נורבגיה מצהירה: 100% רכבים חשמליים עד 2025 והרבה לפני כל העולם

רכבים חשמליים

נורבגיה מצביעה ברגליים: על אף יעד רחוק יותר להפסקה מוחלטת של מכירת רכבים בעלי מנועי בעירה פנימית, העסקאות בפועל מכתיבות קצב מהיר יותר ונראה שנורבגיה מוותרת לחלוטין על רכבים מזהמים כבר בעוד כשלוש שנים. המודעות במדינה גדלה כאשר בשנת 2012 היו פחות מ-10 אלף כלי רכב חשמליים והיברידים ובשנת 2020 מספרם צמח לכ-464 אלף.

ממשלות רבות בעולם פועלות בנחישות רבה הרבה יותר מזו בישראל לעודד מעבר לשימוש ברכבים חשמליים. במדינות שונות אף הוצבו יעדים מעשיים, כמו למשל הפסקה מוחלטת של מכירת רכבים מזהמים בתוך פרק זמן קבוע מראש. ממשלת נורבגיה הציבה בעבר את שנת 2025 כשנת יעד להפסקה מוחלטת של מכירת רכבים בעלי מנועי בעירה פנימית במדינה. מסתבר כי בנורבגיה כוחות השוק מכתיבים מציאות מוצלחת עוד יותר מכפי שהממשלה יכולה הייתה לצפות מבחינת צמצום פליטת גזי חממה ומלחמה בשינויי אקלים. נראה כי כבר באפריל 2022 יחדלו הנורבגים לחלוטין מרכישת רכבים בעלי מנועי בעירה פנימית וכל רכב חדש שיעלה על כבישי המדינה יהיה חשמלי.

נורבגיה מובילה בעולם במעבר לשימוש ברכבים חשמליים בלבד

מזה כמה שנים שמסתמן שנורבגיה תהיה המדינה הראשונה שעל כבישיה ינועו רכבים חשמליים בלבד, כיום נראה שנורבגיה מתקדמת אל עבר יעד ירוק זה במהירות רבה מכפי שניתן היה לתאר. שנת 2025, יעד מוקדם לכל הדעות, הייתה השנה בה אמורה להיפסק בנורבגיה מכירת רכבים בהם מותקן מנוע בעירה פנימית. חשוב להבהיר שהכוונה היא גם לרכבים היברידיים המצוידים במערכת הנעה כפולה, בחשמל ובגז טבעי, בנזין או דיזל. בפועל, נתח הרכבים הפולטים זיהום כלשהו במכירות רכבים חדשים הלך ודעך בקצב מהיר מן הצפוי. נראה שלעם בנורבגיה נמאס מרכבים מזהמים והם מעדיפים רכבים חשמליים אפילו אם צריך להקפיד לחבר אותם לטעינה גם בבית וגם בעבודה. מנתונים שמפרסם משרד התחבורה הנורבגי עולה כי בשנת 2019 אחוז הרכבים ללא מנוע חשמלי שנמכרו בנורבגיה עמד על 21%, ובשנת 2020 כ-50% מן הרכבים החדשים שנמכרו בנורבגיה היו חשמליים לגמרי. לאור מגמות אלה ההערכה כיום היא שעוד לפני אמצע 2022 תיפסק לגמרי רכישת רכבים מזהמים ועל כבישי נורבגיה יחלו לעלות אך ורק רכבים חדשים מדגמים חשמליים לגמרי, כל זאת ללא צורך ברגולציה נוספת.

תהליך שהואץ בזכות תמיכה ממשלתית ברחשי הלב הטבעיים בעם

ניתן ללמוד רבות מן ההישג של נורבגיה בתחום המעבר לשימוש ברכבים חשמליים, הישג המייצג מגמה חיובית גורפת בכל הקשור לביצוע שינויים הדרושים לשם מלחמה בהתחממות הגלובלית והתפתחות דפוסי מזג אוויר קיצוניים. נראה כי הצבת יעדים מאתגרים היא מהלך פתיחה חשוב שאחריו מוכרחים לבוא מהלכים נוספים התומכים בו, במקרה זה חוקי מיסוי המעניקים הטבות למי שרוכשים רכבים ידידותיים לסביבה והקמת די נקודות טעינה בערים. נדרש שיתוף פעולה בין הממשלה, שביצעה את חלקה, והאוכלוסייה המעדיפה לאמץ ככל שניתן אורח חיים בריא והתנהלות ידידותית לסביבה.

14 מתוך 15 המכוניות הנמכרות ביותר הן חשמליות

בשנת 2021, עד כה, דגם הרכב הנמכר ביותר בנורבגיה היה טסלה מודל 3, אחריו ברשימה אמנם רכב היברידי, טויוטה ראב 4, אולם את 13 המקומות הבאים ברשימה תופסים שוב רכבים חשמליים לגמרי כגון פולקסוואגן ID.4, וולוו XC40, אאודי e-tron, מוסטנג מאץ' E ועוד. מכיוון שכיום רכבים חשמליים מציעים טווח נסיעה שאינו נופל משמעותית משל רכב בעל מנוע שורף דלק החיסרון המשמעותי היחיד שלהם הוא זמן טעינה ארוך יחסית. תדלוק בבנזין, דיזל או גז טבעי, אורך דקות ספורות בעוד שרכב חשמלי צריך להישאר מחובר לטעינה זמן ניכר ומשתנה, על פי זמני הטעינה בעמדות טעינה מהירות יותר ופחות. הקמת מספיק עמדות טעינה מאפשרת לעם בנורבגיה להשלים עם החיסרון, להעדיף רכבים חשמליים ולחבר אותם לטעינה לא רק בבית ובעבודה כאשר מסופק היתרון של עמדות טעינה לעובדים, אלא גם ברחבי העיר. אצלנו במהלך 2019 הכריזה הממשלה על כוונה להקים 2,500 עמדות טעינה בתוך שנה כאשר בפועל הוקמו כמה עשרות עמדות כאלה בלבד.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

חברת ניקולה

ניקולה – משא לעולם אחר

מדברים על אהבה וגלגלים העולם והטכנולוגיה מתקדמים במהירות וסוחבים אחריהם את האנושות כמשא. עד לפני מספר שנים היה הרושם שתעשיות ותיקות נשארו מאחור, היום הטכנולוגיה…

השוואה ובדיקת תיק השקעות מנוהל ללא עלות

פורטל השקעותוחדשנות  SKN הינו פורטל הפיננסים והחדשנות הצומח בישראל, מטרת הפורטל הינה להנגיש את תחומי הכלכלה, את תחום שוק ההון, תחום הפנסיוני, החדשנות בעולם לציבור…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן