וורן באפט: "לעולם אל תהמרו נגד אמריקה"

אל תהמרו נגד אמריקה

כמו בכל שנה, גם השנה ולאחר המתנה ראויה, שחרר האורקל מאומהה, המשקיע האגדי בן ה – 90 וורן באפט, את המכתב שלו למשקיעים. נזכיר שבאפט צבר יותר מ – 100 מיליארדי דולרים – מהשקעות בלבד, מבלי להתבסס על מכירת מוצר או שירות כל ימי חייו (הארוכים, יש לומר). בשל כך רבים מתייחסים אליו כאל גורו של השקעות וממתינים בציפייה לקרוא את המכתב השנתי שלו. משקיעים רבים אימצו את השקפתו כמשקיע ומבצעים שינויים מרחיקי לכת עם כל המלצה שהוא מפרסם.

המכתב שפרסם לאחרונה (פברואר 2021) היה מכתב מרגש במיוחד, מפני שעל אף התנודתיות וחוסר הבהירות בשוק ההון האמריקאי, כותב באפט, שהוא מאמין בארה"ב ובהשקעות שיש לה להציע. הוא מכנה את אמריקה "אינקובטור לשחרור פוטנציאל אנושי" ומציע במילים ברורות – אף פעם לא להמר נגד אמריקה.

האם באפט צודק, ומסוכן להמר נגד אמריקה?

גם בתקופות של עליות שערים בבורסה, אנחנו רואים שמרבית התיקים המנוהלים באופן אישי, דווקא נמצאים בהפסד. זהו נתון מדהים שמלמד בבירור על חשיבות הניהול המקצועי של תיקים, ועולה ממנו עוד נקודה חשובה: השקעה בשוק ההון היא סיכון. אפשר להפסיד בתקופות טובות, ואפשר גם להרוויח בתקופות רעות, החוכמה היא להיות בזמן הנכון ובמקום הנכון. באפט בהחלט מגבה את הקריאה הנרגשת שלו להאמין באמריקה, גם במהלך התקופה הקשה שהיא עוברת, במספרים. חברת ההשקעות שלו, ברקשייר האת'ווי, מציגה שורת רווח מכובדת. זאת, לאחר שברבעון הראשון של שנת 2020 הפסידה חברת הענק להשקעות  כמעט 50 מיליארד דולרים.

לצד המכתב השנתי פורסמו גם דו"חות לרבעון הרביעי של 2020, שם ניכר כי הרווח הנקי של החברה ברבעון הרביעי של 2020 עמד על כ – 36 מיליארדי דולרים, יותר מ – 20% מעל הרווחים ברבעון הרביעי אשתקד. גם את הרבעון השלישי סיימה החברה ברווחים נאים, של מעל 30 מיליארד דולרים. בסה"כ במהלך שנת 2020, החברה הציגה שורת רווח חיובית.

שוק ההון האמריקאי – אי אפשר לדעת מה יילד יום

לבאפט אולי קל לחלק עצות זחוחות. אחרי הכל, הוא מיליארדר וכנראה שהשיטה שלו עובדת בשבילו. מי שמכיר את אסטרטגיות ההשקעה של באפט יודע, כי הוא משקיע רק בחברות שהוא מעוניין להחזיק בהן לטווח ארוך, ונמנע מוירטואוזיות במסחר כמו רווחים על ארביטראז'. גם באפט עשה שינויים בהרכב תיק ההשקעות שלו במהלך השנה, לאחר שכאמור ברבעון הראשון הפסיד מיליארדים ואולי אז הבין שיש לבצע התאמות נדרשות לתקופה. כך, הוא הפחית באופן דרמאטי את האחזקות שלו בחברות פיננסים ובחברות טכנולוגיה דוגמת חברת אפל, והגדיל השקעות בתשתיות, בחברות ביפן, בחברה קנדית לכריית זהב, ובחברות קלינטק.

האם המשקיע הפרטי יכול לקחת את עצתו של באפט ולהמשיך להשקיע בשוק האמריקאי? קשה לדעת בשלב זה, עם מבצע החיסונים שאמור "להעלות הילוך", כך על פי הבטחת הנשיא לדאוג לחיסון לכל תושב אמריקאי מגיל 18, עד תחילת מאי השנה. חבילת התמריצים של ביידן שכבר אושרה, אמורה גם היא לספק זריקת מרץ לכלכלה האמריקאית, אולם כל אלה עומדים כנגד חובות כבדים שרובצים על משקי הבית, על העסקים האמריקאים וגם על המדינה. אין ספק שהשוק האמריקאי כרגע הוא לא שוק יציב – על הסכנות וההזדמנויות ששוק כזה מציג בפני המשקיעים בו. מה שנוכל להמליץ למי שבוחר ליישם את הטיפ של באפט, לעולם לא להמר נגד אמריקה, הוא לשמור את היד על הדופק ולהיות מוכנים לביצוע שינויים משמעותיים בתיק, או להשקיע בחברות אמריקאיות מבוססות וגדולות, ופשוט להתפלל לטוב.

בדיקה ,השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן