באמצע מרץ 2022 הודיעה גוגל על השקת שירות Last Mile Fleet Solution המהווה חלק מ -Google Maps. במקביל מושק שירות Cloud Fleet Routing API השייך ל – Google Cloud. שני פתרונות חדשים אלה יסייעו למפעילי ציי רכבי אספקה לשפר את ביצועיהם, לקצר זמני משלוח, להפחית טעויות, לאפשר מעקב מדויק אחר התקדמות וכד’. השירותים החדשים יאפשרו ייעול מערך הלוגיסטיקה של חברות קטנות בכל הקשור למשלוח מוצרים לבית הלקוח. עם השקת שירותים אלה נכנסת גוגל לתחום שהיווה את החוזק של חברות דוגמת אמזון ושופיפיי (Shopify).

שוק האספקה והתובלה סבל ממחסור בעובדים, מאיטיות שהשפיעה על מחירי מגוון עצום של מוצרים בכל העולם, וללא ספק הכשלים באספקה השפיעו על תהליכי האינפלציה העולמיים. השירות החדש של גוגל – מגיע בדיוק בזמן.

אמזון לא תיפגע, שופיפיי כן

אחד הגורמים שתרמו להצלחה הפנומנלית של אמזון הוא פיתוח תחום המשלוחים המהירים לבית הלקוח. לפני אמזון מוצרים שנרכשו ברשת האינטרנט הגיעו אחרי זמן רב (לפעמים חודשים), אמזון סיפקה את המוצרים בתוך 3 עד 5 ימים ובהמשך קוצרו זמני ההמתנה ליומיים, ובמקרים מסוימים ליום בודד אחד. משלוחים מהירים והיצע עצום של מוצרים הם שאפשרו לאמזון להפוך לאחת החברות הגדולות בעולם. הרשת הקמעונאית הגדולה בעולם וואלמארט (Walmart) מעוניינת להרחיב את מכירותיה המקוונות ולכן רכשה, עבור 3.3 מיליארד דולר, את חברת Jet והשיקה שירות משלוחים מהיר משל עצמה.

חברת שופיפיי איננה מוכרת מוצרים בעצמה אלא מציעה פלטפורמה המאפשרת הפעלת חנויות מקוונות. אחד השירותים שהציעה שופיפיי ואשר סייע מאוד להתרחבות החברה היא תמיכה לוגיסטית במשלוחים, אבן הנגף העומדת בדרכם של עסקים קטנים רבים המעוניינים למכור אונליין. השירות החדש שמציעה גוגל מתחרה ישירות בהתמחות של שופיפיי. לגוגל אין כוונה להקים מערך משלוחים אלטרנטיבי אלא רק לספק פתרונות לבעיות התכנון והניהול עמן מתמודדים עסקים הנדרשים לבצע משלוחים מהירים.

משלוח חינם בטווח של יומיים – שלושה

באתר גוגל התפרסמה לאחרונה “מפת הדרכים” של שירות Last Mile Fleet Solution החדש. מנהל המוצר, מר שאלין מאנטרי, כתב כי כיום לקוחות סומכים על משלוחים יותר מאי פעם ומגמה זו צפויה רק ללכת להתחזק. מי שרוכשים מוצרים באופן מקוון מצפים שהם יגיעו בתוך זמן קצר ובעלות נמוכה. המשלוחים צריכים להיות אמינים, מהירים וזולים. מסחר מקוון יכפיל עצמו בהיקפו עד שנת 2026 ורוב הלקוחות בארה”ב כבר כיום מצפים למשלוח חינם בטווח זמן של יומיים – שלושה לכל היותר. משמעות הדבר היא שמי שאמונים על הלוגיסטיקה בתחום המייל האחרון (ציי המשלוח של ה- Last Mile) מוכרחים לשפר את יכולותיהם, כאן בדיוק נכנסים לתמונה השירותים החדשים מבית גוגל.

מסייעים למי שיש להם כבר ציי רכב

חשוב להדגיש כי לגוגל אין כוונה להקים מערך לוגיסטי אשר יבצע משלוחים הלכה למעשה. השירות החדש של גוגל נועד לסייע לחברות אשר יש להן כבר ציי רכב תוך שיפור כל שלב ממלאכת המשלוח. גוגל מציעה תוכנה לניהול המשלוחים וחוויית הלקוח כאחד, בעזרת שירות פתרונות המייל האחרון ניתן יהיה להשיג דיוק טוב יותר בכתובות, תכנון יעיל יותר של נתיבי הנסיעה, הענקת סיוע בניווט לנהגים, להציע ללקוח מעקב מדויק יותר אחר התקדמות המשלוח ולבצע ניתוח ביצועים המאפשר התייעלות מתמדת. השירות החדש של גוגל יכול לסייע לחברות קטנות להשיג את אותה רמת יעילות המאפיינת את שירותי השילוח של אמזון ושופיפיי.

מכיוון ששופיפיי פונה לעסקים קטנים ומעניקה להם כלים לשיפור, השירות החדש של גוגל עשוי לפגוע בה וההכרזה על השקתו תורמת לרכבת ההרים שמניית שופיפיי נתונה בה בחודשים האחרונים. במהלך המגיפה שופיפיי הציגה קצבי צמיחה של מעל ל – 100% ברבעונים מסוימים. עם תום הסגרים שיעורי הצמיחה צנחו והמנייה לא איחרה להגיב לשינוי. בסוף שנת 2021 רשמה מניית שופיפיי שיא של 1762 דולרים למניה, בתחילת מרץ 2022 כל מניית שופיפיי הייתה שווה 510 דולרים בלבד.

אביב פרוינד

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.


להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

  * אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

  עקומת התשואה ההפוכה ושוק האג”ח: אינדיקטור חכם לניבוי
  • אור שושן
  • 7 דק’ קריאה
  • לפני 4 שעה

  עקומת התשואה ההפוכה ושוק האג”ח: אינדיקטור חכם לניבוי עקומת התשואה ההפוכה ושוק האג”ח: אינדיקטור חכם לניבוי

  עקומת התשואה ההפוכה ושוק האג"ח: אינדיקטור חכם לניבוי מאת: שגיא חבסוב, מנהל השקעות לקוחות כשירים מבוא שוק האג"ח נחשב לשוק

  • לפני 4 שעה
  • 7 דק’ קריאה

  עקומת התשואה ההפוכה ושוק האג"ח: אינדיקטור חכם לניבוי מאת: שגיא חבסוב, מנהל השקעות לקוחות כשירים מבוא שוק האג"ח נחשב לשוק

  בוקר כלכלי 12.7.24: סגירה מעורבת בארה”ב וחיובית באירופה, השווקים במזרח לקראת סגירה מעורבת, הנפט עולה, המתכות היקרות נחלשות, השקל מאבד מערכו ובקריפטו עליות מתונות הבוקר
  • ליאור מור
  • 6 דק’ קריאה
  • לפני 14 שעה

  בוקר כלכלי 12.7.24: סגירה מעורבת בארה”ב וחיובית באירופה, השווקים במזרח לקראת סגירה מעורבת, הנפט עולה, המתכות היקרות נחלשות, השקל מאבד מערכו ובקריפטו עליות מתונות הבוקר בוקר כלכלי 12.7.24: סגירה מעורבת בארה”ב וחיובית באירופה, השווקים במזרח לקראת סגירה מעורבת, הנפט עולה, המתכות היקרות נחלשות, השקל מאבד מערכו ובקריפטו עליות מתונות הבוקר

  ארצות הברית המסחר בוול סטריט יפתח בהמשך היום והחוזים על המדדים המרכזיים מצביעים על פתיחה מעורבת. אמש, המדדים סגרו במגמה

  • לפני 14 שעה
  • 6 דק’ קריאה

  ארצות הברית המסחר בוול סטריט יפתח בהמשך היום והחוזים על המדדים המרכזיים מצביעים על פתיחה מעורבת. אמש, המדדים סגרו במגמה

  כלכלנים מובילים פסימיים . להקשיב להם או לא ?
  • אור שושן
  • 8 דק’ קריאה
  • לפני 16 שעה

  כלכלנים מובילים פסימיים . להקשיב להם או לא ? כלכלנים מובילים פסימיים . להקשיב להם או לא ?

   כלכלנים מובילים פסימיים . להקשיב להם או לא ? כותב: שגיא חבסוב, מנהל השקעות לקוחות כשירים. בעולם ההשקעות והכלכלה, תחזיות

  • לפני 16 שעה
  • 8 דק’ קריאה

   כלכלנים מובילים פסימיים . להקשיב להם או לא ? כותב: שגיא חבסוב, מנהל השקעות לקוחות כשירים. בעולם ההשקעות והכלכלה, תחזיות

  בשלושת החודשים האחרונים נרשמה ירידה מתמשכת באינפלציה בארצות הברית, מה שמעיד על יציבות כלכלית והתאוששות בשווקים. הנתונים החדשים פורסמו במועדים הבאים:
  • siteguru
  • 4 דק’ קריאה
  • לפני 1 ימים

  בשלושת החודשים האחרונים נרשמה ירידה מתמשכת באינפלציה בארצות הברית, מה שמעיד על יציבות כלכלית והתאוששות בשווקים. הנתונים החדשים פורסמו במועדים הבאים: בשלושת החודשים האחרונים נרשמה ירידה מתמשכת באינפלציה בארצות הברית, מה שמעיד על יציבות כלכלית והתאוששות בשווקים. הנתונים החדשים פורסמו במועדים הבאים:

  בשלושת החודשים האחרונים נרשמה ירידה מתמשכת באינפלציה בארצות הברית, מה שמעיד על יציבות כלכלית והתאוששות בשווקים. הנתונים החדשים פורסמו במועדים

  • לפני 1 ימים
  • 4 דק’ קריאה

  בשלושת החודשים האחרונים נרשמה ירידה מתמשכת באינפלציה בארצות הברית, מה שמעיד על יציבות כלכלית והתאוששות בשווקים. הנתונים החדשים פורסמו במועדים