הטעות של ג'ק מא עולה הרבה מאד כסף: עליבאבא מאבדת 400 מיליארד דולר מתחילת השנה, ג'ק מא מאבד 20% מהונו האישי

עליבאבא

ג'ק מא הפך לסמל של הצלחה ושגריר עסקי של סין במערב. רבים ראו בנער שנדחה מכל מקום אפשרי והצליח לסלול את דרכו לפסגת עולם העסקים מודל לחיקוי. בשנת 1994 עולמו השתנה כאשר שמע על האינטרנט, בשנת 1999 ייסד את עליבאבא אתר סחר לעסקים, מא גייס כ-500 אלף יואן ומאז עליבאבא לא הפסיקה לצמוח כאשר ב-2020 שווי החברה הגיע לכ-850 מיליארד דולר. לאחרונה בעקבות שלל התבטאויות בתקשורת נגד הממשל הסיני והרפורמות מא נענש ומשלם מחיר יקר מאד. חברת עליבאבא איבדה מתחילת השנה ב-40% וכ-400 מיליארד דולר משווי השוק שלה, ג'ק מא איבד 10 מיליארד דולר או 20% מהונו הפרטי. בשלב זה לא נראה כי הממשל הסיני מתכוון לעצור את הרגולציה והחוקים נגד חברות הטכנולוגיה אשר מאבדות בכל יום מיליארדי דולרים והסוף לא נראה באופק בשלב זה

ג'ק מא נמצא בלב הסערה, המיליארדר הסיני האהוב היה רחוק מרחק נגיעה להפוך לאיש העשיר ביותר בסין ובין לילה הפך לאויב העם מספר אחד אשר מאבד תוך מספר חודשים 20% מהונו הפרטי, על פי הערכות מא איבד כ-10 מיליארד דולר מתחילת שנה, וחברת עליבאבא איבדה נכון ליום המסחר האחרון כ-40% השווים כ-400 מיליארד דולר. למה השלטון בסין החליט להילחם באחד מאנשי העסקים המובילים בעולם והאם השלטון לא יורה לעצמו ברגל בסופו של דבר?

איך הכל התחיל?

חברת עליבאבא צמחה מחנות מקווה המנוהלת מדירתו של מא באמצע שנות ה-90 לאחת מענקיות הטכנולוגיה ולאחד החברות הגדולות ביותר בעולם. על פי הערכות יש לחברה כ-800 מיליון משתמשים במגוון שירותים כמו קניות מקוונות, מחשוב ענן ובינה מלאכותית. ככל שהחברה התפתחה מא קיבל תיאבון גדול יותר ובמיזם האחרון והנוצץ שלו Ant Group הוא נאם נאום שינוי במחלוקת ואמר כי החברה שואפת לחולל מהפכה בבנקאות בסין ובאמצעות זאת להרחיק את מרכז הכוח ממוסדות השלטון המסורתיים. כמו כן האשים מא את הבנקים הסינים בכך שנשארו מאחור ביחס למערכות פיננסיות ודיגיטליות בעולם. אמירות אלה הכעיסו את השלטונות בסין ועל פי דיווחים הגיעו לידיעת הנשיא שי ג'ינפינג. מאז עושה רושם שסין נלחמת בצורה חזיתית בג'ק מא ובעסקיו.

הסינים מחמירים את הרגולציה

עד מהרה זומנו מא ובכירים בעולם העסקים מקורבים אליו לפגישה עם הרגולטור, אין איש יודע מה בדיוק נאמר בפגישה אך מיד לאחר מכן בוטלה ההנפקה הגדולה ביותר של ANT  בנאסד"ק, החברה הייתה אמורה לצאת להנפקה על פי שווי שוק של 280 מיליארד דולר ולהפוך להנפקה הגדולה ביותר בהיסטוריה. מיד לאחר מכן ג'ק מא נעלם לתקופה קצרה, הוא נצפה משחק גולף באי הטרופי הסיני היינאן ועושה רושם שהוא הבין כי הוא חייב לשמור על פרופיל נמוך מול שלטון שיכול לעשות כמעט כל דבר. לאחרונה הממשל בסין שוקל גישה מחודשת, חוקים ותקנות מול ענקיות הטכנולוגיה, עליבאבא ספגה קנס של 2.8 מיליארד דולר מהממשל בסין לאחר שבחקירת החברה התברר כי היא ניצלה את מעמדה והתנהלה כמונופול. מאז הממשל הסיני ממשיך להילחם בחברות הטכנולוגיה כמו DiDi  ו- Tencent אשר מחזיקות הרבה מאד כסף ומידע ועלולות להוות איום על המשטר בסין. בטווח הקרוב מניות הטכנולוגיה הסיניות ימשיכו לרכז עניין ותנודתיות גבוהה.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן