כך תשלבו את השווקים באסיה בתיק ההשקעות

תיק השקעות

משבר הקורונה שטרף את הקלפים בעולם לאורך שנת 2020, התחיל אמנם במדינות המזרח הרחוק אולם בתוך זמן קצר הקנה לשווקי ההון והבורסות באסיה יתרון על פני הכלכלות של המערב. הבורסות של אסיה צמחו והתחזקו במהלך שנת הקורונה, ויש שיאמרו כי עד שנת 2024, יתברגו לפחות חלק מהכלכלות החזקות של אסיה ברשימת חמשת הכלכלות החזקות והגדולות בעולם. העוצמות הכלכליות והטכנולוגיות של השווקים בסין, ביפן ובהונג קונג, הם שלושת השווקים הבולטים באסיה, עלו בשיעורים מפתיעים במהלך שנת הקורונה והציגו חוסן כלכלי ואפילו אפשרויות מפתיעות להשקעה. יצאנו לבדוק, מה יש לשלושת הבורסות הגדולות באסיה להציע למשקיעים ישראלים, והאם זה הזמן להשקיע בבורסות המזרח הרחוק?

שלושת הבורסות הגדולות במזרח הרחוק: הבורסה של סין, הבורסה של טוקיו ביפן, והבורסה של הונג קונג

בואו נדבר במספרים: השוק הגדול ביותר בעולם הוא עדיין, ובפער מרשים, השוק האמריקאי עם שווי מצרפי של מעל 24 טריליוני דולרים. השוק הבריטי, נמצא הרחק מאחור עם שווי מצרפי של כ – 4 טריליוני דולרים. בין שני אלה מצויים שני שווקים חזקים במזרח הרחוק: השוק של סין עם שווי מצרפי של כ – 8 טריליוני דולרים, והשוק של יפן עם שווי מצרפי של כ – 5 טריליוני דולרים (על אף ההבדלים המשמעותיים בגודל בין המדינות).
הבורסה של שנחאי, סין, היא אמנם קטנה יותר מזו של הבורסה האמריקאית, אולם רבים מניחים כי הכלכלה הסינית תעקוף את הכלכלה האמריקאית בשנים הקרובות. סין היא מעצמה של תעשייה וייצור וענקית מסחר מקוון, היא מתקדמת במהירות מבחינה טכנולוגית ושוק הרכישות המקוונות של סין בלבד צפוי להגיע לשווי של 4 טריליוני דולרים עד שנת 2023.

מעניין לציין, כי דווקא בבורסה של סין חלים החוקים הסיניים להשקעה, המאפשרים לחברות שקיפות חלקית בלבד של נתוני הפעילות שלהן, מתוקף החוק המכונה "החוק לאבטחת סודות המדינה". זוהי רק דוגמה למצב של משקיעים שמגיעים מתרבות אחרת שמשקיעים בסביבה פחות מוכרת, חשוב להבין כי מסורות, תרבות והרגלים שונים בהחלט עלולים להוביל להשקעה פחות מושכלת, עם פחות היכרות של ההעדפות, התנאים והרגולציות הרלוונטיים.

הבורסה של טוקיו יפן, היא הבורסה השלישית בעולם מבחינת היקפי העסקאות היומיים הנערכים בה, והיא הבורסה עם המספר הרב ביותר של חברות שנסחרות בה (כ – 3,600 חברות). היא נחשבת בורסה יציבה יחסית והמדד המוביל בה, הוא מדד הניקיי, טיפס במעל 74% מאז מרץ 2020.

הבורסה השלישית של שוק מוביל באסיה היא הבורסה של הונג קונג, הבורסה השנייה בגודלה באסיה (אחרי הבורסה של טוקיו יפן). רשומות בה כ – 1,400 חברות שמחצית מהן מקורן בהונג קונג והשאר מגיעות מסין. המדד הבולט של בורסת הונג קונג הוא מדד האנג סאנג, שעלה בשנה האחרונה בכ – 23%.

איך משקיעים בכלכלות המובילות באסיה?

יש דרכים שונות להשקיע בשווקים שונים, ניתן לבצע עסקאות ישירות דרך הבורסות השונות אולם חשוב לדעת כי דווקא בשווקי המזרח הרחוק, הכללים החלים על משקיעים ועל חברות הן פחות צפויים עבור המשקיע המערבי ועלולים לגרור הפסדים לא צפויים. שיטת השקעות נוספת שכדאי לשקול היא שיטת ההשקעות הפסיביות באמצעות מוצרים שמחקים את המדדים הגדולים בכל אחת משלושת הבורסות הגדולות באסיה: מדד הניקיי עבור הבורסה של טוקיו ביפן, מדד שנחאי עבור הבורסה בסין, ומדד האנג סאנג עבור הבורסה בטוקיו. מכיוון שמוצרים מחקי מדד מספקים גידור פנימי, השקעה במוצרים מחקי מדד בשווקים פחות מוכרים מגוננת על המשקיעים מפני ירידות ערך שקשה להתכונן אליהן, בשווקים רחוקים הפועלים במסגרת של חוקים שהם פחות מקובלים בארצות המערב.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן