מניות ירוקות ב – 2022: אסטרטגיות מובילות להשקעה

קלינטק

בחודשים האחרונים הדהדו נאומי הסיכום של מנהיגי העולם בוועידת גלזגו לשינוי האקלים, ונשיא המדינה החזקה בעולם ג'ו ביידן פרסם את אישורן של תכניות שאפתניות במיליארדי דולרים, שנועדו להקפיץ את ארצות הברית קדימה במסעה להפסקת השחרור של גזים מזהמים לאטמוספירה ולמעבר לטכנולוגיות ירודות. מעל 100 ממנהיגי המדינות שהשתתפו הוועידה בגלזגו התייחסו, הרחיבו או חידשו את ההתחייבויות שלהם בנוגע לבקרת אקלים, הטמעת טכנולוגיות אקולוגיות ומחוייבות להפסקת הפעולות הגורמות לעליית הטמפרטורות ולהתחממות הגלובלית.

בינתיים, בשוק ההון, מדד הקלינטק של סקטור ה – S&P 500 הציג בשלוש השנים האחרונות תשואה של מעל 67% אבל בשנה האחרונה התשואה במדד זה היתה שלילית, והוא הפסיד כ – 22.8% מערכו. מדד הקלינטק של תל אביב, שהושק בקול תרועה בנובמבר 2020, הפסיד בינתיים 12.4% מערכו ובשנה האחרונה מעל 17% מערכו. איך קורה שמדדי הקלינטק בעולם לא מבטאים את העניין הברור בהשקעה באנרגיה ירוקה ובפתרונות אקולוגיים, ואיך אפשר להרוויח מהעניין העולמי בקלינטק, כשהמדדים לא מביאים עניין זה לידי ביטוי?

הסקטורים השונים של מניות הקלינטק

2021 היתה שנה של אי וודאות, עם תנודתיות גבוהה. אולם קשה להתווכח עם השורה התחתונה: היא הביאה עימה תשואות גבוהות למשקיעים סולידיים והזדמנויות להפוך ללא פחות מאשר מיליונרים למשקיעים אוהבי סיכון בהשקעות קצרות מועד. עם תחילת שנת 2022, אין ספק שישנן הזדמנויות למשקיעים סולידיים או אוהבי סיכון, גם בתחום הקלינטק: אתם רק צריכים לדעת על מי כדאי להמר.

נתחיל עם הסקטורים הבולטים של מדדי הקלינטק: גם במדד הקלינטק הישראלי וגם במדדי הקלינטק בעולם ניתן למצוא מספר תחומי עיסוק של חברות קלינטק, ביניהן למשל ייצור אנרגיה ממקורות בלתי מתכלים כמו שמש ורוח, רכבים חשמליים, אגירת אנרגיה, קליטת פחמן, ייצור מימן, התייעלות בשימוש ואחסון אנרגיה, סוללות ומצברים, ועוד. כל סקטור מתאפיין בתנודתיות משלו, לצד התנודתיות של כלל שוק ההשקעות והתנודתיות האופיינית לשוק הקלינטק.

מניות ערך או מניות צמיחה?

בשווקים חדשים ולא מבוססים, ההבדל בין מניות ערך למניות צמיחה הוא בולט במיוחד והוא מאפשר שני סוגים שונים של אסטרטגיה, למשקיעים בעלי יחס שונה לסיכון. בעוד מניות ערך הן מניות יציבות יותר, שנחשבות להעדפה המנצחת עבור משקיעים סולידיים, מניות צמיחה יהיו ההימור של חובבי הסיכון. מניות הערך הן מניות החברות הגדולות והמבוססות שנסחרות במחיר נמוך ממחיר השוק שלהן אולם מתאימות להשקעה לטווח ארוך. מניות צמיחה הן לעיתים קרובות מניות מבוססות פחות המציגות הזדמנות להשקעה בתשואה מהירה יותר, לצד סיכון גבוה יותר. בשוק הקלינטק תוכלו למצוא שפע משני ערוצים אלה, עם מניות של חברות יציבות וותיקות כמו טסלה בתחום הרכבים החשמליים, סולאראדג' בתחום ייצור אנרגיה סולארית ועוד רבות, המציעות השקעה בסיכון נמוך לטווח ארוך. חברות סטארט אפ, חברות שזה אך הונפקו וחברות שנחשפות לשווקים או מייצרות מוצרים חדשים, נחשבות מניות צמיחה ומציגות כאמור יותר אפשרות לרווח כמו גם להפסד.

בחירת טווח ההשקעה שלכם

דווקא בתחום כמו הקלינטק, שעוד לא התייצב מבחינת הפתרונות, הביקושים והחברות המבוססות בסקטור זה בעולם, חשוב להסתכל קדימה, על טווח הזמן של ההשקעה, ולקבל החלטה בהתאם. ניכר כי בחירות השקעה בקלינטק לטווח הארוך יידרשו סבלנות, מפני שהתנודתיות שהיתה אופיינית לתחום בשנה החולפת עשויה להביא עימה ירידות ועליות ערך שיתפסו משקיעים רבים בנקודות הפסד – בהן אתם בדרך כלל לא מעוניינים למכור את ההשקעה. השקעות לטווח קצר הן השקעות מסוכנות ולעיתים קרובות מדובר על טווחי עסקאות של ימים ספורים או אפילו פחות מכך.

האם הקלינטק הוא סקטור שכדאי להשקיע בו?

העולם ללא ספק מדגיש בשנים האחרונות את חשיבות המעבר לאנרגיה ירוקה ולבחירות אקולוגיות. הלכה למעשה, אנחנו רואים את זה בתחומים רבים ושונים: מכירות הרכבים החשמליים במהלך שנת 2021 עלו בשיעור של עשרות אחוזים בעולם ביחס למכירת הרכבים החשמליים בשנת 2020, מדינות ביצעו השקעות של טריליונים בייצור אנרגיה ירוקה, ועוד. אין ספק שטכנולוגיות קלינטק הן כאן להישאר אולם בתחום חדש ובעולם תנודתי, המפתח להשקעה בתשואה גבוהה טמון בזיהוי של ההשקעה הגדולה הבאה.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

פיזור השקעות

פיזור השקעות

פיזור השקעות בעולם מגוון ובנוף משתנה עולם ההשקעות יכול ללמוד רבות מהטבע, כמו שהרוח יודעת לפזר את זרעי הפרחים והעצים על שטחים גדולים כך אנחנו…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן