כיצד קרנות אשראי אלטרנטיביות תורמות למשק?

קרנות אשראי אלטרנטיביות

כתב: דן דוברי

רקע

העולם שלנו משתנה ללא הכר, הוא משתנה מרגע לרגע כמו עונות השנה ונופי הטבע הקסומים.
אחד הסימנים המובהקים ביותר לשינוי היא ההתעוררות האשראי החוץ בנקאי בארץ ובעולם. מיד לאחר המשבר הפיננסי ב-2008 נכנסו לשוק חברות השקעה פרטיות בתחום האשראי ובתחום ההלוואות הישירות. חברות אלה, הצליחו תמכו בכלכלה העולמית שעברה שינוי ונדרשה לארגן את עצמה מחדש. חברות אלה, הצליחו לספק חמצן לשווקים ובכך לשמר ולייצר מקומות עבודה חדשים. האפקט בסופו של דבר, הכלכלה חזרה לצמוח בצורה משמעותית. קרנות אשראי אלטרנטיבי הצליחו להפוך לאחד המנועים המשמעותיים של הכלכלה בארה"ב ובבריטניה. הבנקים, פחדו מאד לאבד את אחד התחומים החשובים והרווחים שלהם, הם פחדו לאבד את שלטון האשראי. במקום לחשוב בדרך יצירתית, במקום לייצר פתרונות הם העניקו לתופעה שם "בנקאות צללים", זאת כדי לתאר את התחום בצורה לא מפוקחת, מסוכנת ומפחידה. לאחר משבר הקורונה, חברות אשראי אלטרנטיביות הוכיחו את עצמן וזכו בשם חדש, "בנקאות אלטרנטיבית". כיום, חברות אשראי אלטרנטיביות צומחות וכובשות נתחי שוק משמעותיים בכל רחבי העולם.

פיקוח ותקנות

ב-2014, במטרה למסד את התחום ולתת לציבור המשקיעים את ההרגשה של פיקוח וסדר, נוסד גוף יצוגי וגלובאלי חדש בשם ACC ( המועצה לאשראי אלטרנטיבי ). מרכז הפעילות שלהם הוא בעיקר קרנות אשראי אשר כיום מלוות מעל ל-400 מיליארד דולר באמצעות פלטפורמה מפוקחת ומסודרת לגיוס הון מהציבור.

מה זה קרנות אשראי אלטרנטיביות?

קרנות האשראי הם התאגדות של משקיעים באמצעות חברות בע"מ ( private equity funds  ) או באמצעות קרנות נאמנות ( Mutual Funds ) אשר מגייסות כסף מהציבור, מלוות כסף באופן מזורז למטרות מוגדרות במטרה להשיג תשואה עודפת  ולא קורלטיבית לשוק.

מדוע ההשקעה בתחום זה כל כך מעניינת?

  • פיזור סיכונים
  • יש להם בדרך כלל קורלציה נמוכה ביותר לפורטפוליו של מניות, אג"ח וחומרי גלם.
  • חלופה מצוינת למרכיב האג"ח בפורטפוליו, מאפשרת הקטנת החשיפה לסיכון. כיום, כאשר מחירי אגרות החוב נמצאים בשיאים חדשים אנחנו צופים כי עליית ריבית תגרום לשוק האג"ח לייצר תשואת חסר.
  • תשואה טובה ביחס לתחומים אחרים כמו נדל"ן ובפחות סיכון.

השקעות

מה התפקיד של קרנות האשראי האלטרנטיביות בשוק האשראי החוץ בנקאי?

באופן כללי, בנקים בכל העולם מגייסים כסף באמצעות הנפקת פיקדונות לציבור, את הכספים הבנקים מלווים לציבור באמצעות הלוואות ומשכנתאות, הלוואות לעסקים ועוד. הפיקדונות, שהם המכשיר העיקרי לגיוס הון, מדובר במוצר נזיל אך ההלוואות שמערכת הבנקאות מעניקה בתנאים קשיחים מאד מייצרת בעיה רצינית לסקטור הבנקאות ולמפקח על הבנקים. לעומת זאת, הגופים החוץ בנקאיים מייצגים בדרך כלל לקוחות ערך שבניגוד למשקיעי הפיקדונות  רואים בהשקעה זו השקעה לטווח ארוך ומאפשרים לקרנות להתנהל באופן שונה. בנוסף לכך, קרנות אשראי אלטרנטיביות מתמחות בניהול ומתן אשראי ומנהלי הקרנות מבינים היטב כיצד לנהל תזרימי המזומנים ובכך להתגבר על מכשול הנזילות.

סביבת ריבית נמוכה

בעולם של ריביות נמוכות, הריביות הנמוכות ביותר בהיסטוריה. לייצר תשואות בר קיימה מאגרות חוב זה אתגר שגובל בבלתי אפשרי, לקוחות פרישה וקרנות פנסיה שואלים את עצמם, איך הם יעמדו ביעדי התשואה המינימליים שתאפשר ללקוחות לחיות בשלום חיים של ביטחון וכבוד. בעקבות זאת, התיאבון הגדול של קרנות וגופים מוסדיים גדל ואיתם החשיפה הישירה לתחום האשראי הפרטי, מעל לכל ספק, בשנים האחרונות הוכח כי האשראי החוץ בנקאי הוא אחד התחומים האטרקטיביים ביותר. ממשלות ברחבי העולם מבינות היטב שהכלכלה חייבת שוק אשראי מגוון ויעיל. למשל באירופה, משבר 2008 גרם למקבלי ההחלטות לפזר את תיק האשראי שלהם ולייצר מקורות הכנסה חלופיים של גיוס הון וצמיחה למשק. הקלות בתחום האשראי כבר היום מעודדות צמיחה ותנופה כלכלית. גופי האשראי אשר נוסדו כמו למשל ACC עוזרים ליצור סדר ועתיד בר קיימה לתחום זה. תפקידם של הגופים המרכזיים הוא ליצור סדר וביטחון עבור המשקעים.

סיכום

תחום האשראי החוץ בנקאי הינו עובדה מוגמרת בכל העולם, בכל יום משקיעים נוספים מגלים את התחום ולומדים על יתרונותיו. חשוב לומר, מדובר בחלופה ואפשרות לפיזור השקעות בחלק האגח"י במטרה לייצר עבור תשואה יציבה ולא קורלטיבית לשוק ההון, במשברים האחרונים למדנו פעם אחר פעם את החוק החשוב ביותר בשווקים הפיננסים ובעולם ההשקעות, פיזור סיכונים.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה יעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

 

תיק השקעות

תיק השקעות ותורת המשחקים בכלכלה

ניהול תיק השקעות באמצעות אלמנטים מתורת המשחקים תורת המשחקים פותחה לראשונה בשנת 1913 ע"י המתמטיקאי ארסנט צרמלו, אולם ראשיתה של התורה החלה רק בשנת 1944…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן