הנפילה של אוורגרנד ענקית הנכסים והפיננסים היא הסנונית הראשונה המבשרת על השלכת בשוק ההון?

אוורגרנד

עם מעל 800 פרויקטים פעילים בכל רחבי סין, אוורגרנד היא יזמית הבניה השנייה בגדולה בסין ואחת הגדולות בעולם. ביום שני האחרון ענקית נכסים נוספת, פנטסיה פיספסה את תשלום האג"ח על סך 206 מיליון דולר ועושה רושם שאוורגרנד הייתה הסנונית המבשרת על שינוי מזג האוויר בבורסות העולם. נכון להיום, אוורגרנד פרסמה אזהרת רווח והיא צפויה לעמוד בפני הליך "הבראה" מטעם ממשלת סין, במהלכו חברות נדל"ן ובנייה אחרות במדינה יסיימו את הפרויקטים של החברה וימסרו את הנכסים לכמיליון וחצי לקוחות שרכשו נכסים מטעם החברה. איך ההתמוטטות של ענקית הנדל"ן הסינית עשויה להשפיע על שוק ההון, ומה צופן העתיד?

בעשרים השנים האחרונות ראינו זינוק עצום בתחום הנדל"ן בסין, עד כדי כך שבשנת 2019, היקף המכירות של נכסים מקבלנים בסין עמד על מעל 2.5 טריליון דולר – יותר מ – 10% מכלל התל"ג של המדינה באותה שנה. החברה הסינית שעמדה בחוד החנית של שוק הנדל"ן בסין וזו הנחשבת ליזמית הנדל"ן השנייה בגודלה במדינה, היא חברת אוורגרנד. ענקית הנדל"ן והנכסים הסינית שנכון לסוף שנת 2020, מנהלת מעל 800 פרויקטים בהליכי בנייה שונים ברחבי סין, החברה מעסיקה באופן ישיר כ – 200,000 איש ומספקת באופן עקיף עבודה לעוד כמעט 4 מיליוני סינים במדינה. בשנתיים האחרונות, נראה כי המצב הכלכלי של אוורגרנד מתערער. בדומה  לחברות בנייה אחרות, גם אוורגרנד מימנה חלק ניכר מההוצאות שלה באמצעות הלוואות אולם כבר ברבעון השלישי של שנת 2020 פרסמה החברה אזהרת רווח, ועם חובות של מעל 300 מיליארד דולר, צל כבד של חששות וההאטה בשוק הבנייה בסין בתוספת רגולציות חדשות מטעם הממשלה – אוורגרנד עומדת בפני תהום ופשוט לא תעמוד בהחזרי החובות שצברה.

ממשלת סין גם הפעם לא עוזרת

כ – 1.5 מיליון סינים ממתינים בשלב זה לקבלת מפתח לנכסים שרכשו בפרויקטים שונים של אוורגרנד, שדירוג האשראי שלה צונח עד כדי כך שאותם רוכשים מתקשים לקבל הלוואות נוספות למימון הרכישה של הנכס מטעם החברה. בעוד אין ספק שהתמוטטות של חברת הנדל"ן הגדולה בסין תשפיע באופן נרחב לא רק על השוק המקומי בסין אלא גם על שווקים במדינות אחרות, ועל שוק ההון באופן כללי. הממשלה בסין לא עוזרת לחברת הנדל"ן להתאושש. רגולציות חדשות שפורסמו לאחרונה, ואשר יקשו על אוורגרנד ליטול עוד הלוואות או לממן את החזר ההלוואות שכבר נטלה, מפחיתות אפילו יותר את הסיכויים, הנמוכים ממילא, של החברה להתאושש. ביחד עם הקושי לעמוד בהחזרי החובות שלה, קיים סיכוי גבוה שאוורגרנד תמצא את עצמה בתוך זמן קצר בתהליך "הבראה" בניהול קרוב של ממשלת סין. הממשלה מדברת על הליך של "ארגון מחדש" כאשר לא ברור בשלב זה מה יהיו ההשלכות שלו, ואפשר להניח כי מטרתו העיקרית תהיה לצד כמובן שמירה על כוחה של הממשלה בהתערבות הכלכלית הזו, שמירה על יציבות שוק הנדל"ן בפרט השוק הסיני תוך כדי הפחתה למינימום של קריסת יזמית הנדל"ן והנכסים.

המניה של אוורגרנד ופנטסיה מספרות את כל הסיפור

בחצי שנה האחרונה מניות הנדל"ן הסיניות מספרות את הסיפור בצורה הטובה ביותר. אוורגרנד איבדה בשנה האחרונה כ-85% משוויה כאשר נסחרה בשער של 20.4 דולר הונג קונגי, וכעת נסחרת בשער 2.95 דולר הונג קונגי. את עיקר הנפילה בשווי המניה אפשר לראות בחצי שנה האחרונה כאשר החברה איבדה 79% משוויה, כעת נסחרת החברה לפי שווי שוק של 39 מיליארד דולר הונג קונגי. חברת פנטסיה אשר פספסה את תשלום האג"ח האחרון שלה ביום שני האחרון איבדה בשנה האחרונה כ-65%, אז נסחרה החברה בשער של 1.6, וכעת נסחרת החברה בשער של 0.56 סנט הונג קונגי, החברה נסחרת על פי שווי שוק של 3.23 מיליארד דולר.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

משכנתא

הוזלה במשכנתאות – האמנם?

#המשווה – צרכנות חכמה בסוף שנת 2020 הודיע בנק ישראל שהוא מבטל את ההגבלה על שיעור המשכנתא שניטלת בריבית פריים – החלטה שהתקבלה בשנת 2011…

נדל"ן אלטרנטיבי או דירה להשקעה?

נדל"ן אלטרנטיבי או דירה להשקעה?

#המשווה – צרכנות חכמה הישראלים כל כך אוהבים דירות להשקעה, האם זה כלכלי? אין ספק שמשקיעים שיכולים להרשות לעצמם לרכוש נכס נדל"ן, נמצאים בקצה העליון…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן