סוף עונת המטבעות: השלטון בסין מוריד מסך וחברות הקריפטו סוגרות את הפעילות שהפכה לבלתי חוקית

קריפטו

החל מספטמבר 2021, כך הודיעה ממשלת סין, מטבעות הקריפטו הם מטבעות לא חוקיים בסין והשימוש בהם אסור בתכלית האיסור. רשימה של תקנות האוסרת על שימוש במטבעות קריפטו מגיעה רק ארבעה חודשים לאחר תקנות האיסור על כריית מטבעות קריפטו, ש"השביתה" מעל מחצית משוק הכרייה של מטבעות אלה והביא להגירה המונית של חברות קריפטו קטנות כגדולות, דוגמת חברת הכרייה מהגדולות בעולם Bit Digital שהעתיקה את פעילותה לניו יורק, ובורסת הקריפטו המאפשרת רכישה של מטבעות דיגיטליים Huobi, המתנהלת כעת מסיישל.

בספטמבר השנה הכריזה סין, בין שאר התקנות והחוקים שהיא מכריזה עליהם חדשות לבקרים לאחרונה, כי היא אוסרת על כל פעילות של ארגונים פרטיים במטבעות קריפטו, ממש מכל וכל. שוק הקריפטו, שמגלגל כמעט שני טריליון דולר מסביב לעולם, הוא שוק שקשה להשאיר מחוץ למדינה של כמעט מיליארד וחצי אזרחים אבל ניראה כי חברות הקריפטו לא לוקחות סיכון וסוגרות דלתות, במטרה לעבור למדינות ידידותיות יותר למטבעות הדיגיטליים שזה לא מכבר כבשו את העולם.

מה יש לסין נגד מטבעות קריפטוגרפים?

עם מגפת הקורונה, ראינו את השוק הסיני מבצע התאוששות מרשימה ואנליסטים רבים הציעו לבדוק אפשרויות לגוון תיקי השקעות מבחינה גיאוגרפית, באמצעות השקעה בחברות סיניות גדולות. אבל אז, משהו קרה להלך הרוח של הממשל הסיני ומאז תחילת השנה אנחנו שומעים על עוד ועוד רגולציות ש"חונקות" ארגונים פרטיים גדולים בסין, מתוך מטרה לייצר ביזור, שליטה וניהול אפקטיבי של המידע על ידי גורמים רשמיים בממשלה. כבר אז, כשמגפת הרגולציות החלה ב"התנפלות" בירוקרטית על ג'ק מא, שהיה אז האדם העשיר ביותר בסין והמנהל של קבוצת עלי באבא ואנט פייננשיאלס, משקיעים הרימו גבה. זה לא התקנות עצמן שהקשו על ההשקעות של זרים בסין, אלא יותר אופן ההתנהלות והקושי של משקיעים בעלי מנטאליות מערבית להבין, לאן כל זה הולך ועד כמה רחוק עוד תיקח את זה הממשלה בסין. כפי שנוכחנו לדעת לא הרבה זמן לאחר מכן הממשלה הסינית כן לוקחת את זה רחוק, עם עוד ועוד תקנות שמגבילות ניהול מידע,  ממסות מוצרי יוקרה על מנת לייצר "חלוקה שוויונית יותר של העושר", ומגבילות את צעדיהן של חברות הענק הסיניות בשווקים הגלובליים. כעת, ממשלת סין פועלת באופן נחרץ כנגד שוק המטבעות הקריפטוגרפים, וכפי שזה ניראה המוטיבציה להגבלות נובעת מרצון הממשלה להשאיר את השליטה בידיה גם בעניין זה: סין מפתחת מטבע דיגיטלי משלה, היואן הדיגיטלי, והיא מעוניינת לייצר ביקושים למטבע זה בלבד.

חברות כרייה ובורסות קריפטו נועלות שערים ועוזבות את המדינה

עד תחילת שנת 2021, סין הייתה מעצמת כרייה של מטבעות קריפטוגרפים. ההערכה היא שעד 70% מכלל הכרייה של מטבעות, ביניהם ביטקוין, הגיעה מחברות ענק שעסקו בכריית מטבעות קריפטוגרפים בסין. במאי השנה הודיעה הממשלה הסינית כי היא אוסרת על כריית ביטקוין במדינה. התוצאה הייתה כואבת: הביטקוין איבד כמעט 40% מערכו ומאז כבר התאושש באופן מלא. מה שקרה כבר אז הוא שחברות הכרייה, שניהלו שיעור ניכר מכלל הכרייה של מטבעות קריפטוגרפים מסין, העבירו את עסקיהם אל מחוץ למדינה. אלפי אנשים פרטיים וחברות קטנות יצאו מסין בעקבות האיסורים, וחלק גדול מהם עברו למדינת טקסס בארה"ב, הנחשבת ידידותית במיוחד לכורי מטבעות קריפטו עקב ריבוי מערכים של חשמל סולארי המוזילים את עלות החשמל ומדיניות מיסוי ידידותית לכורי קריפטו. חברת Bit Digital למשל היא חברת כרייה שניהלה חוות שרתים של מעל 20,000 מחשבים בסין. ההגבלים, המיסוי והאיסורים הפכו את המשך עבודת הכרייה בלתי אפשרית, גרמו לחברה לקבל החלטה והיא העבירה את כלל הפעילות שלה לארה"ב. גם בורסת הקריפטו הסינית Huobi העתיקה את מיקום המשרדים שלה, דווקא לאיי סיישל. מדינות רבות ברחבי העולם מתנהלות בבלבול אל מול שוק הקריפטו, שנולד על מנת לנתק את שוק המשתמשים מהצורך לשאת בעלויות תיווך, עמלות ובירוקרטיות. לצד זאת, בשוק ששווה כיום שני טריליון דולר, ייתכן שהאפשרות למסות פעילות קריפטו היא ידידותית, רווחית ועדיפה על פני חקיקת חוקים כנגד השימוש במטבעות קריפטו ברחבי המדינה.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

תיק השקעות

שוויץ: ארץ החלב והכסף

כתב: נתנאל יני כלכלת שוויץ היא אחת מהכלכלות המתקדמות והעשירות בעולם, המדיניות המוניטרית ארוכת הטווח שלה, יחד עם סודיות בנקאית הפכו אותה ליעד השקעה מועדף…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן