זינוק של 18.5% בהיקפי הייצוא של ישראל – בעיקר בזכות ההייטק, הסטארט אפ, ו…. צים

צים

שנת 2021 היתה שנה פנומנאלית עבור המשק הישראלי. על אף נגיף הקורונה שבהחלט עוד נותן את אותותיו ומשפיע על שוק ההון, על הייצור והתובלה, על המחירים והמלאים ועל עוד היבטים – אנחנו רואים שהשוק הישראלי לא מושפע ממשבר האנרגיה העולמי (בעיקר בשל ייצור ואספקה של גז טבעי באופן אנדוגני), שהאינפלציה אשר נותנת את אותותיה בכל השווקים באירופה ובארה"ב כרגע לא מוציאה את המשק הישראלי מאיזון, השקל עושה חייל אל מול מטבעות חזקים בעולם, ועכשיו, על פי נתוני הלמ"ס שהתפרסמו לאחרונה, אנחנו רואים ששנת 2021 גם היתה שנת שיא מבחינת היקפי הייצוא במדינה – עם ייצוא בהיקפים של מעל 135 מיליארדי דולרים ועלייה של 18.5% בהיקפי הייצוא ביחס לשנת 2020.

מה אנחנו מייצאים?

על פי אותו הדו"ח שפורסם על ידי הלמ"ס, מעל 50% מסך היקף הייצוא מישראל הוא דווקא ייצוא של שירותים, ורק 49% מתוך כלל הייצוא הישראלי הוא של סחורות. נטיית הכף לטובת ייצוא השירותים מהווה שינוי היסטורי במבנה הייצוא של ישראל והיא נובעת מהצמיחה הדרמטית בשוק ההייטק והייצוא של שירותי מחשוב, דיגיטל וסייבר מישראל לעולם. חברות ישראליות המספקות שירותים כאלה הציגו עליה של כ – 140% בסך השירותים המוצעים למדינות מעבר לים. דרך אגב, עיקר הייצוא מישראל מיועד ליבשת אמריקה, שם ראינו גידול של מעל 6% השנה, למדינות אירופה, שם ראינו גידול של כ – 5%, לאסיה, שם הגידור במהלך 2021 עומד על כמעט 10%, ובשיעורים זניחים גם לאפריקה ואוסטרליה.

בשנה של שרשרת אספקה מקרטעת – צים עשתה חייל

מחירי התובלה באופן כללי עלו בעשרות אחוזים במהלך שנת 2021, ובכלל זה גם מחירי התובלה הימית. לצד העלויות שהולכות ותופחות גם האלטרנטיבות לתובלה, בים או באוויר, הצטמצמו: חברות קטנות פשטו רגל, חברות תעופה צמצמו באופן דראסטי את תכיפות הטיסות הן עבור מטוסי תובלה והן עבור מטוסי נוסעים ששימשו לתגבור אפשרויות התובלה בשטחי האחסון. מי שהרוויחה ממיעוט האפשרויות היא חברת התובלה צים, שדיווחה על עלייה של 260% בפעילות שלה ורווחי שיא של כ – 4.5 מיליארדי דולרים.

מניית החברה משקפת את ההצלחה שצים נהנתה ממנה השנה: בששת החודשים האחרונים עלה מחיר מניית צים ביותר מ – 45.5%. ב – 12 החודשים האחרונים עלה מחיר מניית צים ב – 411%, וייתכן שעליות השערים של מניית צים צפויות להמשיך בעתיד הקרוב.

גם הייבוא גדל

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, לא רק בשיעורי הייצוא בישראל היתה שנת 2021 שנה היסטורית – אלא גם בשיעורי הייבוא, שעלו בשנת 2021 בכ – 24.5% ביחס לשיעורי הייבוא של ישראל במהלך שנת 2020. חשוב לזכור שבמהלך שנת 2021 התקבלו תקנות המקלות הן על הייצוא והן על הייבוא של מוצרים מסויימים לישראל, כולל פתיחת שוק המזון לתחרות במוצרים שונים כמו מוצרי חלב, וביטול מיסי ייבוא ברכישת מוצרים לשימוש אישי בענפים מסויימים. הייבוא גדל, אגב, בשיעורים גבוהים מהייצוא, והביא עימו עלייה בגירעון המסחרי של מעל 10 מיליארדי שקלים.

על פי כל המדדים, ניראה שהשוק הישראלי מזנק מעלה

כשהאינפלציה במדינות גוש האירו כבר מזמן זינקה מעבר ל – 5%, כשהורדת הריבית הראשונה בארה"ב צפויה ממש בימים הקרובים, והיא בוודאי לא תהיה אירוע יחיד מסוגו השנה, כשהדולר והאירו צוללים מטה ושיעורי החוב הלאומי מרקיע שחקים – ניראה שלשוק ההון והמשק הישראלי, שמצליח לשמור על יציבות ואפילו צמיחה בתנאים של אי וודאות, יש הרבה מה להציע – בין השאר, גם למשקיעים.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן