דמי ניהול על מה ולמה? (מדריך פיננסי)

דמי ניהול

דמי ניהול – רקע כללי

אנו פוגשים אותם בקרנות הפנסיה, ההשתלמות, הביטוחים וכו' אך לא לכולנו ברור מדוע אנו משלמים את הדבר הזה שנקרא "דמי ניהול". אז למען הסדר הטוב, בואו נעשה לכם קצת סדר:

דמי ניהול הם עמלה הנגבית על ידי בנקים, בתי השקעות וסוכנויות ביטוח בעבור ניהול חשבונות ומוצרים פיננסיים כגון עו"ש, פוליסת חיסכון, ביטוח מנהלים, קופת גמל, תיק השקעות ועוד. במילים אחרות, דמי ניהול הם תשלום עבור השירות שאנו מקבלים מן הגופים הנ"ל אשר דואגים לנהל בעבורנו נכסים פיננסיים מגוונים.

מבחינת עלויות, דמי ניהול עשויים לנוע בין עשיריות אחוזים לאחוזים בודדים, אך המנעד הזה שעל פניו נשמע נמוך יכול להיות מתורגם לעשרות ועד מאות אלפי שקלים בטווח הארוך. עם זאת, יש לחדד, כי ניתן להתמקח ולנהל משא ומתן על גובה התשלום הסופי של דמי הניהול. וכעת, נעבור לדבר על דמי ניהול ב – 2 מכשירים פיננסיים מוכרים: חיסכון פנסיוני ותיק השקעות.

דמי ניהול בחיסכון פנסיוני

דמי ניהול בחיסכון פנסיוני רלוונטיים למוצרים כמו קרנות פנסיה, קופות גמל, קופות גמל להשקעה וביטוחי מנהלים והם נחלקים לשניים:

  • דמי ניהול על בסיס הפקדות: דמי ניהול שנגבים עבור כל הפקדת חיסכון חדשה.
  • דמי ניהול על בסיס צבירה קיימת: דמי ניהול שנגבים מתוך סך הכסף שנצבר בחיסכון.

עפ"י תקנות החוק, חברות ביטוח ובתי השקעות המנהלים מכשירי חיסכון פנסיוני, יכולים לגבות דמי ניהול עד לתקרות מסוימות ('דמי ניהול מקסימאליים'). במקרה של קרנות הפנסיה, הם רשאים לגבות עד 0.5% מן הסכום הכללי שנצבר בהן ועד 6% מסך ההפקדות השוטפות. במקרה של קופות הגמל וביטוחי המנהלים, הם רשאים לגבות עד 1.05% מן הסכום הכללי שנצבר בהם ועד 4% מסך ההפקדות השוטפות.

**** שימו לב! ****

אם קורה מצב בו נגבים דמי ניהול אשר גבוהים מן התקרה שנקבעה בחוק, ניתן להגיש תלונה באגף "שוק ההון, ביטחון וחיסכון" במשרד האוצר.

עוד חשוב לדעת, כי ישנם ארגונים ומקומות עבודה המעניקים הטבות בדמי הניהול, אך ייתכן שברגע שמסיימים לעבוד בהם, ההטבות הללו עשויות להיעלם. לכן, אם החלפתם לאחרונה מקום עבודה, ודאו מול הגוף שמנהל לכם את החיסכון הפנסיוני – לאילו תנאים אתם זכאים בדמי הניהול.

דמי ניהול בתיק השקעות

דמי ניהול בתיק השקעות רלוונטיים לנכסים כמו מניות, אג"ח (איגרות חוב), תעודות סל, מט"ח (מטבע חוץ), כתבי אופציות וחוזים. מבחינת עלות, אנחנו מדברים על  דמי ניהול שבין חצי אחוז לאחוז, כאשר היקף ההשקעה משפיע עליה ישירות: ככל שהוא גבוה יותר, עלות דמי הניהול תהיה נמוכה יותר. בנוסף, צריך לשקלל את היבט המיסוי של כל אפיק השקעה בנפרד. מעבר לכך, כפי שכבר ציינו, ניתן להתמקח ולנהל משא ומתן על גובה דמי הניהול בתיק ההשקעות.

פתיחת תיק השקעות מתחילה בסכומים של מינימום 100,000 עד 300,000 ₪  אך ניתן כיום לפתוח תיקי השקעות דיגיטליים המתחילים גם בסכומים שבין 25,000-30,000 ₪. בנוסף, בתיקי השקעות אלו אין עמלות נלוות כגון עמלות "קניה ומכירה" ועמלת "דמי משמרת" וניתן להפחית בהם (באופן משמעותי) את עלות דמי הניהול הקבועים.

זהו חברים. תודה שהייתם איתנו. אנו מקווים כי המאמר הזה היה לכם לעזר ותרם לכם  בהרחבת הידע בנושא דמי ניהול. אם יש לכם שאלות נוספות, אתם יותר ממזומנים להשאיר פרטים ואנו נשמח לקשר אתכם אל מתכנן פיננסי מקצועי – ללא עלות!

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מדמי ניהול ואין האמור בו מהווה ייעוץ פיננסי מקצועי.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן