#המשווה – צרכנות חכמה

אם יש לכם 300,000 ₪ פנויים ואתם מחפשים אפיק יעיל להשקעה רווחית, כדאי שתשקלו את האפשרות של ניהול תיק השקעות באחד מבתי ההשקעות הגדולים בארץ. בישראל פועלים מעל 100 בתי השקעות שונים, ואלפי מנהלי השקעות שחלקם פועלים באופן עצמאי וחלקים מציעים שירותי ניהול תיקים עם הגב של בית השקעות מנוסה. למה לנהל תיק השקעות בבית השקעות, ואיך בוחרים את בית ההשקעות שידבר אליכם? כל מה שאתם צריכים לדעת, במדריך מעשי ומפורט לבחירת בית ההשקעות שינהל את התיק שלכם.

לפני האיך- למה בכלל לבחור בית השקעות?

נתחיל בזה, שאם יש לכם אפילו 50,000 ₪ ומעלה שהם פנויים, חבל שישכבו בעו"ש בלי להניב לכם תשואות, גם אם נמוכות. חשוב לקחת בחשבון שהמדד נוגס בשווי הכספים שלכם, ככה שריאלית, בעצם בכל יום יש לכם פחות.

גם בסכומים כאלה ניתן להשקיע בשוק ההון – אולם לא תוכלו לבחור בית השקעות מהעשירייה הפותחת בישראל שינהל את חשבון ההשקעות שלכם בסכום שהוא נמוך מ – 300,000 ₪, כשברוב בתי ההשקעות הסכום המינימאלי הנדרש להשקעה (ומיד נרחיב על כך) הוא אפילו גבוה מזה (יש לכם סכום נמוך מהנדרש להשקעה בתיק מנוהל? קראו את המדריך קופות גמל להשקעה).

למה אני ממליצה לשקול השקעה בתיק השקעות מנוהל? הנה היתרונות:

 • זה בדרך כלל רווחי
  אנחנו משקיעים על מנת להשיג תשואה מרבית, וכל אחוז נוסף של תשואה שתשיגו בשנה על תיק מנוהל בשווי של 300,000 ₪ שווה לכם 3,000 ₪ – לא סכום שמומלץ להקל ראש בקשר להשגתו. אף בית השקעות לא מפרסם את התשואות של התיקים האישיים המנוהלים שלו, אולם אפשר להניח שבניהול תיק השקעות שמכיל לפחות 30% השקעות ספקולטיביות על ידי מנהל השקעות מקצועי וזמין ולאורך לפחות חמש שנים, אפשר לקוות לתשואה של 10% בממוצע בשנה.
 • אתם שומרים על נזילות הכספים
  אין ספק שהתשואה מהשקעה בנדל"ן היא הרבה יותר נוחה לחישוב וצפויה. הבעיה הגדולה עם השקעה בנדל"ן (אם נתעלם באלגנטיות מעניין מימון חלק מההשקעה על ידי הלוואה שתנגוס בתשואות שלנו לתקופה ארוכה) היא הקפאת הכספים המושקעים לטווח ארוך. על אף שנכון לנהל תיק השקעות לטווח בינוני או אפילו ארוך – הנזילות של הכספים שלכם היא יתרון. תמיד תוכלו למשוך חלק מהכספים או, אם צריך, אפילו את כל כספי התיק. בלי למכור נכס, לסגור הלוואות, להסתכן בהפסדים או בתהליך מכירה ארוך ומתיש, וכדומה.
 • זה לא מבזבז לכם זמן
  השקעה רווחית בשוק ההון היא עניין של ידע וניסיון. בוודאי שאתם יכולים לפתוח חשבון השקעות בבנק ולהתחיל לסחור במניות. תחסכו כך את דמי הניהול ותשמרו על גמישות מרבית של התיק שלכם. אבל, אם אתם מנהלים את התיק שלכם, אחת משתיים: או שאתם משקיעים במוצרים בטוחים וסולידיים שלא ידרשו מכם לבקר בכל יום באתר החשבון המנוהל שלכם (ואתם מרוויחים בהתאם), או שאתם כן מחפשים את ההשקעות הרווחיות יותר, שהן גם מסוכנות יותר – ואז, אתם נדרשים לניהול אקטיבי של החשבון שלכם – ככל שההשקעה ספקולטיבית יותר, כך תצטרכו לנהל את החשבון באופן יותר שוטף, עד כדי ממש לשמור על חשבון הבנק שלכם פתוח ורץ ברקע המחשב / הסמארטפון ולבקר ממש במרווחי זמן קצרים.
  אם אתם מחפשים את הדרך המאפשרת גם השקעה במוצרים רווחיים הדורשים ידע וזמן, וגם חיסכון במשאבים שלכם – אתם צריכים מנהל השקעות, שיעשה את העבודה עבורכם. ואם אפשר – שיביא איתו שפע של ידע, ניסיון, ותפישת עולם דומה לשלכם מבחינת ניהול התיק.

עשרת בתי ההשקעות הגדולים בארץ

בתחילת המאמר סיפרתי לכם שהמבחר של בתי השקעות בארץ הוא רב. בעוד רבים מבתי ההשקעות הקטנים יציעו ניהול תיק השקעות גם בסכומים קטנים יותר – יש יתרונות משמעותיים לגודל, בבחירת בית השקעות. הנה כמה מהיתרונות שחשוב לקחת בחשבון:

 • מנהלי השקעות מקצועיים, וותיקים, ובעלי רקורד (שגם מרוויחים משכורות לא רעות בכלל, כנראה). בתי ההשקעות הגדולים משקיעים במנהלי ההשקעות שלהם – כי הם אלה שמרוויחים את הכסף, והם אלה שמייצרים את המוניטין של החברה. בעוד בתי ההשקעות הגדולים יכולים להרשות לעצמם את מנהלי תיקי ההשקעות הטובים בשוק, אפשר להניח שמנהלי ההשקעות בחברות הקטנות הם אלה שעוד לא צברו מספיק ניסיון.
 • תהליך עבודה ברור ומוצהר. חשוב שתדעו מה האסטרטגיות שיובילו את מנהלי ההשקעות מטעם בית ההשקעות שאתם בוחרים בניהול תיק ההשקעות שלכם. למשל, בחלק מבתי ההשקעות יש העדפות למוצרים מקומיים, מוצרי השקעה בתחום מסויים וכדומה. בכלל הנושאים שתבדקו לפני שאתם בוחרים בית השקעות, חשוב שתבדקו שאין ניגוד אינטרסים בניהול תיק ההשקעות שלכם בבית ההשקעות הנבחר. בתי השקעות שמנהלים מוצרי השקעה משל עצמם או שמרוויחים מהשקעה במוצר כזה או אחר, עלולים לבחור את תמהיל ההשקעות שלכם על פי האינטרסים שלהם – וזה לא טוב עבורכם. בדקו שקיפות, אובייקטיביות, והתאמת תמהיל ההשקעות לרצון המשקיע.
 • והכי חשוב: מחלקת חקר שוק שפועלת עבור לקוחות החברה. בבתי ההשקעות הגדולים צוות אנליסטים שעוסק בניתוחי שוק וניסוח המלצות להשקעה במיוחד למנהלי ההשקעות בחברה. ההמלצות והניתוחים מתפרסמים לעיתים באתר החברה או בפורטלים כלכליים, אבל המלצות רבות נשמרות לטובת יתרון תחרותי של בית ההשקעות. אם התשואות בתיק שלכם הן נגזרת של הניסיון המקצועי של מי שמנהל אותו – מחלקת מחקר מקצועית היא יתרון גדול עבור בית ההשקעות שתבחרו.

אלו הם עשרת בתי ההשקעות הכי גדולים בישראל, מסודרים לפי סך הנכסים המנוהלים בכל בית השקעות, על פי נתוני סקר "דאן אנד בראדסטריט" לשנת 2020. בטבלה תמצאו גם את התשואה של קרנות הנאמנות הגמישות, בבתי השקעות שמנהלים כאלה קרנות. התשואה בקרן נאמנות גמישה עשויה לתת מושג טוב בנוגע לטיב הבחירות בהשקעה המבוצעות על ידי מנהלי ההשקעות של החברה, מכיוון שבקרן כזו מנהלי ההשקעות חופשיים לקבל כל החלטה שהם מוצאים לנכון, ללא מדיניות מקבעת שמגבילה אותם. נרחיב בנושא זה בהמשך.

איך לבחור בית השקעות

ארבע השאלות שיעזרו לכם לבחור את בית ההשקעות שלכם

אם כן, אנחנו כבר יודעים שיש יתרונות לניהול תיק השקעות בבית השקעות גדול ומבוסס, שיש לו מחלקת מחקר משלו. הנה ארבע השאלות שיעזרו לכם לבחור, איזה מבין בתי ההשקעות הגדולים הוא המתאים עבורכם:

1) איך אפשר להתרשם מביצועי החברה?

אף בית השקעות לא מפרסם את נתוני התשואות של תיקי השקעות שמנוהלים אצלו, מסיבות רבות, ביניהן החשש לייצר מיצג שווא בעולם של אי וודאות (אחרי הכל, לא מדובר בתשואה מובטחת, קבועה או בהכרח דומה בין תיקים מנוהלים שונים). אבל אתם כן יכולים להתרשם מביצועי בית ההשקעות דרך השקעות אחרות שהוא מבצע, והכלי הטוב ביותר להשוואה הוא קרן נאמנות גמישה, שהיא נטולת מדיניות ומאפשרת לבית ההשקעות ליישם את המדיניות ואסטרטגיית ההשקעות הנכונות מבחינתו.טיפ: אל תשפטו את בית ההשקעות על פי התשואה בפרק זמן קצר. העדיפו להתרשם מתשואת הקרן על פני חמש שנים ואם אי אפשר, התבוננו בביצועי הקרן על פני שנה. קשה לשפוט ביצועים של מנהלי תיקים על פני תקופות קצרות, במיוחד כשמדובר בהשקעות עם שיעור גבוה למוצרי השקעה ספקולטיביים כמו מניות.

2) איך אפשר להעריך בצורה ריאלית את התשואה ביחס לסיכון?

מדד שארפ הוא המדד המחשב את היחס בין התשואה לחשיפה בתיק השקעות או במוצר השקעה מסוים. הוא משקף את התשואה – ביחס לסיכון ומחשב את התוספת לתשואה עבור כל "יחידה" של סיכון. מדד שארפ נמוך מצביע על התנהלות תנודתית במוצר ההשקעה, מדד שארפ גבוה מצביע על תשואה גבוהה ביחס לסיכון. החישוב של מדד שארפ הוא מורכב אולם תוכלו למצוא את מדד שארפ עבור מוצרי השקעה מסוימים, ולהשוות ביניהם על מנת להעריך את התשואה, ביחס לסיכון.

3) מה גובה דמי הניהול והאם יש עלויות נוספות בניהול התיק?

דמי הניהול עבור ניהול תיק השקעות בבתי ההשקעות הגדולים נע בדרך כלל בין 0.9% ל – 1.5% לשנה. קשה להדגיש זאת מספיק, מדובר בתשלום זניח לעומת התשואה שתוכלו להרוויח, במיוחד בסכומים גדולים. אני מזכירה שהפרש של 1% תשואה בתיק של 300,000 ₪ שווה לכם 3,000 ₪ בשנה – מוטב שתבחרו בית השקעות שאתם מאמינים ביכולות שלו, גם אם דמי הניהול גבוהים בחצי אחוז ביחס לממוצע, על פני הבחירה בבית השקעות על פי גובה דמי הניהול שהוא מבקש לניהול תיק ההשקעות שלכם.עוד עניין שלא כדאי להתעלם ממנו, הוא ששירות טוב – עולה כסף. אם בית ההשקעות מעסיק מנהלי השקעות מוצלחים ומקצועיים, אם הוא מנהל מחלקת מחקר ומשקיע לא רק בניהול התיקים אלא גם בשירות הלקוחות – כספי הניהול שתשלמו על התיק שלכם, הם פשוט מוצדקים, ומושקעים היטב.בשורה התחתונה: חשוב להכיר את גובה דמי הניהול ועמלות נוספות אם יש – אבל זו בהחלט לא צריכה להיות השאלה שתטה את הכף בבחירת בית ההשקעות שלכם.

4) העניין הבין אישי: כמה יחס תקבלו בניהול תיק ההשקעות שלכם?

זה נכון שבניהול תיק השקעות, בסופו של יום או שהרווחתם או שהפסדתם. אבל לצד העובדה הכל כך אובייקטיבית הו ישנם כל כך הרבה משתנים סובייקטיביים שמשפיעים על ההעדפות שלכם בנוגע לניהול תיק ההשקעות, שחשוב לתת עליהן את הדעת. משקיעים שונים מתייחסים אחרת למוצרי השקעה שונים, יכולים לחיות עם רמות שונות של סיכון וקובעים כללים שונים לניהול תיק ההשקעות שלכם – ואתם רוצים לבחור בבית השקעות שיעמיד לרשותכם מנהל תיקים זמין, שיאפשר לכם לקבוע פרטים וטקטיקות בניהול התיק שלכם, ועוד. חפשו בית השקעות שאתם מתחברים ברמה האישית למנהלי ההשקעות שלו, שאתם מרגישים שיש לכם שפה משותפת איתם ואתם מסכימים עם עקרונות ההשקעה הכלליים שלהם, והקפידו על שירות המאפשר זמינות לשאלות ושקיפות מלאה בניהול התיק.

 

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר. 


להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

  * אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

  סגירת שוק ארה״ב : המדדים סיימו את יום המסחר בעליות שערים
  • אור שושן
  • 2 דק’ קריאה
  • לפני 14 שעות

  סגירת שוק ארה״ב : המדדים סיימו את יום המסחר בעליות שערים סגירת שוק ארה״ב : המדדים סיימו את יום המסחר בעליות שערים

  המדדים בוול סטריט סיימו את יום המסחר בעליות שערים לאחר יום נוסף של עליות חדות במניות הצמיחה והטכנולוגיה. מדד הדאו

  • לפני 14 שעות
  • 2 דק’ קריאה

  המדדים בוול סטריט סיימו את יום המסחר בעליות שערים לאחר יום נוסף של עליות חדות במניות הצמיחה והטכנולוגיה. מדד הדאו

  פתיחת שוק ארה״ב: וול סטריט בעליות
  • סהר אלבו
  • 2 דק’ קריאה
  • לפני 21 שעות

  פתיחת שוק ארה״ב: וול סטריט בעליות פתיחת שוק ארה״ב: וול סטריט בעליות

  השוק נפתח בעליות ,מדד הדאו ג'ונס נפתח היום בעליה של 0.44%. מדד ה- S&P 500 נפתח בעליה של 1.14% .מדד

  • לפני 21 שעות
  • 2 דק’ קריאה

  השוק נפתח בעליות ,מדד הדאו ג'ונס נפתח היום בעליה של 0.44%. מדד ה- S&P 500 נפתח בעליה של 1.14% .מדד

  בוקר כלכלי: מגמה חיובית בארה"ב, עליבאבא מזנקת לאחר הדוחות
  • אור שושן
  • 6 דק’ קריאה
  • לפני 2 ימים

  בוקר כלכלי: מגמה חיובית בארה"ב, עליבאבא מזנקת לאחר הדוחות בוקר כלכלי: מגמה חיובית בארה"ב, עליבאבא מזנקת לאחר הדוחות

  יום ו' 27.05.22: ארצות הברית המדדים בוול סטריט רשמו יום נוסף של עליות שערים בהובלת מניות הצמיחה והטכנולוגיה בזמן שהמשקיעים

  • לפני 2 ימים
  • 6 דק’ קריאה

  יום ו' 27.05.22: ארצות הברית המדדים בוול סטריט רשמו יום נוסף של עליות שערים בהובלת מניות הצמיחה והטכנולוגיה בזמן שהמשקיעים

  סגירת שוק ארה״ב : המדדים סיימו את יום המסחר בעליות שערים
  • אביב פרוינד
  • 2 דק’ קריאה
  • לפני 2 ימים

  סגירת שוק ארה״ב : המדדים סיימו את יום המסחר בעליות שערים סגירת שוק ארה״ב : המדדים סיימו את יום המסחר בעליות שערים

  המדדים בוול סטריט סיימו את יום המסחר בעליות שערים בהובלת חברות הצמיחה והטכנולוגיה. מדד הדאו ג'ונס עלה ב- 1.61%. מדד

  • לפני 2 ימים
  • 2 דק’ קריאה

  המדדים בוול סטריט סיימו את יום המסחר בעליות שערים בהובלת חברות הצמיחה והטכנולוגיה. מדד הדאו ג'ונס עלה ב- 1.61%. מדד