תולדות שוק ההון – איך הכל התחיל?

ספינה

האנושות קיימת כבר כמעט שמונה מיליוני שנים, ואפשר להניח שאז, בימי הפרימטים של אבות אבותינו, לא היה שוק הון ואף אחד לא ניהל תיק השקעות בבורסה. המסחר החל כאשר קבוצות אנשים גילו את נושא היתרון היחסי, התמחו בייצור של מוצר אחד בלבד וערכו סחר חליפין בין קבוצות שייצרו מוצרים שונים.

במאה ה – 17, היו יוצאות אוניות מלאות סחורות מנמלים שונים באירופה, להביא סחורות בעיקר מן המזרח הרחוק. המסע בים היה קשה ורב טלטלות, לא היו אז מערכות GPS לניווט, המים שרצו פיראטים והסכנות ארבו לאוניות הסחר בכל רגע. אוניות רבות לא חזרו לנמלים ולעיתים כל הסחורה שעל בטן האוניה טבעה או נפלה קורבן לפיראטים תאבי מלחמות.

אלו היו הימים הראשונים של ההשקעות, כאשר יבואנים שביקשו לייבא סחורות באותן אוניות סוחר, חיפשו והשיגו משקיעים שיחלקו איתם את הסיכון לסחורות. אם הסחורות אכן היו מגיעות ליעדן – הסוחרים היו חולקים דיבידנדים עם המשקיעים ביחס שמצדיק את הסיכון שלקח המשקיע.

בהמשך, הבינו משקיעים כי אין סיבה "להמר" רק על ספינה אחת – הם חילקו את ההשקעות בין כמה אוניות סחר, והנה נולדה האסטרטגיה הראשונה של ניהול תיק השקעות: פיזור סיכונים.

הכספים שהוזרמו אל חברות הספנות ממשקיעים סייעו לפתח את ציי האוניות ולפתח טכנולוגיות שמזערו את הסיכונים במסע. כך, דרך ההשקעות בסחורות שעשו דרכן בבטן ספינות מסע – כולם הרוויחו.

הבורסה הראשונה – הבורסה של לונדון

בשנת 1801 קמה הבורסה לניירות ערך בלונדון, היא הבורסה הראשונה שהוקמה בעולם. בשנות ההקמה של הבורסה, שהיום נחשבת לבורסה הגדולה באירופה והרביעית בגודלה בעולם, שכן בבניין בית קפה. בחור נבון בשם ג'ון קסטלינג החל לפרסם את מחיריהם של מוצרי יסוד וחומרי גלם, ברשימות שעודכנו מספר פעמים בשבוע. ללא רגולציה או תקנות, עם שפע של מקרי הונאה בעיקר מצד הסוחרים כלפי משקיעים, הבורסה של לונדון פילסה דרך בהשקעה בסחורות.

בניו יורק הוקמה הבורסה הראשונה בשנת 1817, וגם שם זה התחיל כיוזמה פרטית של סוחרים ממולחים, שהציעו למשקיעים סקרנים השקעה במיני ארגונים, בראש ובראשונה בארגונים לחיפוש אוצרות. אותה קבוצה של סוחרים פעלה למעשה מאז שנת 1553 תחת השם המסקרן "חברת הסוחרים ההרפתקנים לגילוי אזורים, מחוזות, איים ומקומות לא מוכרים". רק שעד שנת ההקמה של הבורסה, הם חיפשו משקיעים תחת כיפת השמיים – ובשנת 1817 שכרו בניין ברחוב ברודסטריט והפכו את המסחר ב"מניות" השקעה בחברות שונות – רשמי. בשנת 1889 פורסם בפעם הראשונה המגזין הכלכלי הראשון, שסיכם את ההתרחשויות ב"בורסה" בניו יורק. המגזין פורסם על ידי שני שותפים: צ'רלס דאו ואדוארד ג'ונס, ואם שמות המשפחה מצלצלים מוכר, אין זה פלא: הם אכן המייסדים של מדד הדאו ג'ונס.

1953 – מוסד חדש נולד, הוא הבורסה בתל אביב

בנק אנגלו פלסטינה הציע שירותים פיננסים עוד לפני קום המדינה, מאז שנות השלושים של המאה הקודמת. באותו מוסד פיננסי התקיים סחר חליפין בניירות ערך, במשך שעה אחת בכל יום. בשנת 1953 הקימו מספר גופים פיננסיים בישראל את הבורסה בתל אביב, ורק בתחילת שנות השישים עברה פעילות הבורסה למבנה משלה – עד אז פעלה מתוך משרדי בנק לאומי.

בשנת 1966 התחדשה הבורסה במסלקה מתקדמת לעסקאות ניירות ערך, ובשנת 1968 הוקמה הרשות לניירות ערך שתפקידה לפקח על הפעילות הבורסאית ושוק ההון הישראלי. בשנת 1991, לאחר תום משבר מניות הבנקים של שנות השמונים, הופעלה שיטת הכרוז הממוחשב לביצוע עסקאות בשוק ההון – עידן המסחר הממוחשב נפתח.

כיום, פועלות ברחבי העולם כמעט 100 בורסות שונות. היקפי המסחר היומיים בשווקי ההון מסביב לעולם נאמדים בטריליוני דולרים. מגוון ההשקעות, המסורתיות והאלטרנטיביות, הוא אין סופי ומאות מיליוני משקיעים בעולם מנהלים תיקי השקעות עצמאיים או באמצעות מנהל השקעות מקצועי.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

תיק השקעות מנוהל

תיק השקעות מנוהל בהתאמה אישית

תיק השקעות מנוהל: ניהול כספים באופן מקצועי ותוך שימת דגש על התאמה מדויקת לצרכים תיק השקעות מנוהל מהווה דרך מצוינת בעבורכם לנצל את הכספים הנזילים…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן