מיטב דש תחזיר למשקיעים 400 מיליון שקלים

מיטב דש

קופת גמל היא מוצר השקעה מהשכיחים בישראל, היא מיועדת לחיסכון ארוך טווח לתקופת הפנסיה ונהנית מהטבות מס לחוסכים שכירים ועצמאיים. דמי הניהול המשולמים בקופת הגמל משפיעים באופן מהותי על אטרקטיביות הקופה, בעיקר מפני שמדובר בדרך כלל במוצר חיסכון לטווח ארוך. באוגוסט 2021 ניתן פסק דין שחייב את קופת הגמל מיטב דש, מקופות הגמל הפופולאריות בישראל, להחזיר כספים לעמיתים עקב גביית דמי ניהול שלא כדין. בדצמבר, נקבע כי על קופת הגמל להחזיר לעמיתים החוסכים דרכה כמעט 400 מיליוני שקלים כהחזר דמי ניהול שנגבו ביתר. מי שזכאים לקבל את הפיצויים שנקבעו יזכו להחזר לחשבונם על סך כ – 3,200 ₪. מדובר בתביעה ייצוגית של שני עמיתים שאושרה כייצוגית עוד בשנת 2015. עד כמה גובה דמי הניהול משפיעים על החיסכון לטווח ארוך, ואיך יודעים שקופת הגמל גובה דמי ניהול על פי דין?

הגובה הממוצע של דמי ניהול בקופות גמל בישראל

בישראל מוצרי החיסכון לתקופת הפנסיה, כמו קרנות פנסיה, קופות גמל, קרן השתלמות, וגם קופת גמל להשקעה (שהיא מעין ייצור כלאיים שאינו משמש כערוץ חיסכון פנסיוני ואינו נהנה מהטבות המס בחיסכון) גובים דמי ניהול הנחלקים לשתיים: דמי ניהול מהקרן שנצברה ודמי ניהול מההפקדה החודשית. שני אפיקי התשלום לדמי ניהול מוגבלים על פי חוק, ובקופת גמל הגובה המירבי של דמי ניהול המותרים לגבייה על ידי הקופה הם 1.05% לכל היותר מהקרן, ועוד 4% לכל היותר מההפקדות.

הלכה למעשה, הקופות גובות דמי ניהול בסכומים משתנים. דמי הניהול מצבירה נעים בין 0.8% לשיעור המרבי של 1.05%, ודמי הניהול מההפקדות נעים בין 0% ל – 4%, השיעור המרבי לגבייה על פי חוק. האטרקטיביות של קופות הגמל השונות, אם כן, משתנה על פי הסכום שכבר נחסך בקרן וגובה ההפקדות החודשיות של כל עמית. ככל שהסכום שכבר נחסך בקרן הוא גבוה יותר, כך המשמעות של דמי הניהול הנגבים מן הצבירה היא גדולה יותר.

בחישוב עלות דמי ניהול לחמש שנים בחיסכון שבו הקרן עומדת על 100,000 ₪ וההפקדה החודשית 1,000 ₪, מרבית קופות הגמל בישראל יגבו דמי ניהול לחמש שנים שמתקרבות ל – 10% מכלל הסכום (בין 9,000 ל – 10,000 ₪ דמי ניהול לחמש שנים בהצטרפות לא ישירה). מי שחסכו כבר כ – 500,000 ₪ ומפקידים בכל חודש כ – 2,000 ₪ לקופת הגמל שלהם ישלמו בממוצע קרוב ל – 30,000 ₪ בחמש שנים עבור דמי הניהול.

החזר של כמעט 400 מיליוני שקלים

התביעה הדרמטית הוגשה על ידי שניים מעמיתי מיטב דש בקופת גמל בהסכם ייחודי בין צה"ל לבנק הפועלים, במסגרתו מיטב דש התחייבה שלא לגבות דמי ניהול. שני התובעים הצטרפו לקופת הגמל בשנים 1969 ו – 1984, וגילו כי על אף ההסכם, מיטב דש העלתה לאורך השנים את תשלום דמי הניהול מהעמיתים. כאמור, בתביעה הייצוגית שאושרה כזו בשנת 2015 ורק לאחרונה התקבל בה פסק הדין, מחוייבת קופת הגמל מטעם מיטב דש להחזיר לקובצת עמיתים 399,984,000 ₪. המשמעות היא מעל 3,000 ₪ שיוחזרו לחשבון החוסכים של מי שנפגעו מהגבייה היתרה של דמי הניהול בקופת הגמל, ועוד מעל מיליון שקלים פיצוי לכל אחד משני התובעים ושכר טרחה בסכום כולל של מעל 15 מיליוני שקלים לעורכי הדין ובאי הכוח של התובעים.

מדובר בעשרות אלפי עמיתים שמנהלים את קופת הגמל שלהם בבית ההשקעות מיטב דש והצפויים לקבל החזרים לחשבונם בעתיד הקרוב (על פי פסק הדין, קופת הגמל נדרשת לבצע את כלל תשלומי ההחזרים עד לחודש מרץ 2022). ערעור שכבר הוגש לבית המשפט העליון מטעם מיטב דש עשוי לדחות את מועד העברת התשלומים.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

פאנטום האופרה של רולס רויס

האם רולס רויס לומדת לדבר שפה חשמלית חדשה? מאז ומתמיד סמלי סטטוס ייחדו אנשים שונים בתקופות שונות, הן באו במגוון גדול של אפשרויות שונות אשר…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן