האינפלציה בארצות הברית בשיא של 30 שנה

אינפלציה

מדד המחירים של ארה"ב לחודש אוקטובר פורסם, והוא גבוה מהתחזיות: ארה"ב מתמודדת עם קצב עליות מחירים הגבוה ביותר נראה מאז שנת 1991, מה שיפחית את הערך הריאלי של הכסף במשק וכפי הניראה ישפיע על כל השווקים בעולם. ממה נגרמת האינפלציה הגבוהה בארה"ב, מה צפויות להיות ההשפעות שלה ואיך אפשר להפסיק את כדור השלג?

עלייה חדה בביקושים, כשלים בשרשראות האספקה מפחיתות את ההיצע

כולנו זוכרים את הסיפור המוזר על המחסור במילקשייק בכל סניפי מקדונלדס בבריטניה, רק באוגוסט השנה. המחסור במילקשייק היה אנקדוטה שפורסמה בכל העיתונים הכלכליים אולם חוסרים בבריטניה, ובמדינות רבות נוספות, נרשמו בבתי מסחר קטנים כגדולים בשל כשלים בשרשראות האספקה והתובלה, מחסור בנהגים מקצועיים והתייקרויות גורפות של שירותי התובלה והאספקה של חומרי גלם. קשיי האספקה לצד הירידה האקוטית בכוח אדם לא מיומן כתוצאה ממענקי הקורונה הנדיבים שהשאירו עובדים בשכר מינימום בבית במהלך שנות הקורונה – הביאו לפגיעה בייצור של מוצרים רבים לרוחב השוק האמריקאי.

לצד הייצור החסר, נרשם זינוק חד בביקושים, אצל לקוחות וצרכנים שזה אך יצאו מן הבית לאחר שנתיים של בידודים וסגרים, עבודה מהבית ופגיעה באיכות החיים. החנויות והקניונים, שברוב מדינות העולם נסגרו על מנעול ובריח אי שם בתחילת שנת 2020 ורק לאחרונה נפתחו שוב, זוכים לפופולאריות גואה ומי שהמתינו בסבלנות, ספונים בבתים, שהחיים ישובו לפסי השפיות – נהנים כעת מהחופש של תום תקופת הקורונה, והרגלי הצרכנות שלהם בהתאם. גל של רכישות בכל השווקים, מביגוד ומזון ועד לחופשות וגאדג'טים, ממוצרי חשמל ועד לנכסי נדל"ן, שוטף את מדינות אירופה, את ארה"ב וגם את ישראל, ובאופן טבעי מביא לעליות מחירים.

האינפלציה בארה"ב יצאה משליטה

מזה חודשים רבים שאנליסטים מזהירים מפני גל בלתי נשלט של עליות מחירים שיביא עימו את האתגר הבא לתעשייה, למסחר, ולשוק ההון. והנה, ניראה שארצות הברית כבר עמוק בפנים: מדד המחירים של ספטמבר השנה הצביע על עליית מחירים של כ – 4.4% וכבר אז נאמר שמדובר על נתוני אינפלציה שלא ניראו כמותם ב – 30 השנים האחרונות. וורן באפק, אילון מאסק ועשירים נוספים פרסמו אז אזהרות ואף האשימו את הבנק הפדראלי של ארה"ב שהוא לא נוקט בצעדים חריפים מספיק לבלימת התהליך.

מדד המחירים של אוקטובר הכה את התחזיות, עם עליות מחירים של 0.9% לכדי סך של 6.2% בשנה החולפת.

מה אפשר לעשות על מנת לעצור את גל עליית המחירים?

בהסתכלות אחורה, אנחנו יודעים שלאחר תקופות של משבר, מגיעים תמיד גלים של עליות בביקושים, לצד עליות מחירים ואינפלציה. התהליך הוא צפוי וטבעי, אולם ככל הנראה, שיעוריו גבוהים מן המצופה, ייתכן שהחריגה משיעורי האינפלציה שחזו אנליסטים נובעת מההון ששימש לסיוע למשקי אב, לעסקים קטנים ולתעשיות ברחבי ארה"ב בשנתיים החולפות. למשל, במסגרת רכישות חודשיות של ממשלת ארה"ב בשוק האג"ח בסכומים של כ – 120 מיליארד דולרים בכל חודש, החליט הבנק המרכזי של ארה"ב להפחית בכל חודש כ – 15 מיליארדי דולרים מסכום הרכישה הכולל. המטרה היא להפחית את ההיצע בשווקים דרך פגיעה בתזרים המזומנים של בתי עסק, מפני שעל הביקושים קשה יותר להשפיע. על פי נתונים שפורסמו, שערי הריבית של המשק בארה"ב צפויים להישאר כרגע ללא שינוי, בשיעור של 0% – 0.25%.

שינויים בתיק ההשקעות בעקבות עליות המחירים

ניראה כי השינויים בשוק האמריקאי צפויים לפגוע בעיקר בתהליכי ייצור, כך שמחירי המוצרים עשויים להתייקר – אולם מחירי השירותים יסבלו פחות מאותן עליות מחירים. אם כן, ניראה כי האינפלציה בשוק הסחורות עשויה להפוך את שווקי השירותים אטרקטיביים יותר, עם "צוואר בקבוק" בשרשראות התובלה והאספקה והיקפי ביקושים שצפויים להישאר גבוהים למוצרים.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

תיק השקעות

תיק השקעות: חושבים להשקיע בקנדה?

העיר טורונטו שוכנת במחוז אונטריו בקנדה והיא העיר הגדולה ביותר במדינה עם כ-5.5 מיליון תושבים. הבורסה בטורונטו היא הגדולה ביותר בקנדה, השלישית בגודלה באמריקה הצפונית…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן