כך תשלבו את השווקים באירופה בתיק ההשקעות

תיק השקעות מנוהל

מדינות רבות באירופה חוות משבר כלכלי, לא רק מסביב לנגיף הקורונה שטרף את הקלפים בשנה החולפת, אלא אף עוד קודם לכן, בעקבות משברים כלכליים, ילודה נמוכה בעשורים האחרונים, שיעורי אבטלה גבוהים לצד שפע וסדר כלכלי מופתי בחלק ממדינות היבשת. הבורסות החזקות והמובילות באירופה הן בורסת לונדון, הבורסה של פרנקפורט בגרמניה, הבורסה במילאנו איטליה הבורסה בפריז צרפת והבורסה במדריד, ספרד. הנה כמה מהמדדים שכדאי להכיר לחובבי השקעות בשוק האירופי:

בורסת לונדון ומדד FTSE 100

מדד 100 FTSE, או בעברית צחה פוטסי 100, מכיל את 100 המניות החזקות ביותר בשוק האנגלי, ביניהן למשל: מניית הבנק הגדול באנגליה ללוידס, מניית וודאפון, מניית ברקליס, AVAST, יוניליוור, טסקו, ועוד רבים.

גם מדד 100 FTSE, כמו מוצרי השקעה רבים אחרים בבורסות מסביב לעולם, סבל מירידות שערים חדות במהלך סוף הרבעון הראשון של 2020 – בין בין ה – 21 לפברואר ל – 20 למרץ, איבד המדד כמעט 30% מערכו. ביחד עם זאת, בחמש השנים האחרונות תשואת המדד עומדת על כ – 12%, ובשנה האחרונה, התשואה כמעט 16%.

בורסת המניות של פרנקפורט, גרמניה, ומדד ה – 30 DAX

הבורסה של גרמניה, אולי בשל הסדר המופתי וההיצמדות לשיטות ייצור מסורתיות, דווקא עשתה חייל לאורך שנת הקורונה והייתה מהבורסות היחידות בעולם שהמשיכו למשוך אליהן משקיעים. המדד החזק ביותר בבורסה של פרנקפורט הוא מדד ה – 30 DAX, המכיל את 30 המניות של החברות החזקות ביותר בגרמניה, ביניהן: אדידס, סימנס, אליאנס, באייר, דויטשה בנק, לינדט, פולקסוואגן, ועוד רבות. בין ה – 14 לפברואר ל – 20 למרץ 2020 נפלו מחירי המדד בכ – 35%, אולם מאז סוף מרץ ועד היום, עלו שערי המדד בלא פחות מאשר 73%, לו הייתם משקיעים במוצר מחקה מדד הדאקס 30 לפני חמש שנים, הייתם מחזיקים ב – 57% יותר מסכום ההשקעה כיום.

הבורסה של מדריד ומדד מדריד 35

הבורסה של מדריד גם היא מהבורסות החשובות באירופה, וביחד עם זאת, קשה לומר שבבורסה במדריד, משבר הקורונה הוא כבר מאחורינו. המדד הבולט בבורסה של מדריד הוא מדד מדריד 35, או מדד 35 IBEX. מניות המוכלות במדד זה הן 35 המניות הגדולות בבורסה של ספרד, ביניהן מניית הבנק של סבאדל, מניית BBVA, מניית מרלין נכסים הספרדית, מניית חברת סולאריה, ואחרות. כאמור, המדד והבורסה עוד לא לחלוטין התאוששו מן המשבר של 2020: במהלך מרץ 2020 איבד המדד כ – 35% משוויו, ומי שהשקיע במדד זה לפני חמש שנים, ראה שורות של הפסד עד לתחילת מאי השנה, כעת מציג המדד רווח לחמש שנים של כ – 0.5%.

הבורסה של פריז ומדד קאק 40

מדד 40 CAC הוא המדד המוביל של הבורסה הצרפתית, הממוקמת בפריז. במדד 40 החברות הגדולות שנסחרות בבורסה זו, ביניהן: איירבוס, לוריאל, מישלין, פג'ו, רנו, ועוד נוספות. בין מחצית פברואר לסוף מרץ 2020 איבד גם מדד הקאק 40 של פריז כ – 35% מערכו, אולם מי שהשקיע במדד זה לפני חמש שנים, נהנה כיום מתשואה כוללת לזמן זה של כ – 48%. מי שהשקיעו במדד לאחר ירידות השערים בסוף מרץ 2020, נהנים מתשואה של כמעט 58% עבור השקעתם.

עוד מדדים בולטים באירופה

מדדים רבים נוספים עשויים להציג אפשרויות מעניינות להשקעה בבורסות השונות של אירופה. נזכיר למשל את המדדים של אוסטריה (FTSE Austria ו – מדד ATX), את מדד ISEQ של אירלנד, את מדד 40 BGBX של הבורסה בבולגריה, מזרח אירופה, את מדד 20 BEL של הבורסה בבריסל, ואחרים.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן