר הקורונה אולי רחוק מלהיות מאחורינו אולם מספיק זמן חלף כדי שנוכל לנסות לנתח, אלו סקטורים צפויים להיפגע, בטווח הקצר והארוך, אלו צפויים דווקא לפרוח בעקבות המשבר ועל אלו סקטורים לא נראה שיש למשבר הקורונה השפעה משמעותית.

סקטור הפיננסים והבנקאות

סקטור הבנקאות נראה תחילה כסקטור שספג מהלומה קשה בצל משבר הקורונה. אחד הסימנים לכך היה צניחת מדד דאו ג'ונס וההתאוששות האיטית ממנה. אולם, ככל שהזמן המשיך לחלוף הסקטור התחזק עד כדי כך שנכון לאוגוסט 2021 מדד דאו ג'ונס השלים את שאיבד בחודשים הראשונים של שבר הקורונה ואף המשיך וטיפס הרבה מעבר לכך. באמצע פברואר 2020 צנח הדאו ג'ונס מרמה של כמעט 30,000 נקודות, היא הרמה הגבוהה ביותר שהיה בה עד אז, לרמה של כ – 19 אלף נקודות, הרמה בה היה בתחילת 2016. אולם, לקראת סוף 2020 כבר השלים הדאו ג'ונס טיפוס חזרה לרמתו טרום המשבר. נכון לאוגוסט 2021 הדאו ג'ונס שוב שובר שיאים ועומד על כ – 35 אלף נקודות, רמה בה לא היה מעולם.

סקטור הבילויים, התיירות והנופש

סקטור שנפגע באופן ברור ובולט ממשבר הקורונה הוא סקטור התיירות והנופש. גם כיום, לאחר שישנם חיסונים והאנושות למדה הרבה על התמודדות עם הקורונה, עדיין קשה הרבה יותר לטוס ולצאת לחופשות ביחס לימים שלפני התפרצות הקורונה. במדינות רבות צריך להיבדק לפני ההגעה וגם לאחריה, לעיתים דורשת מדינת היעד ימים של בידוד, בדיקות שנדרשים לעשות תוך כדי החופשה הן סיכון שכן אפילו תוצאת "חיובי שגוי" פירושה שיבוש תוכנית החופשה כולה.

סקטור המסעדות ובתי האוכל

בדומה לתיירות ונופש גם סקטור המסעדנות נפגע קשות מן הקורונה. היו מדינות בהן בתי אוכל, בתי קפה, גלידריות וכדומה היו סגורים לגמרי במשך חודשים ארוכים. במדינות אחרות, ישראל בכללן, מסעדות נפתחו ונסגרו ונאלצו לפעול תחת מגבלות נוקשות. אין פלא שענף זה נפגע, חשוב לשים לב שישנם בתי עסק מתחום המסעדנות אשר מצליחים להסתגל למציאות החדשה ולהמשיך לשגשג, למשל באמצעות הוספת שירות משלוחים או איסוף עצמי.

סקטור התרבות והספורט

תרבות וספורט הן מותרות וככאלה סקטור זה נפגע קשות במהלך החודשים הראשונים של משבר הקורונה. עם חלוף הזמן מסתבר שהקהל אינו שוכח את הקבוצות והאוהדים צמאים לשוב לטריבונות. ספורטאים התקשו תחילה להאמין שתחרויות כה חשובות, אליהן התכוננו במשך זמן רב, מתבטלות ונדחות. אולם, גם אולימפיאדת טוקיו נערכה לבסוף, תחרויות ללא קהל, הופעות במקומות פתוחים, הופעות מול קהל מצומצם ופתרונות נוספים מאפשרים לסקטור התרבות והספורט לשוב למעין שגרה בריאה.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן