האם ארץ הסמבה חוזרת לריקוד הכלכלי?

השקעות

כתב: דור אסף

ברזיל היא המדינה החמישית בגודלה בעולם, המדינה מונה כ-214 מיליון תושבים והיא מדורגת בין הכלכלות הגדולות בעולם. ענפי הכלכלה המובילים והחשובים של ברזיל הם חקלאות, נפט וגז. כיום, ברזיל נחשבת לשוק הגדול ביותר באמריקה הלטינית לאנרגיה מתחדשת, כאשר אחוז הייצוא לארה"ב מסכם ב-14%. מוצרי הייצוא המובילים מהמדינה הם פולי סויה המהווים כ-15% מסך הייצוא, ציוד ואלקטרוניקה מתחום התחבורה המהווים כ-10%, נפט ומוצריו כ-9%, ייצוא בשר מהווה כ-8%. לאחר משבר קורונה קשה, ולאחר אתגרים כלכלים קשים, יצאנו לבדוק לאן צועדת ארץ הסמבה והאם היא עוד תחזור לרקוד את הריקוד הכלכלי.

האוכלוסייה של ברזיל מונה כיום מעל 214 מיליון בני אדם. כאשר העשירון העליון של המדינה עשיר פי 85 מהעשירון התחתון. כרבע מאוכלוסיית המדינה משתכר בפחות מדולר אחד ביום, כ-45 מיליון בני אדם לערך. ולכ-40% אין תשתיות מים וביוב תקינים. ברזיל עדיין לא התאוששה ממשבר הקורונה, וכ-43% ממשקי הבית במדינה עדיין מקבלים סיוע חירום מהממשלה כתוצאה מנגיף הקורונה שגרם לפגיע קשה בתוצר המקומי. כלכלת ברזיל החלה להידרדר ככל הנראה מיד לאחר מלחמת העולם השנייה, שילוב של שחיטות שלטונית, וחוסר בתשתיות כלכליות ביחס למדינות המערב. לפני מספר שנים עבר המדינה משבר חמור שהוביל לעלייה דו ספרתית באבטלה לכ-15%
המשבר הוביל לירידה משמעותית במחירי הסחורות, מחירי הסויה ירדו בכ-40%, ומחירי הסוכר ירדו בכ-50%.

הגורמים שהובילו למשבר הכלכלי החמור במדינה היו:

1) מדיניות פיסקלית מרחיבה ופחיתות בהשקעות זרות שגרמו ליחס חוב תוצר גדול.
2) ירידת מחירי הנפט גולמי, סויה, עפרת ברזל וסוכר, אשר מהווים 30% מייצוא של ברזיל.
3) משבר פוליטי ושחיתויות בממשלה.
4) עלייה באינפלציה מ-6% בשנת 2014 ל- 11% בשנת 2016.
5) העלאת הריבית מ-7.5 בשנת 2013 ל- 14% בשנת 2015.
6) תלות במחירי הסחורות.

המהפך של כלכלת ברזיל

כלכלת ברזיל היא בין הכלכלות הגדולות בעולם, ברזיל נחשבת לאחת מ-10 המדינות המפיקות נפט הגדולות בעולם, היא חלק ממדינות ה-BRIC, מונח שהוגדר בתחילת שנות ה-2000 המתאר מדינות בעלות פוטנציאל כלכלי לצמיחה משמעותית.
הבורסה הברזילאית היא לא לאנשים בעלי לב חלש, המסחר מנהל בתנודתיות גדולה, כאשר מדד ה-IBOV  עולה ויורד בצורה חדה, כלכלנים רבים סבורים כי יש לברזיל את היכולת לחזור ולצמוח, מאמינים כי בעשור הקרוב הכלכלה עשויה לגדול בשליש, וזאת באמצעות עידוד השקעות זרות במדינה כחלק מהתאוששות הכלכלית של המדינה. אחת הרפורמות שעשה פאולו גוודס היא העלאת גיל הפרישה לגברים ונשים, הצעה שהובילה לחיסכון של כ-308 מיליארד דולר בשנים הקרובות, לירידה בגרעון הממשלתי.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן