קרנות נאמנות הן מכשיר השקעה המאפשר למשקיע חשיפה להשקעות בניהול מקצועי. לכל קרן הסכם המפרט את מדיניות ההשקעה והמשקיע יכול בקלות להחליט באיזה אופן לגוון ולפזר את השקעותיו. הקרנות השונות נבדלות בביצועים שלהן ועשויות ללמד על איכות הניהול, בין היתר של בתי ההשקעות המפיצים ומנהלים אותן.

עד כה, שנת 2022, התאפיינה בביצועים חלשים על רקע האינפלציה העולה, עליית הריביות בעולם המערבי ומשבר רוסיה-אוקראינה שהשפיע על מחירי הסחורות. השוואה של קרנות הנאמנות, דווקא בטווח קצר והחל מתחילת השנה, עשויה להצביע על בית ההשקעות שהגיע מוכן לשינויים המאקרו-כלכליים, הגיב בהתאם והצליח להציג ביצועים המניחים את הדעת.

קרנות נאמנות – רקע

מהן בעצם קרנות נאמנות? מדובר במכשיר פיננסי המאפשר השקעה בקרן, מעין תיק השקעות משותף, באמצעות רכישה של יחידות השתתפות שהכמות שבידי כל משקיע קובעת את חלקו היחסי בתיק ההשקעות המשותף. התיק מנוהל על ידי “מנהל הקרן” המחויב לדווח באופן שוטף למשקיעים על ביצועי הקרן ובהתאם למדיניות ההשקעה שסוכמה מראש ומפורסמת תחת הסכם הקרן. את המשקיעים מייצג הנאמן והוא שמחזיק בנכסי הקרן.

מטרת הקרן היא, כמובן, להשיא תשואות הגבוהות ממדדי הייחוס של הקרן באמצעות קנייה ומכירה של ניירות ערך בשוקי ההון. כל קרן מורכבת מיחידות השקעה המכונות יחידות השתתפות הניתנות לרכישה או למכירה בשוק ההון. הקרן עצמה איננה נסחרת באופן רציף ופעולות הקנייה והמכירה מבוצעות בשעה קבועה בכל יום מסחר ונקבעות בהתאם לשווי נכסי הקרן נכון לאותה נקודת זמן.

העלויות בקרנות הנאמנות מנקודת מבטו של המשקיע כוללת דמי הניהול למנהל הקרן ודמי הנאמנות לנאמן הקרן. היות וברוב המקרים מדובר בניהול אקטיבי שמאפיין את קרנות הנאמנות, דמי הניהול שלהן גבוהים ביחס למכשירי השקעה פסיביים. ישנן קרנות נאמנות הפטורות ממס ולכן במקרה של רווח המס ישולם על ידי המשקיע, ולהיפך. ישנן קרנות החייבות במס והן משלמות את המס ישירות לשלטונות, כך שבמקרה של הפסד המשקיע לא יוכל לקזזו בגין רווחים כתוצאה מהשקעות אחרות.

בתי ההשקעות וקרנות הנאמנות

עד לרפורמת בכר שהוטמעה במהלך העשור הראשון של שנות ה-2000, רוב קרנות הנאמנות נוהלו והופצו באמצעות הבנקים. על מנת להפחית את הריכוזיות של הבנקים בשוק ההון, לעודד את התחרות בתחום ולמנוע ניגודי עניינים, הופרדו הקרנות (יחד עם קופות הגמל) מהבנקים והן נרכשו על ידי בתי ההשקעות וחברות הביטוח.

קרנות נאמנות מנוהלות במגוון רחב מסלולים ואסטרטגיות וכאשר מבצעים השוואה נדרש לוודא כי מדובר במדיניות ההשקעה דומה ככל הניתן. בהשוואה שלהלן בחרנו להשוות בשני חתכים פופולריים: מניות בארץ בכל שווי שוק ומניות בחו”ל בכל שווי שוק.

במסלולים אלה מדיניות ההשקעה היא גמישה יחסית ומאפשרת למנהל הקרן חופש בחירה ותגובה למצבים המתפתחים בשוק. ההפרדה הגיאוגרפית חשובה אף היא, בייחוד בשנה זו, שכן הביצועים של השוק בישראל היו טובים משמעותית במחצית הראשונה של 2022 ביחס לשווקים בחו”ל.

השוואת ביצועים של מסלול מניות ישראל All Cap (לפי גודל הקרן, מהגבוה לנמוך):

בית השקעות

 

שם הקרן

 

תשואה מתחילת השנה

 

דמי ניהול

 

מור

 

מור מניות ישראל

 

3.57%-

 

1.25%

 

ילין לפידות

 

ילין לפידות מנייתית

 

9.99%-

 

2.32%

 

אלטשולר שחם

 

אלטשולר שחם סופה מניות

 

3.84%-

 

2.2%

 

איילון

 

פסטרנק שהם מניות

 

7.74%-

 

1.35%

 

הראל

 

הראל נבחרת מניות

 

5.5%-

 

1.49%

 

ממוצע

 

*

 

6.12%-

 

1.72%

 

ת”א 125

 

*

 

7.66%-

 

*

 

 

השוואת ביצועים של מסלול מניות חו”ל All Cap (לפי גודל הקרן, מהגבוה לנמוך):

שם הקרן

 

תשואה מתחילת השנה 

 

דמי ניהול

 

אלטשולר שחם

 

אלטשולר שחם מניות גלובלי

 

28.1%-

 

1.78%

 

ילין לפידות

 

ילין לפידות מניות חו”ל

 

15.63%-

 

1.7%

 

אי.בי.אי

 

אי.בי.אי גלובל אקוויטי

 

12.71%-

 

1.8%

 

אקסלנס (הפניקס)

 

אקסלנס קסם מניות חו”ל

 

17.64%-

 

1.39%

 

איילון

 

קבין מניות חו”ל

 

20.73%-

 

1.7%

 

מור

 

מור מניות גלובלי

 

11.23%-

 

1.8%

 

ממוצע

 

*

 

17.67%-

 

1.69%

 

ראסל 1000

 

*

 

21.13%-

 

*

 

סטוקס 600

 

*

 

15.37%-

 

*

 

 

מה ניתן ללמוד מהשוואת הביצועים בין בתי ההשקעות?

במסלולי ההשקעה הממוקדים בשוק ההון הישראלי הציגו את הביצועים הטובים ביותר בתי השקעות מור ואלטשולר שחם. הפיזור הרחב של הביצועים מצביע, בתקופת המדידה הקצרה, על פערים משמעותיים באיכות הניהול. יודגש כי בית ההשקעות מור, לא רק שהציג את הביצועים הטובים ביותר מתחילת השנה, הקרן שבניהולו היא הגדולה ביותר מה שבדרך כלל דווקא הופך את הניהול למורכב יותר ועלול לפגוע בתשואות.

כמו כן, אלטשולר שחם, על אף שנודעה לו שנה רעה במיוחד באפיקי ההשתלמות והחיסכון הפנסיוני, במכשיר ממוקד ניהול כמו קרן נאמנות במיקוד גיאוגרפי הוא הציג ביצועים טובים ביחס למתחרים. ביחס למדד ת”א 125, שלוש קרנות מתוך החמש, הצליחו להציג ביצועים טובים מן המדד (ללא שקלול דמי הניהול).

במסלולי ההשקעה הממוקדים במניות חו”ל מתבלטים אי.בי.אי ומור ביחס לשאר בתי ההשקעות. לעומת המדדים ראסל 1000 וסטוקס 600 שני בתי ההשקעות הם גם היחידים שהצליחו להכות אותם בהשוואה שלעיל. גם במסלול זה פיזור הביצועים הוא רחב ומגיש את חשיבות המעקב אחר התשואות לאורך זמן במטרה לזהות עקביות באיכות הניהול ובהתאם בביצועים.

בשורה התחתונה, בשני מסלולי הניהול, בישראל ובחו”ל, בית ההשקעות מור הציג מתחילת השנה עקביות וסיים במקום הראשון בתשואה הן ביחס למדדים והן ביחס לבתי ההשקעות האחרים שנבחנו.

אביב פרוינד

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.


להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

  * אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

  בוקר כלכלי 24.2.24: סגירה מעורבת בוול-סטריט, נעילה חיובית באירופה ובמזרח הרחוק, הנפט ירד בחדות, המתכות היקרות התחזקו, השקל הוסיף לערכו ובקריפטו עליות קלות במטבעות המרכזיים הבוקר
  • רוני מור
  • 5 דק’ קריאה
  • לפני 14 שעה

  בוקר כלכלי 24.2.24: סגירה מעורבת בוול-סטריט, נעילה חיובית באירופה ובמזרח הרחוק, הנפט ירד בחדות, המתכות היקרות התחזקו, השקל הוסיף לערכו ובקריפטו עליות קלות במטבעות המרכזיים הבוקר בוקר כלכלי 24.2.24: סגירה מעורבת בוול-סטריט, נעילה חיובית באירופה ובמזרח הרחוק, הנפט ירד בחדות, המתכות היקרות התחזקו, השקל הוסיף לערכו ובקריפטו עליות קלות במטבעות המרכזיים הבוקר

  ארצות הברית וול-סטריט סגרה את יום המסחר האחרון לשבוע הנוכחי במגמה מעורבת במדדים המרכזיים: הדאו-ג'ונס (39,131) עלה ב-0.16%, ה-S&P500 (5,088)

  • לפני 14 שעה
  • 5 דק’ קריאה

  ארצות הברית וול-סטריט סגרה את יום המסחר האחרון לשבוע הנוכחי במגמה מעורבת במדדים המרכזיים: הדאו-ג'ונס (39,131) עלה ב-0.16%, ה-S&P500 (5,088)

  בוקר כלכלי 23.2.24: נעילה חיובית בארה”ב, המסחר באסיה מתנהל בעליות, אירופה תיפתח לאחר שהתחזקה אתמול, הנפט נחלש, השקל מתחזק ובקריפטו אווירה רגועה
  • אור שושן
  • 7 דק’ קריאה
  • לפני 2 ימים

  בוקר כלכלי 23.2.24: נעילה חיובית בארה”ב, המסחר באסיה מתנהל בעליות, אירופה תיפתח לאחר שהתחזקה אתמול, הנפט נחלש, השקל מתחזק ובקריפטו אווירה רגועה בוקר כלכלי 23.2.24: נעילה חיובית בארה”ב, המסחר באסיה מתנהל בעליות, אירופה תיפתח לאחר שהתחזקה אתמול, הנפט נחלש, השקל מתחזק ובקריפטו אווירה רגועה

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יפתח את יום המסחר האחרון לשבוע זה והחוזים על המדדים המרכזיים מצביעים על פתיחה חיובית של

  • לפני 2 ימים
  • 7 דק’ קריאה

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יפתח את יום המסחר האחרון לשבוע זה והחוזים על המדדים המרכזיים מצביעים על פתיחה חיובית של

  בוקר כלכלי 22.2.24: אנבידיה בתוצאות טובות זינקה באפטר והמדדים בארה”ב ננעלו במגמה מעורבת, השווקים במזרח מטפסים הבוקר, הנפט מתחזק והבורסה בת”א תיפתח ותנסה לסכם שבוע חיובי
  • אור שושן
  • 7 דק’ קריאה
  • לפני 3 ימים

  בוקר כלכלי 22.2.24: אנבידיה בתוצאות טובות זינקה באפטר והמדדים בארה”ב ננעלו במגמה מעורבת, השווקים במזרח מטפסים הבוקר, הנפט מתחזק והבורסה בת”א תיפתח ותנסה לסכם שבוע חיובי בוקר כלכלי 22.2.24: אנבידיה בתוצאות טובות זינקה באפטר והמדדים בארה”ב ננעלו במגמה מעורבת, השווקים במזרח מטפסים הבוקר, הנפט מתחזק והבורסה בת”א תיפתח ותנסה לסכם שבוע חיובי

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יתחדש אחר הצהריים והחוזים על המדדים המרכזיים מאותתים על פתיחה חיובית של עד 1.55%. אתמול הבורסה

  • לפני 3 ימים
  • 7 דק’ קריאה

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יתחדש אחר הצהריים והחוזים על המדדים המרכזיים מאותתים על פתיחה חיובית של עד 1.55%. אתמול הבורסה

  בוקר כלכלי 21.2.24: נעילה שלילית בארה”ב ומעורבת באירופה, השווקים במזרח נסחרים במגמה מעורבת, השקל ממשיך לאבד גובה, הגז הטבעי מזנק והבורסה בת”א תיפתח לאחר שלושה ימים של עליות שערים
  • ליאור מור
  • 6 דק’ קריאה
  • לפני 4 ימים

  בוקר כלכלי 21.2.24: נעילה שלילית בארה”ב ומעורבת באירופה, השווקים במזרח נסחרים במגמה מעורבת, השקל ממשיך לאבד גובה, הגז הטבעי מזנק והבורסה בת”א תיפתח לאחר שלושה ימים של עליות שערים בוקר כלכלי 21.2.24: נעילה שלילית בארה”ב ומעורבת באירופה, השווקים במזרח נסחרים במגמה מעורבת, השקל ממשיך לאבד גובה, הגז הטבעי מזנק והבורסה בת”א תיפתח לאחר שלושה ימים של עליות שערים

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יפתח בהמשך היום  והחוזים על המדדים המרכזיים מאותתים על פתיחה שלילית. אתמול הבורסה בארה"ב ננעלה בירידות

  • לפני 4 ימים
  • 6 דק’ קריאה

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יפתח בהמשך היום  והחוזים על המדדים המרכזיים מאותתים על פתיחה שלילית. אתמול הבורסה בארה"ב ננעלה בירידות